September 2012

Začiatok školského roka 2012 / 2013

Po dvojmesačnom oddychu žiakov a pedagógov sa 3. septembra 2012 opäť začal nový školský rok 2012 / 2013.
Začiatok mal niekoľko častí: svätá omša v miestnom kostole, slávnostné otvorenie na hlavnej chodbe školy a úvodné triednické hodiny s organizačnými pokynmi pre vyučovanie.
Najemotívnejšie tento deň určite prežívali prváčikovia, ktorí po prvýkrát ako žiaci prekročili prah školy. Im aj ostatným žiakom a pedagógom želáme veľa úspechov a trpezlivosti do školskej práce.
Mgr. M. Forgáčová

DEŇ ÚSTNEHO ZDRAVIA

12. septembra si žiaci prvého stupňa ZŠ pripomenuli Deň ústneho zdravia. Počas prezentácie si zopakovali svoje vedomosti o zuboch a starostlivosti o ne. Naučili sa čistiť zúbky. Naučené poznatky si vyskúšali po veľkej prestávke veľkým čistením zubov. Spoločne s triednymi učiteľkami založili pokus, v ktorom pozorovali vplyv octu na vaječnú škrupinu. Po 24 hodinách škrupina zmäkla a rozpadla sa. Žiaci videli, aký vplyv má potrava na zubnú sklovinu, keď sa zuby neumývajú. Veríme, že aktivity počas Dňa ústneho zdravia prispejú ku každodennej starostlivosti o zuby.
Balážová

Deň jazykov

V stredu 26.septembra si žiaci Základnej školy s materskou školou v Dlhej nad Oravou v spolupráci s vedením školy a vyučujúcimi zaujímavým spôsobom pripomenuli Európsky deň jazykov.

Od roku 2001 je týmto dňom 26. september a Rada Európy, ktorá bola iniciátorom jeho vzniku, ním chcela poukázať na dôležitosť výučby cudzích jazykov. Európska únia má 23 úradných jazykov. Najrozšírenejší je nemecký, ale najpoužívanejší anglický jazyk.

V ZŠ s MŠ sa vyučuje anglický a ruský jazyk. Žiaci od 5 -9. ročník však odprezentovali nielen Anglicko a Rusko ale i kultúru, zvyklosti, zaujímavosti anglicky hovoriacich krajín a samozrejme Slovenka. Zaujímavá bola i prezentácia Adama Tokára v taliančine.

Množstvo projektov a prezentačného materiálu a predmetov, ktoré si žiaci pripravili, doplnili spevom piataci. Mamy a staré mamy pomohli pripraviť chutné jedlá a špeciality a tak celá prezentácia končila ochutnávkou.

Všetci sa jednotne zhodli na tom, že o rok si takúto zaujímavú akciu určite zopakujú.

Mgr. A. Fogašová

Strašiak - ochranca úrody

K jesennej výzdobe na našej škole pribudli v priebehu septembra štyria strašiaci a jeden strašiačik, ktorých zhotovili žiaci I. stupňa so svojimi p. učiteľkami. V rámci prierezovej témy REGIONÁLNA VÝCHOVA sa tiež dozvedeli o zvykoch v minulosti, kedy bol strašiak umiestňovaný v poli ako ochranca úrody.
Mgr. A. Potocká

Svetový deň mlieka na školách

28.9.2012 sme si pripomenuli Svetový deň mlieka na školách nielen mliečnou desiatou ale aj exkurziou do mliekarne a kravína v Dlhej nad Oravou. Keďže sme z hygienických dôvodov nemohli vstúpiť priamo do mliekarne, pozorne sme sledovali prácu aj spoza veľkých okien, kde nám všetko vysvetlila pani Mária Kuklová. Dozvedeli sme sa ako sa robia syry, točia pareničky a zapletajú korbáčiky, ktoré sme mali možnosť aj ochutnať. A že nám chutili, môžete vidieť na fotografiách. Potom nás sprevádzal pán Miroslav Kuva, ktorý nás zaviedol medzi kravičky a teliatka, ukázal nám stroje na dojenie. Deťom sa páčili najmä teliatka v domčekoch, ktoré mohli vidieť úplne zblízka. Exkurzia sa nám veľmi páčila a všetkým, ktorí nám pripravili takéto pekné dopoludnie ďakujeme.
Kubošová Zuzana

Účelové cvičenia

Dňa 27. a 28.9.2012 boli pre žiakov základnej školy pripravené „Účelové cvičenia“ zložené z teoretickej a praktickej časti.

Prvý deň žiakom 5.-9. roč. učitelia prednášali poznatky z civilnej ochrany, zdravotnej prípravy, pohyb a pobyt v prírode, dopravnej výchovy a výchovy k bezpečnému správaniu.

Absolvovaním učiva získali žiaci nevyhnutné vedomosti, zručnosti, poznatky a návyky potrebné pre prežitie pri vzniku mimoriadnej udalosti a v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie. Za dôležitú sme považovali tiež prípravu na uplatnenie sa v modernej spoločnosti znalosťou základných pravidiel cestnej premávky a bezpečného správania sa v rôznych situáciách, vedieť zvládnuť základné činnosti pri pohybe a pobyte v prírode a zo zdravotne prípravy vedieť poskytnúť prvú pomoc.

Druhý deň pre žiakov základnej školy bola pripravená praktická časť.

Žiaci 1.- 4. ročníka sa zúčastnili exkurzie v mliekárni v Dlhej nad Oravou. Cieľom tejto návštevy bolo deti oboznámiť so spracovaním mlieka a prácou ľudí v mliekárni, motivovať ich ku konzumácii mliečnych výrobkov v dostatočnom množstve potrebnom pre zdravý telesný vývin. Neodmysliteľnou súčasťou výletu bola samozrejme aj konzumácia mlieka.

Pre žiakov 5.-9. ročníka si žiačky našej školy pripravili krásny program v Agroturistickom areáli Húšť, kde nám predviedli drezúru koňov a ukážky s prácou týchto zvierat.

Príjemným ukončením účelových cvičení bola športová časť na futbalovom štadióne, kde si mohli žiaci zahrať loptové hry podľa vlastného výberu.

Dúfame, že tieto dni zanechali u žiakov pozitívny zážitok a budú sa tešiť na ich ďalšie pokračovanie na konci školského roka.

Gajdošová D.