Február 2008

Zápis žiakov do prvého ročníka

Dňa 4. februára si prišli pozrieť svoje budúce pôsobisko predškoláci z materskej školy. Spoločne s prvákmi si zaspievali, prečítali písmenká a zahrali sa.

Na druhý deň sa v škole ukázali opäť, ale teraz už i s rodičmi, aby si mohli vyskúšať zábavné úlohy, pripravené pani učiteľkami na zápis do prvej triedy. Deti preukázali dobré znalosti, za čo si zaslúžili sladkú odmenu aj s malými darčekmi od starších žiakov a pamätný list na túto dôležitú udalosť.

Bohužiaľ počet žiakov klesá a do prvého ročníka nastúpi budúci školský rok 12 detí z Dlhej nad Oravou a 2 deti zo Sedliackej Dubovej.

obrobrobrobr


Celoplošné testovanie žiakov deviateho ročníka

Aj tento školský rok sa 48 žiakov deviateho ročníka našej školy zúčastnilo celoplošného testovania, konaného dňa 6.2.2008.

Deviataci mali možnosť overiť si vedomosti a zručnosti z matematiky i čitateľskú a jazykovú gramotnosť zo slovenského jazyka. Testovanie z uvedených predmetov prebehlo v dvoch častiach - vedomstnej a kompetenčnej a nadviazalo na predchádzajúce monitorovanie vedomostnej úrovne žiakov.

Tejto skúške možno vytknúť najmä nedostatok času a nejednoznačné formulácie niektorých otázok.


Ľudové tradície na hodinách pracovného vyučovania

Tradície v ľudovej kultúre sú bohatstvom nášho národa. Snažíme sa preto venovať pozornosť a sily na ich rozvíjanie, aby sme zachovali odkaz pre budúce generácie.

Vštepiť úctu a lásku k ľudovým tradíciám do detí najlepšie dokážeme vhodnou motiváciou. Oslovili sme preto starých rodičov s prosbou, aby sa prišli s nami podeliť o svoje bohaté skúsenosti. Niektorým sa táto myšlienka zapáčila a rozhodli sa, že nám ukážu svoje zručnosti.

Ako prvá sa tejto neľahkej úlohy ujala stará mama Martinky Matisovej, ktorá 7. februára deťom ukázala svoje krásne výšivky a zároveň ich učila aj vyšívať. V tretej triede sme tak zažili príjemnú, tvorivú atmosféru z ktorej sme načerpali bohatstvo a krásu umenia minulosti.

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Lyžiarsky výcvik žiakov siedmeho a ôsmeho ročníka

O tom, že sa globálne otepľovanie dotýka všetkých ľudí sa naši žiaci presvedčili na vlastnej koži. Táto zima bola veľmi skúpa na snehovú nádielku a hrozilo, že sa plánovaný lyžiarsky výcvik nepodarí zorganizovať. Paradoxne vďaka technickému pokroku sa lyžiarsky výcvik uskutočnil 12.2. do 15.2.2008 v krásnom horskom lyžiarskom stredisku Racibor pri Oravskom Podzámku.

Výcviku sa zúčastnilo 47 žiakov 7. až 8. ročníka a štyria inštruktori. Vzhľadom k vzdialenosti strediska sa dochádzalo denne súkromným autobusom. Výcvik prebiehal od 8:00 do 12:30. Hneď v prvý deň po príjazde na svah a inštruktáži bola rozcvička na rozohriatie. Nasledovala selekcia žiakov a rozdelenie do troch klasických skupín (začiatočníci, pokročilí a skúsení lyžiari).

V skupine začiatočníkov bolo 18 žiakov, tí sa na lanovku v tento deň nedostali. Hoci svah v Racibore veľmi nevyhovuje začiatočníkom, naši žiaci svojím odhodlaním a chcením zdolali úspešne aj túto prekážku. Začiatok v tejto skupine prebiehal od správneho zapínania lyží, výstupov a jazdy v obojstrannom prívrate (pluhu). Skupina pokročilých sa v prvý deň učila nastupovať a zostupovať z lanovky a jazdu v takzvanom hadíku. V tretej skupine prebiehal zjazd v hadíku zo zmenami rýchlosti a zvládnutie ťažšieho terénu.

Na druhý deň, po rannej rozcvičke a vyšliapaní svahu, sa dostavilo ovocie snaženia inštruktorov a z prvej skupiny začiatočníkov ostalo asi 8 žiakov. Odjazdy a príjazdy autobusu žiakov sa nám darilo dodržiavať v stanovených termínoch.

Tretí deň sa slnko stratilo za mrakmi a konečne si naše oči oddýchli od ostrého slnka, ktoré znásoboval biely sneh. Zo začiatočníkov zostalo v skupine 5 členov, ktorí na isté individuálne chyby potrebovali zvláštny prístup, aby zvládli plynulú jazdu v pluhu. Na konci dňa sa nám podarilo všetkých preradiť do skupiny pokročilých. Ostatné dve skupiny sa venovali prehĺbeniu a upevneniu jazdy na svahu.

