Máj 2015

Literárna exkurzia – Dolný Kubín, Jasenová

Žiaci 7. ročníka sa vybrali s pani učiteľkami po stopách M.Kukučína a P.O.Hviezdoslava. Súčasťou exkurzie bola návšteva Literárneho múzea P.O.Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Pamätného domu M. Kukučína v Jasenovej. Zoznámili sa s tvorbou a životom týchto dvoch významných oravských spisovateľov.

Pri návšteve múzea sme videli množstvo spisovateľových osobných vecí z jeho mladosti i zo života v Námestove. Žiaci sa dozvedeli veľa informácií o jeho živote a priblížili im jeho tvorbu.

Zastavili sme sa aj v neďalekej malebnej dedinke Jasenová, ktorá je rodiskom Martina Bencúra. Žiaci ho však poznajú pod menom Martin Kukučín. Navštívili sme jeho rodný dom, ktorý pochádza z roku 1856. Žiaci si prešli jednotlivé miestnosti, ktoré pozostávali z pôvodného nábytku, a tak si mohli lepšie predstaviť život Martina Kukučína.

Počas dňa videli, že aj literatúra môže byť zaujímavá. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné exkurzie.

Daňková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


Exkurzia lesníckom múzeu

Dňa 17. 5. 2015 sa žiaci 5. ročníka zúčastnili zaujímavej výpravy svetom fauny a flóry v Lesníckom múzeu v Oravskom Podzámku. Chlapci a dievčatá spoznávali vlastnosti dreva listnatých i ihličnatých stromov, porovnávali ich plody, učili sa robiť herbár, v multimediálnej miestnosti boli aktívnymi účastníkmi života lesných obyvateľov- lesných zvierat. Ďakujeme sprievodcovi za zaujímavý výklad i užitočné informácie i rady.

Ľ. Kamasová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


KOMPARO

Medzi testovania žiakov, ktoré realizujeme na našej škole už tradične patrí testovanie KOMPARO určené žiakom 4. ročníka. Tohto roku sme ho realizovali 7. mája 2015. Ide o výstupné testovanie na konci I. stupňa. Je zamerané na 5 oblastí: matematika, slovenský jazyk a literatúra, prírodoveda, vlastiveda a všeobecné študijné predpoklady. Žiaci si svoje výsledky budú môcť pozrieť na základe pridelených kódov na stránke www.exam.sk 27. mája 2015. Pre školu budú obrazom o kvalite práce a možnostiach ďalšieho zlepšenia.

Mgr. M. Forgáčová

obrobr


Čitateľská gramotnosť

Súkromné centrum špeciálno- pedagogického poradenstva v Dolnom Kubíne uskutočnilo v našej škole aktivitu pre žiakov 3. a 4. ročníka a ich rodičov. Cieľom je zisťovanie úrovne čítania a porozumenie textu. Rodičia potom majú možnosť individuálnej konzultácie, kde sa im poskytuje aj informatívno- metodický materiál pri domácej príprave svojich detí.

Mgr. A. Potocká

Koniec školského roku klope na dvere

Čas naozaj plynie rýchlo. S prvými jarnými lúčmi sa nezadržateľne kráti počet dní do začiatku letných prázdnin na ktoré sa tešia všetci žiaci. Rovnaké nadšenie ich sprevádza i pri koncoročných výletoch. Tie tohtoročné odštartovali žiaci piateho a šiesteho ročníka našej ZŠ s MŠ, ktorí spoločne vycestovali do Bojníc.

Prečo Bojnice ? Deti tam okrem populárnej ZOO navštívili Medzinárodný festival duchov a strašidiel.

Nechýbal ani zrkadlový labyrint a nákupné centrum.

Angelika Fogášová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


Fontána pre Zuzanu

Dňa 18. 5. k nám zavítalo Detské kočovné divadlo Drak s muzikálom Fontána pre Zuzanu. Je to muzikál o láskach a neláskach, priateľstvách i rozchodoch. Mnohým je známa filmová verzia tohto muzikálu, mladí herci mu však dali moderný nádych. Piesne od Vaša Patejdla, Joža Ráža a Paľa Haberu roztlieskali celú sálu kultúrneho domu. Predstavenie sa žiakom páčilo.

Zuzana Vorčáková

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Na školskom výlete v Budapešti

V slnečné a teplé ráno 19. mája 2015 už o piatej hodine sme sa spolu so žiakmi 7., 8.A a 8. B triedy, ich triednymi učiteľkami a pánom sprievodcom vydali na dlhú päťhodinovú cestu autobusom do hlavné mesta Maďarska. Cesta bola chvíľami dosť únavná, ale veselí a urečnení mladí pasažieri i pohľad z okna, nám ponúkal veľa možností nenudiť sa.

Po príchode do Budapešti asi o pol jedenástej začal očakávaný program prehliadok v mestskom centre Campona. Začali sme návštevou čarovnej komnaty, kde sme si všetci s veľkou zvedavosťou vyskúšali na vlastnej "koži" neskutočne veľa fyzikálno - chemických javov. Bola to veľká zábava.

