Marec 2013

Beseda s Ivanou Furjelovou

Dňa 21.3. sa na našej škole konala beseda s mladou spisovateľkou z Dlhej nad Oravou, Ivanou Furjelovou. Aj keď má iba 18 rokov, za sebou má už 2 úspešné knižky: Squelé babenky a Až keď bude mama triezva. Jej prvým dielom však boli poviedky, 2 z nich vyšli v Krimipoviedkach.

Po úvodnom privítaní sa Ivana predstavila a povedala pár informácií o sebe. Študentka Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne sa vo svojich knihách snaží zobraziť život a problémy slovenských tínedžerov, čiže vystihuje dnešnú dobu. Ako sa priznala, námet čerpá najmä zo svojho okolia, na Facebooku, na internete, na zábave. Často sa nechala inšpirovať aj kamarátkami, napr. postava Klaudie v knižke Squelé babenky je reálna, hlavne čo sa týka štýlu obliekania.

Písať začala asi v ôsmej triede, spočiatku to boli slohy do školy nielen pre seba, ale aj pre svoju sestru Barboru. Nikedy sa stalo, že písala na tú istú tému aj štyri slohy a každý musel byť iný.

V písaní ju podporujú nielen rodičia a sestry, ale aj spolužiaci. Jedna z jej spolužiačok dokonca priebežne čítala celú jej jednu knihu a dodávala jej odvahu, aby v tom vytrvala.

Po besede sa rozprúdila diskusia žiakov. Mnoho otázok k Ivane Furjelovej bolo smerovaných na to, odkiaľ berie pre svoje knihy inšpiráciu, kedy začala písať a ako vôbec vyzerá jej písanie. Traja žiaci, ktorí boli najviac „zvedaví“ dostali odmenu v podobe Ivaninej knihy aj s jej podpisom.

Ivanke prajeme úspešné zvládnutie maturitných skúšok a ešte veľa hodnotných diel.

Zuzana Letková

Svetový deň vody

Aj na našej škole sme si dňa 22. marca pripomenuli, aká vzácna a dôležitá je pre nás VODA. Pri príležitosti Svetového dňa vody si pani učiteľky na prvom stupni pripravili mnoho rôznorodých aktivít. Žiaci oblečení v modrom riešili „vodné“ úlohy samostatne, vo dvojiciach, ale i menších či väčších skupinách. Najskôr si všetci spoločne pozreli krátky film o význame vody a o tom, ako by sme sa mali starať o našu planétu, aby sme ju zachovali aj pre ďalšie generácie. Potom si žiaci založili malé záhradky a sledovali, aká dôležitá je voda pre rastliny. Nakreslili a z farebného papiera dotvorili morské aj sladkovodné rastliny a živočíchy. Vypracovali množstvo zaujímavých úloh v pracovných listoch a v tento deň sa snažili piť viac čistej vody ako obvykle. Deň plný „vodných“ úloh podnietil našich žiakov zamyslieť sa nad významom vody, jej hodnotou a nenahraditeľnosťou.
Kortmanová

Literárny kvíz

Mesiacknihy je typický pre marec a práve pri tejto príležitosti si p. učiteľky slovenského jazyka dňa 27.3. pripravili pre 2. stupeň netradičné hodiny literatúry. V literárnom kvíze si žiaci v jednotlivých triedach preverili svoje vedomosti z literatúry, ale aj z tvorivosti . Žiaci boli rozdelení do skupín a spoločnými silami bojovali a súťažili v literárnom kvíze, kde mohli preukázať svoje doterajšie získané vedomosti. Súťažili v troch disciplínach: 1. disciplína – vedomostný kvíz, 2. disciplína – skladanie rozstrihaného obrázku s motívom spisovateľa, 3.disciplína – práca s textom. Všetky skupiny sa veľmi snažili a najúspešnejší riešitelia boli odmenení vecnou a sladkou odmenou.

Domnievame sa, že aj touto formou sa dá u detí vzbudiť záujem o knihu. Dúfame, že sa nám to aspoň trošku podarilo. Všetkým úspešným skupinám blahoželáme a tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity .

Daňková

Marec mesiac knihy

Už každoročne je mesiac marec venovaný knihám. Snažíme sa čítať viac kníh ako v iné mesiace. Žiaci štvrtého ročníka si pre svojich mladších spolužiakov pripravili rozprávanie, ako vzniká kniha, kto všetko okrem spisovateľa a ilustrátora je potrebný pri vzniku knihy. Pani učiteľka Kubošová rozprávanie spestrila prezentáciou a malými ukážkami obrázkov – rozprávok, ktoré deti hádali. Každá trieda potom pracovala v skupinkách alebo vo dvojiciach pri plnení rôznych úloh v pracovných listoch. Takýmto spôsobom sme rozvíjali čítanie s porozumením, ale aj vzájomnú spoluprácu a tolerantnosť pri práci so spolužiakmi.

Tento rok sa spojil aj s akciou „Daruj knihu škole“, ktorá potrvá až do konca školského roka. Všetkým darcom za knihy už vopred ďakujeme.

Kubošová Zuzana

Prednáška o nelegálnom obchodovaní s ľuďmi

Dňa 22. 3. 2013 sa v rámci Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili prednášky o rizikách práce v zahraničí a prevencii pred neľudským zaobchádzaním a otrockou prácou . Viedla ju Judr. Renáta Kňazúrová, ktorá okrem iného zdôraznila, že popri obchodovaní s drogami a nelegálnom obchode so zbraňami, sa z obchodu s ľuďmi stal tretí najvýnosnejší typ organizovanej trestnej činnosti.

Milióny ľudí sú vystavené takým podmienkam zaobchádzania, ktoré sú v rozpore so základnými ľudskými právami. Sú predávaní a kupovaní ako tovar, nútení k prostitúcii, zotročovaní v práci a podrobení rôznym formám vykorisťovania.

Informovala tiež žiakov o telefónnom čísle Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi - 0800 800 818 , na ktoré sa poškodení môžu v prípade núdze bezplatne obrátiť.

Naši žiaci tak získali dostatok potrebných informácií, aby boli obozretní, opatrní a správali sa zodpovedne.

Ing. Anna Oršuliakováana