December 2012

Anglický týždeň na našej škole / English week in our schol

Žiaci II. stupňa, prvý decembrový týždeň, absolvovali intenzívny jazykový kurz s americkým lektorom. Pre mnohých žiakov to bolo prvé stretnutie, so skutočným anglicky hovoriacim človekom. Každý deň strávili konverzáciou v anglickom jazyku a mali možnosť aplikovať svoje doterajšie získané gramatické i konverzačné vedomosti, ktoré nadobudli na hodinách anglického jazyka. Kurz prebiehal odlišným spôsobom, ako výučba na každodenných hodinách angličtiny Hodiny boli vedené predovšetkým hravou formou a prostredníctvom rôznych moderných vyučovacích techník. Žiaci odhodili svoj ostych a boli nútení komunikovať v angličtine, keďže lektor slovenský jazyk neovláda.

Týždenný anglický kurz im dal veľkú príležitosť hovoriť a počúvať angličtinu priamo od „native speaker“. Žiaci kurz úspešne ukončili a odniesli si certifikáty, ktoré im vždy budú pripomínať „English week in our school“.

Mikuláš

6. december, pre všetkých, deň ako každý iný, no predsa je pre tých najmenších, niečím odlišný a výnimočný. Deti už pri vstupe do školy boli plné očakávania, ktoré u nich pretrvávali celý deň. Medzi žiakmi a učiteľmi panovala dobrá nálada. Žiaci 2. stupňa sa snažili nápismi – „...neučí a neskúša sa každá päťka odpúšťa sa...“ učiteľov presvedčiť, aby neskúšali.

Už od rána Mikuláš s pomocníkmi navštevoval triedu za triedou a všetky deti odmeňoval sladkými balíčkami. Tých najmenších naučil aj pesničku, ktorú si spoločne zaspievali. Deti recitovali, spievali a ukázali sa Mikulášovi opäť v najlepšom svetle. Mikuláš nezabudol ani na členov pedagogického zboru.

Ostáva nám už len dúfať, že k nám zavíta opäť o rok.

Finančná gramotnosť

V utorok 12. decembra sa v druhej triede nakupovalo. Druháci sa učia sčitovať do 30, takže v rámci svojho nákupu si mohli vybrať veci v tejto hodnote. Pani pokladníčke platili papierovými peniazmi, čím si rozširovali svoju finančnú gramotnosť.

Divadelné predstavenie

Dňa 14. decembra Jana Puklušová a Ján Drda predstavili žiakom ZŠ a MŠ divadelnú rozprávku „Zábudlivý čert“.
Celé predstavenie sa zakladalo na humorne ladenom príbehu, ktorého hlavným hrdinom bol čert (Ján Drda). Hneď v úvode si humornou piesňou získal všetky deti. Pravdou však je, že tí najmenší mali z neho zo začiatku strach, ten však rýchlo pominul a zmenil sa na smiech.
Čert sa chcel naučiť veľa nových veci, pretože sa zaľúbil do krásnej a šikovnej dievčiny (Jana Puklušová). Všetko, čo sa kvôli nej naučil, hneď aj zabudol.
Počas celého predstavenia sa o príjemnú atmosféru okrem hercov starali aj deti, pretože sa aktívne zapájali do rozvíjania deja. Niektoré z nich si to vyskúšali s hercami priamo na javisku.
Žiaci i učitelia z predstavenia odchádzali dobre naladení, s príjemným pocitom a s úsmevom na perách.

Predvianočné zvyky

Regionálna výchova je na našej škole zaradená do výchovno-vzdelávacieho programu. Žiakom sa pripomínajú tradície našich predkov, aby ich aj oni zachovávali pre ďalšie generácie. Druháci sa na vlastivede oboznámili so zvykmi počas adventu. Každodennou súčasťou je otváranie adventného kalendára. Jeden zo žiakov si zoberie odmenu a musí splniť predsavzatie, ktoré je pri každom dátume. Na druhý deň povie pred všetkými spolužiakmi, ako predsavzatie splnil. Keďže sa v kalendári už naučili orientovať, vyhľadali si v ňom mená- Barbora, Mikuláš, Lucia. Naše „Lucie“ nám povymetali z kútov všetko zlé, všetky deti si domov odniesli „barborky“- konáriky čerešne. Ak sa budú doma v teple o konáriky starať, na Vianoce by im mali rozkvitnúť. O štedrosti Mikuláša sa tiež presvedčili- dostali od neho sladké balíčky.

Vianočný výchovný koncert

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sa žiaci I. a II. stupňa zúčastnili vianočného koncertu, ktorý sa niesol pod názvom EURÓPSKE VIANOCE. Svoj talent predstavili absolventi Konzervatória a VŠMU v Bratislave.
Koncert bol, veľmi príjemnou, prechádzkou najznámejšími vianočnými piesňami okolitých európskych štátov. Atmosféru umocnilo sprievodné slovo, ktoré priblížilo zvyky a tradície jednotlivých štátov a ich vianočných piesní.
Speváci spoločne s deťmi vytvorili príjemnú atmosféru a priblížili všetkým ducha Vianoc.
Žiaci účinkujúcich odmenili veľkým potleskom a na záver si spoločne zaspievali pieseň Tichá noc, Svätá noc, ktorá je už odnepamäti neodmysliteľnou súčasťou Vianoc.
Lenka Daňková

Vianočné dekorácie na vianočnú besiedku

Tak, ako aj po minulé roky, aj tento rok prispeli žiaci ekologického krúžku svojimi výrobkami na vianočnú besiedku. Z rôznych prírodných, ale i iných materiálov vyrobili napríklad vianočné stromčeky, svietniky a rôzne iné ozdoby... Dúfame, že sa výrobky všetkým páčili.
Freierová

Vianočná besiedka pre rodičov - 20. 12. 2012

V zhone predvianočného obdobia každému dobre padne trochu sa zastaviť a vychutnať si blížiace sa sviatky pokoja v podobe básní, piesní, tancov a scénok. Toto všetko si pripravili pre rodičov a starých rodičov žiaci 1. stupňa základnej školy so svojimi triednymi učiteľkami. Súčasťou besiedky bola aj vianočná burza, na ktorej ukázali svoje výrobky naši šikovní žiaci. Záver besiedky patril spoločne zaspievanej najznámejšej kolede- Tichá noc, svätá noc.

Vianočná besiedka - 21. 12. 2012

Hlavná chodba opäť ožila pri príležitosti vianočnej besiedky, ktorú si tradične pripravili žiaci 1. a 2. stupňa, pod vedením triednych učiteľov.

Už od prvých minút, keď besiedku otvorili žiaci 1. stupňa, žiaci i učitelia sledovali program so zatajeným dychom a s úsmevom na perách.

Každá scénka bola dôkladne pripravená a prepracovaná aj do tých najmenších detailov. Dialógy žiakov boli popretkávané vtipnými výrazmi a scénkami, ktorými ozvláštnili besiedku a pobavili publikum.

Vianočné piesne v podaní žiakov umocnili a priblížili každému, akú veľkú silu majú Vianoce.

Poslednou bodkou programu bola žiačka 9. ročníka, ktorá predstavila tanec s modernými prvkami.

Všetci zúčastnení, slávnostne naladení, sme sa rozchádzali, prežiť Vianoce s rodinami.

Daňková

Výzdoba