November 2013

Moja škola, môj druhý domov

V školskom roku 2013/2014 realizujeme na našej škole projekt "Moja škola, môj druhý domov", ktorý dáva žiakom našej školy možnosť pretvoriť priestory chodieb a tried na príjemné miesta, v ktorých bude prebieha vyučovanie v priateľskom duchu. Úlohou žiakov je vypracovať podľa stanovených kritérií vlastné projekty s rozpočtom na úpravu priestorov školy na čitateľské a debatné kútiky, priestory pre spoločenské hry a netradičné formy učenia sa. Pri príprave a realizácií projektov žiaci spolupracujú s odborníkmi z praxe (našej obce). Víťazné projekty žiaci sami zrealizujú. Projekt podporuje samostatné a kritické myslenie, vlastnú iniciatívu žiakov, prepájanie učiva s praxou a predovšetkým inovatívny prístup vnímania školy a priestorov školy samotnými žiakmi. Projekt sa realizuje vďaka podpore z Fondu Hodina deťom, ktorý zriadila a spravuje Nadácia pre deti Slovenska.
Lucia Kortmanova

obr


Žiaci prezentovali projekty svojich tried

Jednou z úloh v projekte „Moja škola, môj druhý domov“ je vytvoriť si v triedach príjemný relaxačno – debatný kútik. Žiaci by sa tu mali zhovárať, čítať si rôzne knihy a časopisy, hrať sa spoločenské hry po vyučovaní a oddychovať počas prestávok. Do tejto úlohy sa zapojili všetci žiaci a vypracovali niekoľko návrhov, ako vytvoriť malý kúsok domova vo svojej triede. Žiaci každej triedy vyplnili formulár a svoje nápady na vytvorenie relaxačno-čitateľského kútika nakreslili. Triedni zástupcovia prezentovali projekty tried členom poroty a svojim spolužiakom. Jednotlivé prezentácie boli na veľmi dobrej úrovni a naši žiaci nás opäť nesklamali. Teraz sa už tešíme na samotnú realizáciu triednych projektov.
Lucia Kortmanova
Moja škola

Rok sv. Cyrila a Metoda

Pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu je rok 2013 v Katolíckej cirkvi vyhlásený za rok sv. Cyrila a Metoda. Pri tejto príležitosti aj žiaci našej školy vytvorili práce o týchto svätcoch a o písme- hlaholike, ktoré priniesli na naše územie.
Mgr. A. Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obr


20. november- Svetový deň detí

20. novembra si každý rok pripomíname Svetový deň detí. Detský fond UNICEF odporúča:

„ V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete.“

V tomto duchu sme si tento deň pripomenuli na 1. stupni našej ZŠ. Žiaci sa oboznámili s Deklaráciou práv dieťaťa, pozreli si prezentácie o organizácii UNICEF, o školstve v Afrike a spoločne hľadali odpoveď na otázku: Prečo nemajú všetky deti rovnaké podmienky na prežitie svojho detstva? Logo organizácie si vymaľovali a vyrobili pohľadnice, na ktorých vyjadrovali želania pre deti z Afriky a Ázie. Ďalšia časť sa niesla v duchu aktivít s deťmi- súťažili medzi sebou v rôznych disciplínach- futbal, vybíjaná, hod do koša, preťahovanie lanom.

Mgr. A. Potocká

obrobrobrobrobr
obr


Ako štvrtáci potešili v októbri starých rodičov

Október je mesiacom úcty k starším. Naši štvrtáci rozmýšľali, ako by svojim starkým pomohli. Vymysleli rôzne aktivity, ktoré by ich potešili. Každý deň jeden z nich čítal spolužiakom príbeh o babke alebo dedkovi. Po prečítaní vypočutý príbeh spoločne rozobrali a po príchode domov plnili rôzne úlohy. Svojim starým rodičom pomáhali s domácimi prácami, potešili ich pekným obrázkom a prianím. Vyrobili pre nich darček, porozprávali sa s nimi a zistili, čo ich bolí, trápi aj poteší. Počas tohto mesiaca zistili, že starí rodičia prežili veľa dobrodružstiev, precestovali Európu aj Ameriku, vedia vyvárať a vypekať dobroty od výmyslu sveta a robiť rôzne zázračné veci. Všetky informácie aj zážitky si značili do pracovného listu a každé ráno o nich informovali spolužiakov. Za odmenu dostali nálepku v tvare srdiečka. Čas, ktorý strávili so svojimi starkými sa im veľmi páčil a sľúbili si, že im budú robiť radosť po celý rok.
Balážová Ľudmila

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Výtvarná súťaž

Regionálny denník MY Oravské noviny v spolupráci s kníhkupectvom LIBRESSO vyhlásili výtvarnú súťaž s názvom „ Nakresli, čo čítaš.“ Tretiaci majú v rámci mimočítankového čítania rozčítanú knihu od Astrid Lindgrenovej – Pippi dlhá pančucha, a preto sa zapojili do súťaže s ilustráciami o tejto detskej hrdinke.
Mgr. A. Potocká

obr


Prvákom čítali straší spolužiaci

25. novembra 2013 dostali pozvanie do školskej knižnice naši prváci. Pretože čítať sa ešte len učia, čítali im niektorí starší spolužiaci z 2. – 6. ročníka.

Výber básničiek, rozprávok, príbehov sme venovali jubilujúcej spisovateľke pre deti Kriste Bendovej. Prostredníctvom výstavky a prezentácie sme prvákom predstavili niektoré knihy tejto autorky a prečítali O prváckom mačiatku, Osmijankovi, Opiciach z našej police, zarecitovali básničky Cirkus Hopsasa a Bola raz jedna trieda. Viaceré z nich prváci ešte nepoznali a stretli sa s nimi po prvýkrát. Ale básničky z knihy Bola raz jedna trieda poznali už z materskej školy. Za každým prednesom dostali otázku, ktorá preverila ich pozornosť a porozumenie prečítaného textu. A zvládli to výborne.