Neskôr sme sa presunuli do zázračného pestrofarebného sveta podmorských živočíchov i živočíchov pralesa - do Tropikária, kde sme obdivovali neopakovateľnú atmosféru tropického pásma. Najväčší zážitok bolo stáť bezprostredne blízko pod žralokmi v tuneli, takmer dvojmetrovými - tigrovanými a hnedými, ktorí pochádzajú priamo z Floridy, ktorí si tam bezstarostne plávali.

Obe atrakcie- Čarovná komnata i Tropikárium sa nachádzali priamo v obrovskom areáli nákupného centra. Takže , keď sa bolo treba osviežiť a občerstviť, prípadne nakúpiť darčekovú spomienku domov, bola to hračka. Žiaci si v praxi využili zručnosti z finančnej matematiky a precvičili si i cudzí jazyk (..konečne pochopili, k čomu i tá angličtina je:-) ). Celodňový výlet sme zavŕšili úžasnou prehliadkou historického mesta a asi okolo piatej hodiny popoludní sme nastúpili do autobusu a vydali sa naspäť domov.

Bol to naozaj prekrásny deň, na ktorý budeme všetci ešte dlho spomínať.

Ľ.Kamasová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobr


Školský výlet do Krakowa a Oswiecimu

Dňa 21.5.2015 sa žiaci 9. triedy vybrali na výlet do Poľska. Prehliadka najkrajšieho historického mesta Krakowa začala na Wavelskom pahorku, kde sa nachádza korunovačná bazilika poľských kráľov. Potom sa žiaci presunuli do stredu mesta, na unikátne námestie Rynek Glowny. Uprostred námestia v renesančnej budove Sukienice, v ktorej sú v súčasnosti rozmanité stánky a obchody si žiaci mali možnosť nakúpiť suveníry pre svojich blízkych.

Po prehliadke mesta sa presunuli do koncentračného tábora Auschwitz I – Birkenau a Auschwitz II - Brzezinka neďaleko poľského mestečka Oswiecim, kde bolo zavraždených okolo 1,1 milióna ľudí, prevažne Židov z rôznych kútov sveta. Mnohí z nich boli zastrelení, iní zomreli na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania. Žiaci sa tu oboznámili s krutou históriou a plní dojmov sa vrátili domov.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Víkend pre rodinu

Spojiť tri dni (matiek, otcov a detí) do jedného a nazvať ho Víkend pre rodinu sa nám podarilo v nedeľu 24. mája 2015. V sále kultúrneho domu sa so svojím programom predstavili najprv deti z materskej školy s básničkami, pesničkami a tancom. Za nimi nasledovalo divadielko s názvom Duch lesa. V divadielku s environmentálnou tematikou sa striedali dialógy s tancami a piesňami a predstavili sa v ňom žiaci 1. stupňa základnej školy. Súčasťou akcie Víkendu pre rodinu mali byť aj športové súťaže a opekačka, ktoré sa však pre nepriaznivé počasie nepodarilo uskutočniť.

Mgr. A. Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Deň detí 1

V piatkový slnečný deň 29.5.2015 sme so žiakmi prvého stupňa oslávili deň detí. Začali sme prehliadkou hasičskej techniky a auta. Deti si vyskúšali hádzať a zvíjať hadice, pozorne počúvali, čo sa v aute nachádza. Pani učiteľky pripravili pre deti rôzne aktivity a hry, ktoré deti museli absolvovať. Za každú splnenú súťaž získali slniečko. Keď nazbierali dostatok slniečok, mohli ich ísť vymeniť do obchodu (altánok) za rôzne hračky a darčekové predmety. Deti sa veľmi snažili a zbierali slniečka na vysnívanú hračku. Po súťažiach sme sa presunuli na futbalové ihrisko, kde pre všetky deti pripravili rodičia chutný guláš. Po spoločne strávenom dni sme sa rozišli domov.

Kubošová Zuzana

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


Deň detí 2

Tento rok na Deň detí sme si pre žiakov 2. stupňa pripravili rôzne súťaže a aktivity. Pri plnení týchto úloh dostávali naši žiaci žetóny, ktoré si potom mohli vymeniť v našom obchodíku za rôzne hračky a sladkosti a veru bolo si z čoho vyberať. Zároveň sa na multifunkčnom ihrisku hrali futbalové zápasy medzi ročníkmi a dievčatá si to rozdali vo vybíjanej. Na konci sme si všetci pochutnali na výbornom guľášiku.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Na chemickom krúžku – sadrové odliatky

Na chemickom krúžku sme sa opäť zabávali a experimentovali. Pokúšali sme si vyrobiť vlastné sadrové prívesky a ozdoby. Vyschnuté odliatky sme vymaľovali a nalakovali. Myslím, že sa nám celkom vydarili.

Ing. Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr