Február 2013

ZÁPIS do 1. ročníka

Každoročne v mesiacoch január a február prebiehajú v základných školách zápisy detí do 1. ročníka.

Na našej škole to bolo tento rok 5. februára 2013. Deti prichádzali v popoludňajších hodinách v sprievode svojich rodičov. Po úvodnom privítaní a zoznámení vykonali testy školskej zrelosti, na základe ktorých sme zistili ich grafomotorické, matematické zručnosti, rečovú a komunikačnú úroveň, priestorovú orientáciu. Najzaujímavejšie bola pre nich práca s interaktívnou tabuľou, kde kreslili, hrali pexeso a iné edukačné hry.

Spolu sa zapísalo 23 detí (11 dievčat a 12 chlapcov), z toho 18 z Dlhej nad Oravou a 5 zo Sedliackej Dubovej.

Spomienkou na tento deň bude pre ne pamätný list a drobné darčekové predmety zhotovené žiakmi školy.

Dúfame, že prvý krok do školy bude úspešným začiatkom práce, ktorá začne v septembri 2013.

Mgr. M. Forgáčová

KARNEVAL

Štvrtok 7.2. 2013 sa poobede školská chodba premenila na množstvo rozprávkových bytostí. Spoločne sa zabávali, tancovali a súťažili. Aj keď v rozprávkach by určite medzi sebou zápasili alebo sa vôbec nestretli. Karnevalová nálada bola výborná a na záver bola každá maska odmenená. Po odmaskovaní sa pokračovalo v zábave.

Osobitne ďakujeme sponzorom za sladkosti, finančné príspevky, za ktoré sme mohli nakúpiť ceny: Potraviny ŠTITO, Urbársky dom v Dlhej nad Oravou, PNEUSERVIS Gerát a Potraviny DUDÁŠIK Sedliacka Dubová .

Kubošová Zuzana

Cestovateľská triednická hodina

Cestovateľskú triednickú hodinu zrealizovali žiaci 3. ročníka 13.februára. Otec žiaka našej triedy Adama - Ján absolvoval pracovnú cestu do Mexika. Počas cesty nám Adam pravidelne podával informácie, kde sa nachádza a kedy sa vráti. Preto nám po skončení cesty prišiel o nej porozprávať. Žiakov oboznámil s trasou dvanásťhodinového letu, rozprával o krajine, ľuďoch, pamiatkach aj jedle. Doplnil ho fotografiami aj slávnostným vyšívaných klobúkom - sombrerom. Ten si žiaci s veľkou radosťou vyskúšali. Tretiakom sa rozprávanie veľmi páčilo. Poďakovali sa mu listom, v ktorom opísali, čo ich najviac zaujalo. Verím, že tato milá spolupráca rodičov so školou bude pokračovať aj v budúcnosti.

Odborná prednáška o trestnoprávnej zodpovednosti

Dňa 14. februára 2013 sa v rámci plánovaných aktivít prevencie drogových závislostí a patologických javov uskutočnila odborná prednáška pre žiakov 7., 8., a 9. ročníka, ktorú viedol npor. Mgr. Tibor Šándor, preventista v rámci Žilinského kraja, z Okresného riaditeľstva PZ v Dolnom Kubíne.

Prednáška bola zameraná na ľudské práva, prevenciu kriminálneho správania sa detí a mládeže, formovanie postojov a hodnôt vzhľadom k sociálno – patologickým javom vo vzťahu k zodpovednosti za svoje zdravie, svoje konanie a svoju budúcnosť.

Naši žiaci tak mali možnosť získať veľmi zaujímavé informácie hlavne o trestnoprávnej zodpovednosti a upevňovaní si svojho právneho povedomia na vysokej profesionálnej úrovni.

Ing. Anna Oršuliaková

DOPRAVNÁ VÝCHOVA NA 1. STUPNI

Svojím rozprávaním o doprave a dopravnej výchove zaujal Mgr. Tibor Šándor, žiakov 1. stupňa vo štvrtok 14.2.2013. Žiaci si zopakovali poznatky o dopravných značkách, o chodení a prechádzaní cez cestu, o zásadách bezpečnosti pri jazde na bicykli, ako a kedy majú nosiť reflexné vesty a prilby. Beseda s príslušníkom polície bola veľmi zaujímavá a poučná pre všetkých žiakov.
Kubošová Zuzana

Výchovný koncert „Miluj druhého ako hudbu“

Dňa 14. 2. 2013 sa pre žiakov 1. a 2. stupňa uskutočnil netradičný koncert, pod vedením npor. Mgr. Tibora Šándora a ľudovej hudby Murinovcov z Podbiela.

Výchovný koncert bol zameraný predovšetkým na problémy diskriminácie, šikanovania, rasizmu, xenofóbie, komunikácie a iné mnohé prejavy intolerancie.

Jednotlivé problémy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou dnešnej doby, prirovnával k hudobnej skupine. Hudobná skupina je kolektív, v ktorom je potrebná disciplinovanosť a dodržiavanie vopred stanovených noriem i zásad. Tam, kde sa nedodržiavajú pravidlá, to nebude fungovať (skupina – spoločnosť). Poukázal na nenápadnú a „tučnú“ basu, bez ktorej by skupina nebola úplná a tak je to aj v reálnom živote. Nie je dôležité či sú ľudia tuční, či čierni, mali by sme sa naučiť rešpektovať jeden druhého a dodržiavať spoločenské pravidlá.

Vieme, že pri vzájomnej spolupráci i rešpektovaní jeden druhého, aj my dokážeme zložiť krásnu a melodickú pieseň. Všetko ostáva už iba na nás.

Daňková L.

Spoznávame zamestnania – exkurzia prvákov

V šlabikári si prváci čítali o zamestnaniach našich rodičov. Téma ich veľmi zaujala a tak sa rozhodli spoznávať rôzne zamestania dospelákov priamo v teréne. V piatok 22.2. 2013 sa teda vybrali na prvý prieskum. Pred tým sa však dôkladne pripravovali. Na matematike riešili zašifrované príklady, ktoré im prezradili, aké zamestnania v piatok navštívia. Keď vyriešili reťazové príklady, dozvedeli sa, koľko kilometrov prejdú autobusom a koľko vlakom. Lístky na autobus a vlak si kúpili za zarobené školienkáče. Najskôr ich odviezol ujo – šofér autobusu. Potom im teta cukrárka v cukrárni napiekla výborné koláčiky a prezradila im, že ich cukráreň má už 80-ročnú tradíciu. Ujo výhybkár porozprával, aká je jeho náplň práce a o čo sa na vlakovej stanici stará. S ujom výpravcom vypravili vlak a nakukli do jeho kancelárie, kde bolo veľa zaujímavostí. Ukázal im červenú a žltú vlajku a porozprával o ich funkciách. Zasvietil, zhasol a stlačil na ukážku všetky tlačidlá, ktoré sa len dali stlačiť. Bol to pre prváčikov deň plný zaujímavých skúseností a zážitkov.
Kortmanová