Veríme, že čítanie v podaní starších spolužiakov pomohlo vzbudiť ešte väčší záujem o rozprávky, básničky, knihy a čítanie. Už teraz sa tešíme, keď nám na konci školského roka budú čítať naši prváci.

Mgr. M. Forgáčová

obrobrobrobrobr
obr


Sú tvoriví a šikovní

Regionálna výchova to sú nielen teoretické ale hlavne praktické ukážky múdrosti našich predkov. Práve tie sú najlepšími pomocníkmi vyučujúceho ale i žiakov. Zároveň sú i nenahraditeľnými didaktickými pomôckami. Ich efektivita sa zvyšuje hlavne vtedy , ak ich tvorcami sú samotní žiaci ktorí si tak vyskúšajú nielen svoju predstavivosť, podloženú výkladom vyučujúceho na základe regionálnych a historických faktov, ale i rozvoj ich zručností.

Takéto aktivity, spojenie teórie s praxou sa realizovali i v ZŠ s MŠ v Dlhej nad Oravou. S blížiacimi sa najkrajšími sviatkami v roku – Vianocami súvisí i každoročná výzdoba tried a školy. Samozrejme nechýbajú ani adventné vence. Ten najväčší, ktorý je umiestnený pri vstupe do školy už tradične vyrábajú piataci v rámci regionálnej výchovy. Ten tohtoročný je z čečiny jedličky, dozdobený vetvičkami tuje a bielou dekoráciou. Piataci sa snažili a za svoju prácu sa naozaj nemusia hanbiť.

V piatok 29. novembra 2013 nielen ten ich pre školu, ale i všetky ostatné adventné vence z jednotlivých tried prišiel požehnať duchovný otec Štefan Tuka. Tú slávnosť doplnili i žiaci našej školy, ktorí si pod vedením pani učiteľky Ľudmily Kamasovej nacvičili blok piesní. V nedeľu sa rozhorela prvá svieca na adventných vencoch, no v triedach ešte pribudne ďalšia vianočná výzdoba . Deti sa už teraz tešia na výrobu vianočných ozdôb z drôtu. Týmto sa nenásilnou formou na ďalšej hodine regionálnej výchovy zoznámia s tradíciami drotárstva a okrem výzdoby tried a školy určite vzniknú i milé vianočné prekvapenia pre ich rodičov.

Mgr. Angelika Fogášová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Hlina im učarovala

Inovatívne metódy vo vyučovaní. Využívanie internetu, interaktívnych tabúľ a kombinácie všetkých možných moderných výdobytkov, ktoré si len vieme či nevieme predstaviť. Učitelia naháňajúci kredity, množstvo hodín vzdelávania, ale hlavne vymýšľania čím by tých znudených žiakov zaujali. To ako sa snaživý pedagóg odprezentuje dva - trikrát ich už nebaví. A čo občas vrátiť sa do minulosti? Ako? Nie vždy sa to dá, ale na niektorých predmetoch to určite čarovne funguje.

Dnes si to na hodine Regionálnej výchovy vyskúšali piataci zo Základnej školy s materskou školou v Dlhej nad Oravou. Učebňu vymenili za dielňu a s nefalšovanou radosťou sa tešili na tetu Vierku. Pani Vierka Šináľová spolu so svojim manželom Jurajom už roky vyrába keramiku. Úžitkové ale i dekoračné predmety a drevorezba sú nielen ich záľubou ale i hlavným zdrojom príjmov.

Žiadny počítač, inovatívne metódy, len návrat do čias ich prastarých materí. A deti? Už od skončenia prázdnin - pondelka sa nemohli dočkať, kedy bude streda. Plášte, zásterky, staré tričká, ale hlavne rozžiarené oči, to bol pohľad, ktorý hovoril za všetko.

Najskôr sa dozvedeli odpovede na mnohé svoje otázky, potom počúvali ako budú hlinu spracovávať na kruhu a čo všetko pri tom treba dodržiavať. Pri tvarovaní hliny často ani netušili čo z nej vznikne. Teta ich však posmelila: „ To čo bude mať trochu čudný tvar, bude svietnik. Sviečka sa dá vložiť do pohárika či misky... “ A bolo po tréme. Podarili sa im naozaj zaujímavé kúsky. Zostáva dúfať, že keď ich teta vypáli v peci a oni ich budú farbiť a zdobiť, budú rovnako kreatívni.

Niektorí si už prácu na hrnčiarskom kruhu vyskúšali, ale pre väčšinu to bolo po prvýkrát. Podobne ako pre ich vyučujúcu. Tá mala obavy, či sa dokáže nadšeniu a tvorivosti detí vyrovnať. Veď predsa je to učiteľka, ktorá sa v ten deň naučila nielen pracovať na kruhu, ale i ďalšiu metódu ako zaujať žiakov

Mgr. Angelika Fogášová

obrobrobrobr


Burza stredných škôl

Dňa 12. 11. 2013 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili prehliadky a prezentácie stredných škôl, ktorá sa tradične konala v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne.

Tento rok sa podujatia zúčastnilo 15 stredných škôl zo Žilinského, Banskobystrického, Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Každá z nich sa svojím originálnym spôsobom snažila zaujať a osloviť žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku. Po prvýkrát priamo prezentovali svoj výrobný program aj dolnokubínske firmy MIBA a KLAUKE.

Podujatie bolo veľmi dobre pripravené. Naši žiaci získali mnoho nových informácií o stredných školách a ich odboroch, čo im určite uľahčí správny výber.

Ing. Anna Oršuliaková

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr