Máj 2013

Projekt KOMPARO

Žiaci 4. ročníka sa 3. mája zapojili do projektu KOMPARO spoju s ďalšími školami. Komparo pozostávalo z dvoch testov. Prvý test obsahoval 12 úloh z učiva matematiky, 8 úloh z učiva prírodovedy a 10 úloh zameraných na všeobecné študijné predpoklady. Druhý test obsahoval 17 úloh z učiva slovenský jazyk a literatúra, 8 úloh z vlastivedy a 10 úloh zameraných na všeobecné študijné predpoklady. Na každý test bolo určených 45 minút. Každú úlohu si žiaci najskôr pozorne prečítali a potom riešili. Museli pracovať sústredene, rýchlo, ale nie neuvážene. Výsledky budú zverejnené najneskôr 29. mája 2013 na internetovej stránke www.exam.sk.
Kubošová Zuzana

„Potulky Slovenskom“

V utorok 7. Mája 2013 sa žiaci 1.stupňa a materskej školy zúčastnili výchovného koncertu pod názvom „Potulky Slovenskom“. Prostredníctvom veselých autorských pesničiek Jara Gaža – známeho speváka skupiny Arzén a muzikálového herca a Radka Pažeja – moderátora rádia ZET, TV Patriot deti skúmali reálny svet, v ktorom sa pohybujú – blízke alebo menej vzdialené okolie domu, školy, obce či mesta alebo regiónu, v ktorom žijú. Spolu spoznávali rieky, mestá, hory a pohoria, jaskyne ako aj hrady a zámky na Slovensku. Dvojica ich motivovala k objavovaniu prírody a ľudských výtvorov v blízkom, ale i vzdialenom okolí. Upozorňovala na vzťah prírody a človeka a vzájomné ovplyvňovanie sa. Hovorené slovo, bolo vyvážené hudobnou produkciou. Pozornosť detí určite upútala i zaujímavá videoprojekcia, ktorá jednotlivé skladby dopĺňa. Zábava bola výborná, spoločne sme si aj zaspievali a účinkujúcich odmenili potleskom.
Kubošová Zuzana

Výchovný koncert „Kam kráčaš...“

Dňa 7. mája medzi našich žiakov zavítali vzácni hostia z hudobného biznisu Jaro Gažo a Radko Pažej. Pre tých menej informovaných Jaro Gažo je známy spevák skupiny Arzén a muzikálový herec stvárňujúci postavu Jánošíka v muzikáli Na skle maľované. Radko Pažej je známy bubeník skupiny AYA a v skupine Tomáša Bezdedu.

Žiakov si získali vtipným hovoreným slovom, hudbou a videoprojekciou. Riešili závažné problémy, ktoré trápia žiakov v bežnom živote, ale aj v škole. So žiakmi otvorene diskutovali a témy ako láska, priateľstvo, vzťahy a iné im vysvetlili, nenásilnou formou, prostredníctvom pesničiek.

Duša mladého človeka je taká krehká a práve týmto dvom charizmatickým hudobníkom sa podarilo osloviť žiakov našej školy. Domnievame sa a dúfame, že žiaci boli dostatočne motivovaní a naučia sa byť tolerantnejší a komunikovať s rodičmi i učiteľmi.

Na záver zaznela zhudobnená báseň Marína od Andreja Sládkoviča. Žiakom ukázal, že poézia vnímaná cez hudbu nemusí byť vždy iba nudnou záležitosťou.

Daňková

Pestované druhy rastlín vo Florinovom dome

Naši ôsmaci dňa 23. mája 2013 navštívili v rámci predmetu svet práce výstavu vo Florinovom dome s názvom Pestované druhy rastlín. Výstava bola venovaná rôznym druhom zeleniny, ovocia, byliniek...., ako aj ich využitiu a histórii ich využitia a pestovania. Vystavené boli obrazy rastlín, ich popis, názorné ukážky balených korenín, ale i prekrásne staré herbáre a atlasy rastlín.

Tejto výstavy sa zúčastnili aj žiaci ekologického krúžku.

Výstava sa nám všetkým páčila, každý si z nej odniesol niečo nové.

Freierová