Štvrtý záverečný deň sa niesol v duchu očakávaných pretekov. Inštruktori sa aj naďalej venovali niektorým jednotlivcom, ktorí odstráňovali posledné chybičky. Výsledné poradie pretekov bolo následovné:

Dievčatá:

  1. Marcela Capuliaková
  2. Klaudia Kuklová
  3. Veronika Ďaďová
Chlapci:
  1. Michal Bača
  2. Boris Šutý
  3. Andrej Geloň
Najväčšími víťazmi však boli práve tí, ktorí sa odvážili a naučili sa v takom krátkom čase lyžovať. Lyžiarsky výcvik prebiehal v priateľskom duchu, žiaci si medzi sebou pomáhali a našťastie žiadny úraz sa nestal. Správanie žiakov bolo bezproblémové a verím, že žiaci si odniesli okrem nových schopností aj veľa príjemných zážitkov a budú sa venovať lyžovaniu aj vo svojom voľnom čase.

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Okresné kolo Geografickej olympiády

2.2.2008 sa na ZŠ A. Radlinského konala Geografická olympiáda. Našu školu reprezentovali:

v kategórii E - 9. ročník:

  • Ondrej Suroviak (3. miesto, postup do krajského kola)
v kategórii F - 8. ročník:
  • Andrej Kožienka (7. miesto, úspešný riešiteľ)
v kategórii G - 7. ročník:
  • Jaroslav Gvora
V kategórii I - 5. ročník:
  • Júlia Straková
  • Henrich Zrnčík

Okresné kolo Biologickej olympiády

13. februára 2008 sa v priestoroch CVČ v Dolnom Kubíne konala Biologická olympiáda C kategórie, ktorej sa po dlhodobej dôslednej príprave zúčastnili žiačky 9. ročníka:
  • Renáta Gašperová, ktorá obsadila 2. miesto a postúpila do krajského kola
  • Simona Maškarová, ktorá skončila ako úspešná riešiteľka na 4. mieste

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Deviaty najkrajší kameň

Obec Dlhá nad Oravou je z hľadiska výskytu minerálov veľmi zaujímavá, ale málo známa. Dôkazom toho sú aj nálezy jaspisu, ktorý sa vyskytuje v okolí Dlhej nad Oravou, kde je súčasťou bradlového pásma. V rozlične poprehýbaných vrstvách vápencov a iných usadených hornín sa vyskytuje jaspis najčastejšie šedej a červeno - hnedej farby.

Ukážky jaspisu z Dlhej nad Oravou zaujali aj návštevníkov celoslovenskej mineralogickej burzy, ktorá sa uskutočnila 15.12.2007 v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave. Odborná porota zložená zo znalcov minerálov Slovenska vybrala do súťaže o najkrajší kameň roka jaspis, ktorý našla pani učiteľka Freierová na vychádzke s deťmi z ekologického krúžku. Kameň mal šedomodrú farbu, neobvyklý pretiahnutý tvar a veľkú tvrdosť.

Takéto kamene sa v dávnej minulosti používali na výrobu štiepaných nástrojov a boli preto aj veľmi vyhľadávané. Jaspis z Dlhej nad Oravou bol po súťaži vyobrazený v kalendári o najkrajší kameň roka, ktorý vydal Geoklub v Nitre začiatkom roku 2008. Náš kameň sa umiestnil na 9. mieste.

Dúfame, že aj ďalšie nálezy budú natoľko zaujímavé, že sa v ďalšej súťaži taktiež umiestnia medzi najkrajšími na Slovensku.

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Pozorovanie bažantov

Vidieť bažantov v našom okolí nie je každodennou udalosťou, preto žiaci štvrtého ročníka využili pozvanie Pavla Daňka, aby mohli 26. februára na vlastné oči pozorovať bažantí párik, ktorý doma chovajú. Štvrtáci tak už ovládajú nielen teoretické učivo o bažantovi poľovnom, ale videli ho aj v plnej kráse.

obrobrobrobrobr


Školáčik reprezentuje

Žilinský samosprávny kraj, Oravská knižnica Antona Habovštiaka a týždenník Orava vyhlásili 5. ročník regionálnej súťaže školských časopisov základných škôl pod názvom NAJLEPŠÍ ŠKOLSKÝ ČASOPIS 2008.

Našu školu v súťaži reprezentuje ŠKOLÁČIK. Je to mesačník, ktorý začal vychádzať pred Vianocami. Svetlo sveta uzreli zatiaľ jeho štyri čísla a jeho tvorcami sú žiaci našej školy.

Zaželajme nášmu mladému časopisu veľa úspechov v súťaži a našim žiakom veľa tvorivých nápadov pri jeho tvorbe.

Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr