Máj 2007

Deň matiek

Druhá májová nedeľa je sviatkom všetkých matiek. Pri tejto príležitosti sa v kultúrnom dome uskutočnila slávnostná besiedka, na ktorej patrí ZŠ s MŠ k pravidelným gratulantom. Aj tento rok uvili bohatú kyticu z básní, piesní, scénok a tancov. Takouto formou sa deti poďakovali nositeľkám života za lásku a obetavosť, ktorými ich obklopujú.

Deň polície

22. máj žiaci 5., 6. a 7. ročníka spolu so svojimi p. učiteľkami prežili veľmi príjemne. Počas Dňa polície sa zoznámili s policajnou technikou, cvičenými psami, overili si svoje zručnosti a poznatky v rôznych súťažiach.

V Mestskom kultúrnom stredisku žiakov očarili divadelné bábky, známe z rozprávok pre deti.

Výstavka ľudovej tvorivosti

Územie nášho regiónu oddávna poskytovalo množstvo prírodných materiálov a surovín, ktoré dávali možnosť pre rozvoj remesiel typických pre rôzne oblasti. Technická a kultúrna tradícia výroby vytvárajú veľké dedičstvo a zároveň sú zdrojom bohatých skúseností pre ďalší rozvoj ľudovej tvorivosti.

Jej krásu sa snažili pani učiteľky priblížiť prostredníctvom výstavky nainštalovanej vo vestibule školy. Rôznymi výrobkami zozbieranými od starých mám ukázali jednoduchosť a pestrosť výrobkov z oblasti košikárstva, textilnej výroby, kováčstva, drotárstva, a tak prehĺbiť u detí vzťah a lásku k ľudovým tradíciám. Táto výstavka slúži aj ako názorná pomôcka k vyučovacím predmetom, na ktorých je žiakom približovaná dávna i menej dávna minulosť.

Návšteva kolegov z Kremnice

Na našej škole je už druhý rok súčasťou vyučovania nepovinný predmet Informatická výchova. Vyučuje ho PaedDr. Zuzana Pauchlyová a zúčastňujú sa na ňom žiaci 1. a 2. ročníka. Vo februári 2007 na konferencii Aplimat v Bratislave pani učiteľka predniesla príspevok s názvom: "Vyučovanie na ZŠ v LTSP učebni s využitím OSS". Príspevok poukazoval na možnosti využitia Open Source Software pri vyučovaní na základnej škole, so zameraním na SW aplikácie v novej LTSP (Linux Terminal Server Project) učebni. Stručne predstavoval niektoré aplikácie a ich zaradenie do výučby jednotlivých predmetov s dôrazom na predmet Informatická výchova v 1. a 2. ročníku ZŠ.

Chýry o spôsobe, akým vyučuje PaedDr. Pauchlyová a o výsledkoch, ktoré dosahuje, sa dostali aj do Kremnice. Učitelia tamojšej ZŠ požiadali o možnosť hospitačných návštev na hodinách v PC učebni. Po upresnení termínu a programu prišlo 25.05. 2007 deväť učiteľov z Kremnice a vysokoškolský pedagóg Michal Kaukič, CSc. zo Žilinskej univerzity. Prezreli si školu a zúčastnili sa na vyučovaní technickej a informatickej výchovy. Potešili nás aj sladkým Kremnickým perníkom a inými pozornosťami. Poobede sa venovali pamätihodnostiam Dlhej a posedeniu s kolegami našej školy, kde si vymieňali skúsenosti zo svojej učiteľskej práce.

Nasledujúci deň bol turistický. Trasa, ktorá viedla z Dlhej cez Chlebnice na Veľké Borové a pokračovala až do Prosieckej doliny, poriadne preverila turistické schopnosti všetkých zúčastnených. Túra príjemne zakončila spoločne prežité chvíle učiteľov obidvoch škôl. Od kremnických učiteľov sme dostali aj srdečné pozvanie na návštevu ich regiónu.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Koncoročný výlet žiakov 4. a 5. ročníka

V stredu 30. mája žiaci 4. a 5. ročníka našej školy navštívili Demänovskú jaskyňu Slobody. Zaujímavé boli jaskynné kvapľové útvary, jazierka a vodopád.

Ďalšou zastávkou bolo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Žiakov zaujala expozícia Chránená príroda, kde sa oboznámili s chránenou faunou a flórou na Slovensku. Na unikátnej výstave pavúkov najviac zaujali tarantuly a škorpióny z rôznych kútov sveta.

Záver výletu patril prehliadke centra mesta a nákupu darčekov.