Apríl 2013

Staráme sa o svoje zúbky

16. apríla 2013 zavítali medzi našich najmladších žiakov prvákov a druhákov pani Jana Kratochvílová z Centra podpory zdravia. Deťom primeranou a zábavnou formou priblížila ako sa treba o svoje zuby starať, dopriať im veľa mlieka a mliečnych výrobkov. Ukázala im tiež správnu techniku čistenia zubov. Záver patril kreslenej rozprávke s témou o boľavom zube.

Správna starostlivosť o ústnu dutinu bola zhrnutá do troch písmen- KTT (KEFKA, TECHNIKA, TRPEZLIVOSŤ).

Mgr. A. Potocká

Divadelné predstavenie

Dňa 16.4. nás opäť navštívila známa hereckádvojica Ján Drda a Jana Puklušová, s divadelným predstavením, ktoré sa u našich žiakov teší veľkej obľube. Tentoraz si žiakov získali pútavým príbehom plným lásky a odpustenia, ktorý bol popretkávaný vtipnými scénkami. Predstavenie spríjemnili žiakom rôznymi farebnými kulisami a pesničkami, ktoré boli deťom veľmi blízke. Opäť sa potvrdilo, že podobne ako v živote, krása a bohatstvo by nemali byť pre nás prioritou. Tam kde je láska, všetko ostatné sa stráca a odchádza do úzadia. A práve tento príbeh bol toho dôkazom.

Žiaci v závere vystúpenia odmenili hercov obrovským potleskom a všetci sme spoločne odchádzali s dobrým pocitom a s úsmevom na perách. Už teraz sa všetci tešíme na nasledujúci školský rok a ich ďalšie humorné predstavenia.

Daňková

DEŇ ZEME

Dňa 22. apríla oslávili žiaci prvého stupňa Deň Zeme. Už tradične nakreslili obrázky na cestu pred školou. S pani učiteľkami sa prešli do lesíka pri škole. V ňom dýchali, počúvali spev vtákov a pozorovali stromy. Zistili, že stromy vytvárajú kyslík, v ich konároch žijú rôzne živočíchy a hniezdia vtáky. Každý žiak obkreslil kôru stromov. Kresby vystavili na spoločnej nástenke spolu s nápadmi, ako môžu pomôcť našej Zemi.
Balážová

Návšteva knižnice

Dňa 29. 4. žiaci ôsmeho ročníka navštívili Oravskú knižnicu Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Po úvodnej prehliadke jednotlivých oddelení sme si vypočuli prednášku o významných osobnostiach Oravy, ktorí sa svojím životom a prácou zaslúžili o kultúrny rozvoj nášho regiónu: jazykovedec, kodifikátor spisovnej slovenčiny Anton Bernolák, prozaik, dramatik a publicista Martin Kukučín, rodák z Vyšného Kubína Hviezdoslav, Margita Figuli, Milo Urban, Ján Čaplovič, Janko Matuška…

Naši žiaci si uvedomili, akú má Orava bohatú históriu a aj keď je menšia rozlohou a počtom obyvateľov, je veľká prínosom do kultúrneho dedičstva slovenského národa.

Prednáška žiakov zaujala a odchádzali plní vedomostí a zážitkov. Pekné dopoludnie sme ukončili obedom v pizzerii. Už sa tešíme na podobné akcie.

Zuzana Letková

S knihou krížom – krážom po Európe

V mesiaci apríl sa žiaci 1.stupňa zapojili do akcie vyhlásenou Združením Orava – Týždeň hlasného čítania. Myšlienkou tejto akcie bolo zblížiť svet dospelých so svetom detí prostredníctvom rozprávok a príbehov. Každý deň počas jedného týždňa mal dospelý (rodič, dedo, babka...) čítať svojmu dieťaťu 10-15 min. a ono si vymaľovalo časť dobrodružnej cesty a splnilo jednu úlohu. Deti postupne navštívili najväčších rozprávkarov v ich rodných krajinách, spoznali ich mená, hlavných hrdinov ich rozprávok, ale aj hlavné mestá Európy. Za každú správne splnenú úlohu získali postupne 10 indícií – písmenok, z ktorých mali poskladať odpoveď na otázku: Ako sa volá mesto všetkých kníh sveta? Všetci žiaci usilovne pracovali a aj správne odpovedali na otázku, ktorou bola ALEXANDRIA.

Čítanie je zručnosť, ktorú dieťa nevyhnutne potrebuje pre svoj ďalší úspešný život. Ak chceme, aby sa z našich detí stali čitatelia na celý život, mali by sme im dopriať dostatok radostných skúseností s čítaním a ukázať im na vlastnom príklade, že čítanie môže byť potešením a zábavou.

Ďakujeme všetkým rodičom aj deťom, ktorí sa do tejto akcie zapojili.

Kubošová Zuzana