September 2014

Začiatok školského roka 2013 / 2014

Prázdniny rýchlo ubehli a je tu nový školský rok. Už tradične ho žiaci a učitelia našej základnej školy otvorili slávnostnou svätou omšou v miestnom kostole. Po nej sa zhromaždili na chodbe základnej školy. Riaditeľka školy, pani Tomáňová, za prítomnosti starostu obce a duchovného otca farnosti Dlhá nad Oravou privítala všetkých žiakov, špeciálne žiakov prvého a piateho ročníka a oboznámila ich s rozmiestnením tried a s vyučujúcimi. Mnoho síl a tvorivých nápadov zaželal žiakom aj pán starosta Ján Kamas. Žiaci deviateho ročníka privítali prváčikov kvetmi a po organizačných pokynoch z úst zástupkyne RŠ sa plní optimizmu rozišli do tried za svojimi spolužiakmi a kamarátmi.
Mgr. Ľudmila Balážová

Celý týždeň hovoríme iba po anglicky

Posledný septembrový týždeň našu školu navštívil americký lektor Ray Sikorski, aby našim žiakom sprostredkoval už II. ročník intenzívneho anglického kurzu, pod názvom English week. Žiaci si opäť mohli zlepšiť svoje jazykové zručnosti a zdokonaliť sa predovšetkým v rozprávaní. Študenti rozdelení do dvoch skupín strávili s lektorom 30 hodín, kde mali možnosť aplikovať svoje doterajšie získané gramatické i konverzačné vedomosti, ktoré nadobudli na hodinách anglického jazyka. Žiaci sa zdokonaľovali v komunikácii prostredníctvom zábavných hier, aktivít a „ role play“.

Kurz sa u žiakov teší veľkej obľube, čoho dôkazom sú nadšené tváre detí a prihlásený väčší počet žiakov. Veríme, že naša škola bude s lektorom spolupracovať aj počas nasledujúcich školských rokov.

Mgr. Lenka Daňková

Európsky deň jazykov

26. september je od roku 2001 venovaný oslave európskych jazykov. V Európskej únii sa používa 23 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov pôvodných komunít.

Poslaním tohto dňa je zlepšiť informovanosť o viacjazyčnosti v Európe, rozvíjať jazykovú a kultúrnu rôznorodosť a podporovať štúdium jazykov v školách a vo voľnom čase. V celej Európe sa konajú akcie, ktoré sa snažia ľudí povzbudiť k štúdiu nového jazyka alebo k zlepšeniu už nadobudnutých jazykových vedomostí.

Aj žiaci našej základnej školy sa za pomoci pedagógov pri príležitosti Svetového dňa jazykov zapojili do oslavy tohto dňa zaujímavým programom, počas ktorého žiaci rozprávali slovenským, anglickým a ruským jazykom. Žiaci si pripravili prezentácie o hlavných mestách, kde sa hovorí jazykmi, ktoré sa učia na našej škole, následne nás potešili slovensko-anglickými riekankami, veselou pesničkou v anglickom a ruskom jazyku a scénkami v anglickom jazyku. Dievčatá v ľudovom kroji zarecitovali báseň o Slovensku. Zaujímavá bola aj prezentácia o slovenskom jazyku, kde sme sa dozvedeli to, že slovenčina má niekoľko stoviek gramatických výnimiek.

Európsky deň jazykov nás utvrdil v tom, že žiaci majú záujem o aktivity takéhoto typu a my, učitelia ich v tom budeme podporovať.

Mgr. Zuzana Letková

Prvé dni prvákov v škole

Hneď v prvý septembrový deň nastúpilo do I. triedy 24 prvákov z Dlhej nad Oravou a Sedliackej Dubovej. V triede je 12 chlapcov a 12 dievčat. Deti sa veľmi rýchlo skamarátili, niektorí si našli nových kamarátov. Prvé dni boli pre niektorých veľmi ťažké, najmä rozlúčiť sa s rodičom. Postupne s pribúdajúcimi dňami sa to zlepšovalo. Nový školský rok sme začali s novým Hupsovým šlabikárom a Lienkou Školienkou. Všetci v triede sa tešíme na nové písmenká, ktoré zvládajú deti veľmi dobre.
Mgr. Kubošová Zuzana

Stali sa rytiermi

Pracovníci Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava na Oravskom hrade v dňoch 19 -20. septembra pripravili pre žiakov a študentov zaujímavé podujatie. Jeho názov : Staň sa rytierom Dračieho rádu už naznačoval, že stredoveký hrad ešte viac ožije históriou.

V rámci vyučovania dejepisu Oravský hrad i žiaci šiesteho ročníka ZŠ s MŠ Dlhá nad Oravou.

Okrem klasického sprievodného slova bola prehliadka obohatená i o odborný výklad pracovníkov Oravského múzea, ktorí deti zasvätili do tajomstiev rytierskych rádov. Od panoša k rytierovi sa postupne dozvedeli o heraldike, význame a skladbe erbov, pravidlách na rytierskych turnajoch. Vyskúšali si niekoľko desiatok kilogramov ťažké brnenie a otestovali váhu sečných zbraní. Nechýbala ani dvorná etiketa, ktorá bola nevyhnutnou súčasťou správania rytierov.

Od lektorov žiaci vždy dostávali kontrolné otázky. Za správne odpovede ich organizátori odmenili pasovaním za rytierov Dračieho rádu. Domov si okrem listiny odniesli i nové vedomosti a zážitky. Ostáva len dúfať, že takéto aktivity podporia u detí i záujem o poznávanie histórie a posilnia naše pokrivkávajúce národné povedomie.

Mgr. Angelika Fogášová

Exkurzia v knižnici

27. septembra navštívili žiaci 5. ročníka Oravskú knižnicu Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Zamestnankyňa knižnice informovala žiakov o chode knižnice, následne si žiaci prezreli jej priestory, dozvedeli sa, aké oddelenia môžu v knižnici využívať a vyskúšali si vyhľadávanie v on- line katalógu knižnice.

Piataci si v detskom oddelení sami vyhľadali knihy, ktoré ich zaujali a čítali si. Exkurzia sa žiakom páčila a pracovníci knižnice pochválili správanie a šikovnosť našich detí.

Mgr. Zuzana Letková