December 2008

Školáčik v rukách čitateľov

V časopise Školáčik nastali v tomto školskom roku niektoré zmeny. Z mesačníka sa stal štvrťročník a počet strán sa zvýšil na šesť. Jeho prvé číslo vyšlo v decembri. Všetky výtlačky (53 kusov) našli svojich čitateľov, ktorí si prečítali rozhovory s našimi pedagógmi, dozvedeli sa o tom, ako si deviataci predstavujú dva roky prázdnin, získali nové informácie o eure. Nechýbali ani zábavné stránky so školskými vtipmi a komiksom.

Do Nového roku si ľudia zvyknú navzájom priať veľa úspechov. Zaželajme ich aj nášmu časopisu.

Mikuláš

Nastal vysnívaný deň, deň svätého Mikuláša. Tak, ako každý rok, k nám zavítal 5. decembra Mikuláš so svojimi pomocníkmi anjelom a čertom. Deti materskej i základnej školy si pre nich pripravili pekný program plný básní, kolied a piesní. Za kultúrny program ich Mikuláš odmenil sladkými balíčkami.

Beseda s geológom

Dňa 8.12.2008 sa na našej škole uskutočnila beseda s pánom geológom RNDr. Jánom Jahnom PhD. na tému Okná do Zeme a Tvorba máp.

Beseda žiakov zaujala a odchádzali z nej bohatší o nové informácie zo sveta neživej prírody.

Mosty spájajú...

Dňa 8.12.2008 sa štvrtá trieda premenila na stavenisko mostov. Mosty spájajú nielen brehy riek, ale aj ľudí. Aj nás to inšpirovalo k tomu, aby sme skonštruovali mosty cez ktoré budeme mať k sebe bližšie.

Vytvorili sme skupinky, kde sme vytvárali mosty podľa svojej fantázie. Boli vyrobené z dreva, kartónu ba aj z cukríkov. Niektorí žiaci si svoje návrhy pripravili už doma za pomoci svojich rodičov. Iní sa realizovali priamo v triede.

Práca bola veľmi zaujímavá a tvorivá. Na svoje výrobky sme veľmi pyšní a sú peknou ozdobou našej triedy.

Literárna beseda

Do našej školy opäť zavítala 11. decembra pani Kazimírová z Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Vždy nám svojími odbornými informáciami a pútavým rozprávaním spestrí vyučovanie. Nebolo to inak ani tentokrát. Jej prednášok sa zúčastnili všetci žiaci II. stupňa. Oprášili si vedomosti o oravských literátoch, zasnívali si vďaka rozprávkam a prenikli do tajov dievčenského románu a balád.

Pani Kazimírová, príďte častejšie!

Exkurzia v Martine

Dňa 12.12.2008 sa 5. trieda a 8. A pod vedením triednych učiteliek zúčastnili exkurzie v Martine, kde navštívili Turčianske múzeum Andreja Kmeťa a Národný cintorín.

V múzeu sa im páčila hlavne výstava Mikroskopický svet, kde sa dozvedeli veľa nových zaujímavostí zo sveta hmyzu.

Školské kolo Pytagoriády

Dňa 15. decembra 2008 sa uskutočnilo školské kolo Pytagorády pre žiakov 3., 4. a 5. ročníka.

V treťom ročníku sa zúčastnilo súťaže deväť žiakov.

1. miesto: D. Kuklová
  2. miesto: T. Matysová
  3. miesto: A. Kuhajda, S. Chomisteková, A. Gvorová, M. Kuboš, D. Holko
V štvrtom ročníku sa zúčastnilo súťaže šesť žiakov.
  1. miesto: M. Pauchlyová
  2. miesto: J. Mäsiar
  3. miesto: D. Špavor, Z. Gerátová, M. Kožienková
V piatom ročníku sa zúčastnilo súťaže päť žiakov.
  1. miesto: P. Daňko
  2. miesto: K. Mäsiarová
  3. miesto: N. Dorušiaková
Dňa 16. decembra 2008 sa uskutočnilo školské kolo Pytagorády pre žiakov 6., 7. a 8. ročníka.

V šiestom ročníku sa zúčastnilo súťaže deväť žiakov.

1. miesto: H. Zrnčík
  2. miesto: N. Matysová, R. Geloň
  3. miesto: K. Capuliak, M. Pidíková
V siedmom ročníku sa zúčastnilo súťaže desať žiakov.
  1. miesto: L. Mičáňová, T. Haviarová
  2. miesto: J. Zrnčík
  3. miesto: T. Mensárová
V ôsmom ročníku sa zúčastnilo súťaže desať žiakov.
  1. miesto: A. Zrnčík
  2. miesto: M. Capuliaková
  3. miesto: M. Jelenčíková
Tým najlepším, ktorí nás budú reprezentovať v okresnom kole, držíme prsty.

Vianočná besiedka

Chodby školy, ktoré sú počas vyučovania mĺkve, ožívajú počas prestávok. Teraz sa však prebudili pri inej príležitosti. Nielen svetlá sviečok na stromčeku, ale aj "detské hviezdy" rozžiarili chodbu i tváre rodičov, ktorí sa zúčastnili 17. decembra vianočnej besiedky.

Program zahájili svojím vystúpením škôlkári, ktorí rozospievali všetkých prítomných. Vynikajúco bola spracovaná rozprávka "Snehulienka a sedem trpaslíkov" v podaní štvrtákov. Posolstvo Vianoc - príchod Ježiška na svet - rôznou formou predviedli prváci, druháci i tretiaci. Pásmo bolo popretkávané vianočnými piesňami, tančekmi, koledami zahranými na gitare, či flaute.

Čaro Vianoc umocňuje hlboký emocionálny zážitkok z výborného vystúpenia našich detí.

Zdravé a pekné zúbky našich detí

Pani Kratochvílová z RUVZ v Dolnom Kubíne 18.12. motivovala deti v škôlke k predchádzaniu zubného kazu pravideným a správnym umývaním zubov. Rozprávkou "Prečo vlk šušlal" deti boli upozornené na význam mliečnej výživy už od narodenia. V praktickej časti bol deťom vysvetlený postup umývania detských zúbkov.

Vianočná kapustnica

Tradičné posedenie zamestnacov školy a rodičov pri vianočnej kapustnici sa uskutočnilo 18. decembra 2008.

Deň pred prázdninami

Posledný deň pred vianočnými prázdninami dýchal slávnostnou atmosférou. Dňa 19. decembra v pestrom programe žiaci ukázali svoj talent. Množstvo scénok, piesní tancov i paradódií vytvorilo srdečnú a veselú atmosféru pred odchodom na túžobne očakávané prázdniny.