Marec 2009

Pohybové aktivity

Dňa 10. marca 2009 sa žiačky šiesteho a siedmeho ročníka:
  • Martina Ďurkovičová, Lucia Kováčiková, Nikola Nováková, Dominika Grigová, Marianna Pidíková, Natália Matysová, Júlia Straková, Eva Šimičáková, Lucia Furielová, Lucia Mičáňová, Tatiana Mensárová, Patrícia Drbiaková a Dominika Kasanická
zúčastnili v Dolnom Kubíne okresného turnaja vo vybíjanej. Umiestnili sa na peknom treťom mieste, ku ktorému im gratulujeme.

Futbalové zápasy

Zima zápasí s jarou a zatiaľ vyhráva. Počasie, ktoré sa nechce umúdriť prekabátili žiaci, ktorí našli svoje útočište v telocvični. Podobne, ako vonku medzi zimou a jarou, i tu sa od polovice marca odohrávajú zápasy - futbalové, ktoré si našli medzi žiakmi veľa priaznivcov a fanúšikov.

Prvá ťažká skúška

Prvou ťažkou skúškou, ktorú absolvujú žiaci základnej školy je Testovanie 9. Deviataci si mohli overiť svoju vedomostnú úroveň z matematiky a zo slovenského jazyka dňa 11. marca 2009. Testovanie prebiehalo za účasti piatich supervízorov, ktorí tiež dôkladne overovali, ale obaly z čokolád a nápojov, ktoré si žiaci priniesli ako občerstvenie.

Vedomostné súťaže

Krajské kolo Biologickej olympiády

Dňa 18.3.2009 našu školu reprezentoval René Skácal v Žiline na krajskom kole Biologickej olympiády kategórie C. Skončil na 21. mieste ako úspešný riešiteľ. Okresné kolo Chemickej olympiády

Dňa 19.3.2009 sa traja žiaci z 9. A triedy:

• Silvia Janíková, Andrej Kožienka a Martin Sloboda
zúčastnili okresného kola Chemickej olympiády v Dolnom Kubíne. Najlepšie, ako úspešná riešiteľka, skončila Silvia Janíková.

Vesmír očami detí

Aj v tento rok počas zimných marcových dní sa deti z našej MŠ zapojili do výtvarnej súťaže "Vesmír očami detí", ktorú vyhlásilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Romanko, Borisko, Viktorka a Ondrejko kolorovanou kresbou zobrazili vesmír a jeho neprebádateľné tajomstvá.

Kniha - kamarátka aj našich najmenších

"Keď mám v ruke peknú knižku, hoci neveľkú, je to, akoby som stretla dobrú priateľku." V. Reisel

Dobré kamarátstva trvajú celé roky a často začínajú už v útlom veku. A tak sme 20.3.2009 navštívili s našimi najmenšími školskú knižnicu, aby sa práve kniha stala ich kamarátkou, priateľkou. Detská rúčka siahla naozaj do každej poličky. Favoritom medzi všetkými knihami sa stali encyklopédie plné pestrých ilustrácií. Vyvrcholením tohto dňa bola recitátorská súťaž v prednese poézie, kde víťaza okrem diplomu a potlesku neminula ani sladká odmena.

Modrá stužka pomáha prírode

Poslaním kampane Modrá stužka je ochrana prírody a výchova ekologicky cítiaceho človeka. Naša škola sa snaží budovať ekologické povedomie žiakov a preto sme uvítali tento projekt ako možnosť zdieľania skúsenosti s inými deťmi, s ktorými sa mohli žiaci zoznámiť 20. marca v Tvrdošíne.

Hviezdoslavov Kubín

Niektoré súťaže majú na školách už dlhoročnú tradíciu. Určite k nim patrí aj Hviezdoslavov Kubín - súťaž v prednese poézie a prózy. Naša škola sa aj tohto roku zapojila do tejto súťaže. Pri výbere ukážok prevládala poézia nad prózou, z autorov M. Rúfus, M. Rázusová - Martáková, D. Hevier. V polovici marca sa uskutočnili triedne kolá.

Najlepší postúpili do školského kola, ktoré sa konalo 23. marca 2009 pre 1. - 4. ročník a 26. marca 2009 pre 5. - 9. ročník. Tu sa rozhodlo o víťazoch, ktorí budú reprezentovať školu v okresnom kole. Výsledky školského kola Hviezdoslavovho Kubína sú nasledovné:

I. kategória - poézia

1. Kožienková Nikola (4. tr.)
  2. Chomisteková Soňa (3. tr.)
  3. Hudecová Ester (2. tr.)
I. kategória - próza
  1. Pauchlyová Margaréta (4. tr.)
  2. Gerát Peter (3. tr.)
  3. Kuklová Denisa (3. tr.)
II. kategória - poézia
  1. neudelené
  2. Kučerová Denisa (5. tr.)
  3. Mäsiarová Katarína (5. tr.)
II. kategória - próza
  1. Mičáňová Lucia (7. tr.)
  2. Daňko Lukáš (7. tr.)
  3. Glončáková Simona (5. tr.)
III. kategória - poézia
  1. Suroviaková Paulína (8. B)
  2. Capuliaková Marcela (8. B)
  3. Kuklová Simona (8. B)
V III. kategórii - próza sa žiaci neumiestnili na víťazných priečkach.

Nikolke, Margarétke, Lucke a Paulínke držíme prsty v okresnom kole.

Cirkus Jacko

Cirkusové predstavenie sa uskutočnilo 26. marca 2009. Umelci sa zamerali najmä na zábavu a zaangažovanie detských divákov do vystúpenia. Svoje kúsky predstavili žongléri, šašovia jazdiaci na jednokolesovom bicykli, fakír, mimozemšťan a kúzelníčka s bublinami.

Cirkusové predstavenie bolo kvalitné, atraktívné a zábavné, no i napriek tomu nesplnilo očakávania a štandard predstavení z predchadzajúcich rokov. Chýbali najmä nebezpečné a akrobatické výkony, ktoré zaraďovali vystúpenie medzi hodnotné umelecké zážitky divákov.

Starostlivosť o zúbky v MŠ

Dňa 27.3.2009 k nám zavítala pani z Ústavu zdravotnej výchovy, aby porozprávala našim deťom o správnej starostlivosti o zúbky. Nešlo len o čistenie, ktoré by sa malo urobiť po každom jedle. Deti sa dozvedeli, aká strava škodí alebo prospieva ich zúbkom. "Radšej jabĺčko ako cukrík, skôr mliečko ako džúsik," znela rada tejto tety.

Deti si so záujmom pozreli aj rozprávku o mackovi, ktorý si nerád čistil zúbky.

Našim učiteľom...

Marec sa vyznačuje niekoľkými významnými sviatkami. Je mesiacom knihy a internetu, spája sa s ním prvý jarný deň a Deň učiteľov. Tieto udalosti pripomínajú nástenky a výzdoba na chodbách a v triedach školy.

Pre učiteľov je však veľmi vzácne a hodnotné poďakovanie za ich prácu z detských úst. Takouto bola i rozhlasová relácia odvysielaná dňa 27.3.2009, pri príležitosti Dňa učiteľov, žiakmi 8. B.