Máj 2009

Deň matiek

Májová besiedka ku Dňu matiek má už svoju tradíciu. Deti z MŠ a žiaci 1. stupňa ZŠ aj tento rok pripravili so svojími p. učiteľkami bohatý kultúrny program, v ktorom mali zastúpenie básne, piesne, tance a scénky.

V hľadisku sa zišli nielen mamičky a babičky, ale aj oteckovia a dedkovia. Na tvárach niektorých z nich bolo vidieť hrdosť, ale aj slzy radosti pri vystúpení svojich detí a vnúčat, ktoré ďakovali svojim mamám a babkám za veľkú lásku a starostlivosť.

Stromy poznania

V prípade, že by sa nám nechcelo do hory, prichádza hora k nám a to v podobe "Stromov poznania". Dňa 6. mája lesníci a žiačky z ekologického krúžku vysadili ďalšie stromčeky v areáli školy.

Bezpečne na cestách

Bezpečne na cestách - tak znie názov jedného z projektov OO PZ, ktorý organizuje v spolupráci so základnými školami v oravskom regióne.

Ani naša škola neostala bokom a po odbornom vyškolení na Polícii v Dolnom Kubíne sa podujali pani učiteľky Brunčáková a Sýkorová svoje vedomosti odovzdať 15. mája žiakom 5. a 6. ročníka. Žiakov poučili o novom cestnom zákone, o povinnom vybavení bicykla a veľkú pozornosť venovali najmä dopravným značkám a reflexným prvkom.

Teoretické vedomosti si žiaci vyskúšali 20. mája na dopravnom ihrisku v Dolnom Kubíne pod prísnym dozorom pplk. Vojvodovej a dopravného inšpektora p. Tabačáka.

Tento deň bol naozaj spojením príjemného s užitočným.

Za krásami Oravy

Slnečné dni 20. - 22. mája žiaci IX. A využili na poznávanie krás Oravy a na regeneráciu svojich síl. Hojdanie vĺn Oravskej priehrady, odraz slnečných lúčov na vodnej hladine a zasnežené končiare Roháčov, či Babej hory dotvárali náladu pri plavbe loďou Slanica na Slanický ostrov umenia. Tu boli žiaci oboznámení s históriou štyroch zatopených obcí a pozreli si výstavy v interiéri i exteriéri kostola.

Po presune do obce Novoť a ubytovaní sa v agropenzióne žiaci spoznávali okolie, vozili sa na koníkoch, organizovali volejbalové a futbalové zápasy. Na druhý deň navštívili obec a absolvovali krátku pešiu túru s výhľadom na Mútne. Večer patril opekačke, rôznym hrám - najmä na skrývačku.

Po dvoch rušných nociach - triedna učiteľka verzus žiaci - nastal čas balenia a odchodu domov. Neopakovateľné zážitky sa trvalo vryli do pamäte žiakov i triednej p. učiteľky.

Oslava narodenín

Žiaci 1. stupňa si pravidelne pripomínajú svoje narodeniny.

Oslávenec na fotografii v narodeninovom vláčiku prinesie pre svojich spolužiakov drobné sladkosti. Tí oslávencovi zablahoželajú, niečo pekné nakreslia a pridajú k tomu ešte ďalší darček podľa svojich schopností - zaspievajú, zatancujú, no a niektorí aj zahrajú...

Modrá stužka II.

V projekte Modrá stužka pracovali aj žiaci 1. ročníka.

V úlohách, ktoré boli primerané ich veku sa postupne oboznamovali s tým, kde všade nájdeme vodu, v akej forme. V príbehu o žabke a jej kamarátoch pochopili, prečo je čistá voda taká dôležitá pre život. Na záver vypracovali projekt, v ktorom ukázali dve cesty, ktorými sa dá uberať. Prváci si vybrali tú cestu, na ktorej je naša Zem s čistou vodou, s čistým vzduchom a bez odpadkov.

Tento projekt potom prezentovali aj deťom v MŠ a v triedach prvého stupňa.

Súťaž Pro natura

Dňa 25. mája 2009 sa žiaci:

• D. Figurová (8. A), M. Bedová (9. B), S. Janíková a R. Skácal ( 9. A)
zúčastnili Veľkého finále súťaže Pro natura v Trstenej. Po súťaži sa aktívne zapojili do Ekofóra, kde sa riešili rôzne ekologické otázky a problémy.

Návšteva agrodružstva

26. mája sa deti z materskej školy zúčastnili exkurzie na farme, kde chovajú zvieratá - kone, kravy. Pán Kuva a pani Kuklová priblížili deťom život na farme. Chovateľom pomáhajú pri zásobovaní a kŕmení moderné poľnohospodárske stroje. Najviac sa deťom páčilo miesto, kde žijú spolu dospelé zvieratá so svojimi mláďatami.

Deň detí

Svoj sviatok oslavili deti našej školy 29. mája. Prešovské divadlo BABADLO predviedlo, čo dokáže v pásme hovoreného i spievaného slova - žiaci sa výborne bavili na neveste Pačmage a jej dohadzovačke Gize.

Umelecký úvod vystriedali zábavné a športové súťaže, ktoré sa pre nepriazeň počasia odohrávali na chodbách školy. Deň zavŕšil výborný guláš.

Deň detí v materskej škole

Aj deti z materskej školy mali pripravený nevšedný program. Vyskúšali si náročnú úlohu - poslanie hasičov a ich prípravu v prípade zásahu.

Na rozlúčku

Nečakane nás opustila veľká osobnosť a najmä človek s obrovským srdcom pani riaditeľka - RNDr. Helenka Capuliaková. Tu je niekoľko spomienkových fotografií, ilustrujúcich ako sa zapísala do duší a pamätí nás všetkých.