Apríl 2012

Apríl – mesiac lesov, Svetový Deň Zeme

Ako už vieme, apríl je mesiac lesov a 22. 4. je Dňom Zeme. Chceli sme to pripomenúť aj ostatným žiakom a tak sme vo vestibule školy zhotovili nástenku a výstavku s touto tematikou, kde sme poukázali na význam lesa, stromov a prírody pre nás. Na výstavke si žiaci mohli pozrieť aj výrezy rôznych druhov stromov. Výstavku pomohli spraviť žiaci ekologického krúžku a nástenku žiačky 9. ročníka.

Ale týmto sa naše aktivity neskončili. Na škole sme zorganizovali k mesiacu lesov aj besedu s pracovníkom Lesov Slovenska p. Lonským, ktorý nám ako každý rok priniesol do školy aj nové sadenice rôznych stromov. Žiaci 8. ročníka nám ich pomohli zasadiť a majú za úlohu sa o ne postarať tak, aby nevyschli. Tak im všetci držíme palce, aby z našich sadeníc vyrástli krásne, zdravé stromy.

Dňa 24. 4. 2012 sme sa v rámci Dňa Zeme zúčastnili v CVČ v Dolnom Kubíne prednášky na tému geológia Oravy, ktorú viedol RNDr. Jaroslav Kocian, pracovník Oravského múzea v Oravskom Podzámku.. Zúčastnili sa jej opäť žiaci 8. ročníka, ktorí sa tento školský rok venujú na hodinách biológie práve geológii. Prednáška viacerých žiakov zaujala a na konci prednášky dávali zaujímavé doplňujúce otázky. Nakoniec Simonka Kostolná poďakovala RNDr. J. Kocianovi a dala mu za celú triedu malú pozornosť.

Ďalšie naše kroky viedli na dve zaujímavé výstavy, ktoré sa konali v priestoroch MSKS v Dolnom Kubíne.

V aktivitách ku Dňu Zeme sme pokračovali aj v škole. Každá trieda zbierala vrchnáky z plastových fliaš, z ktorých musela vytvoriť veľký obraz s prírodnou tematikou. Vrchnáky lepili na kartóny a vytvorené práce dostali veľmi peknú podobu. Za pomoci pána školníka sa nám ich podarilo postaviť na chodbu, kde dotvárajú a skrášľujú prostredie našej školy.

Z odpadového materiálu (plastových fliaš) vytvorili tretiaci krásne mačky (kašírovaním) na krúžku umelecká činnosť. Dve sme poslali aj do súťaže „ Naj výrobok z odpadového materiálu“, kde Boris Gerát získal 2. miesto. Gratulujeme!

Beseda s policajtmi

V stredu 25. apríla sa v našej škole uskutočnili besedy s policajtmi. Z okresného riaditeľstva policajného zboru prišli dvaja policajti. Nadporučík Tibor Šándor a kapitán Juraj Matúch. Pripravili si tri témy, ktoré postupne predniesli jednotlivým ročníkom.

Ako prvé prebehli súčasne témy DOPRAVNÁ VÝCHOVA pre prvákov a druhákov a ŠIKANOVANIE A DOPRAVNÁ VÝCHOVA pre piatakov a šiestakov. Potom nasledovali súbežne DOPRAVNÁ VÝCHOVA pre tretiakov a štvrtákov a TRESTNOPRÁVNA ZODPOVEDNOSŤ pre ôsmakov a deviatakov.

Obidvaja páni sú skúsení harcovníci a sú často pozývaní na besedy a prednášky tohto typu. Ukázali to aj pozitívne ohlasy žiakov, ktorí pozorne počúvali a po ukončení tém sa mnohokrát zapájali aj tí, ktorí na hodinách zaryto mlčia.

Vo vyšších ročníkoch neskôr prebehla anketa týkajúca sa rušnej ,,policajnej stredy“ a tu je jeden z výsledkov: - už som trestnoprávne stíhateľný

• od 21. hodiny by sme nemali byť vonku bez zákonného zástupcu
  • nesmieme sa zdržiavať v pohostinstve, kde podávajú alkoholické nápoje
  • nesmieme tvoriť odhalené fotky a dávať ich na facebook kvôli vlastnej bezpečnosti
  • na bicykli musíme jazdiť po pravej strane a ak nás je viac, tak za sebou
  • po ceste nemôžeme chodiť vedľa seba, mohli by sme spôsobiť dopravnú nehodu
  • vždy prechádzame iba cez prechod pre chodcov
  • ak nás pristihnú policajti popíjať alkoholické nápoje, môžu rodičom zobrať rodinné prídavky a uložiť im pokutu najmenej 33 eur
  • trestnoprávne zodpovední sme už od 14 rokov svojho života
  • vodičský preukaz môžeme dostať už v 17 rokoch, ale musíme rok jazdiť pod dozorom staršieho vodiča so skúsenosťami dlhšími ako 10 rokov

Určite v našej škole páni policajti neboli na takejto akcii posledný raz. My sa už tešíme na ďalšiu spoluprácu a touto cestou im ešte raz pekne ďakujeme.

Ivan Petrovič

Štylizovaná hodina dejepisu

Dňa 26. 4. 2012 sa na školskom dvore uskutočnilo výchovné podujatie- štylizovaná hodina dejepisu „Cesta slovenskou históriou“. Túto hodinu predviedla šermiarsko- divadelná kumpánia Via historica. V predstavení nás previedli významnými obdobiami (Slovania, turecké nájazdy, protihabsburské stavovské povstania, Jánošík).

Žiaci mali možnosť vidieť dobové kostýmy, historické zbrane i šermiarske súboje v humorných divadelných scénkach, zážitkovou formou sa dozvedeli historické fakty a boli aj interaktívne zapájaní do programu.

Predstavenie malo veľký úspech, pretože bolo živé a vtipné. Žiakom sa páčila aj streľba zo zbraní.

Zuzana Letková

TESTOVANIE ŠTVRTÁKOV

Dňa 26. apríla 2012 sa žiaci 4. ročníka zapojili do testovania v rámci projektu Komparo. Komparo je systém nezávislej, externej kontroly škôl v kľúčových momentoch vzdelávania: na vstupe, počas štúdia a na výstupe.
U štvrtákov išlo o monitorovanie vedomostí pri ukončení primárneho vzdelávania (ISCED 1).
Test pozostával z dvoch častí:
  • 1. časť bola prírodovedná, tvorili ju predmety matematika a prírodoveda,
  • 2. časť spoločenskovednú slovenský jazyk a vlastiveda.
Súčasťou testovania boli aj testy všeobecných študijných predpokladov.
Všetky zúčastnené školy, teda aj naša, získa cennú spätnú väzbu v podobe podrobných a objektívnych štatistických údajov o tom:
  • aká je úroveň vedomostí žiakov v rôznych predmetoch,
  • ako sa táto vyvíja v čase (umožňuje sledovať trendy a dopady rôznych opatrení),
  • aké sú výsledky žiakov školy v porovnaní s inými porovnateľnými školami.
    • Mgr. M. Forgáčová