Apríl 2007

Týždeň hlasného čítania

2. apríl je Medzinárodným dňom detskej knihy. Týmto dňom sa začal na našej škole Týždeň hlasného čítania. Žiaci 1.-4. ročníka si vybrali veku primeranú knihu, z ktorej každý deň počas celého týždňa čítali - sami, s rodičmi, so staršími súrodencami. U tých mladších prevládali riekanky a kratšie rozprávky, starší siahli po bájkach a povestiach. Z prečítaných kníh si žiaci urobili výstavku.

Aprílové súťaže

Okresné kolo Mc DONALD´s CUP Okresné kolo Mc DONALD´s CUP - futbalový turnaj pre mladších žiakov vo futbale, kde obsadili 3. miesto.

Okresné kolo v súťaži O najzdatnejšieho siedmaka Školu reprezentovali : J. Daňa, J. Geloň, J. Sojčák.

Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín

Dňa 12.4.2007 sa okresného kola recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín zúčastnili štyria žiaci našej školy, ktorí v silnej konkurencii dosiahli výborné výsledky:

• 2. miesto: Dominika Suroviaková z 9.B v III. kategórii poézia
  • 3. miesto: Simona Maškarová z 8.A v III. kategórii próza
Školu ďalej reprezentovala Margarétka Pauchlyová z 2. triedy a Martin Sloboda zo 7. triedy.

Apríl - mesiac lesov

Mesiac lesov je dobrou príležitosťou na vychádzky do prírody. Ak sa k tomu pridruží aj nádherné počasie a dobrá nálada, vydarená akcia je na svete.

V sobotu 14. apríla bola cieľom našej turistickej vychádzky tristoročná Borovica lesná, ktorá sa v roku 2004 stala "stromom roka". Nachádza sa v lokalite Veľké Borové, okres Liptovský Mikuláš. Strom je naozaj krásny, oplatí sa ho vidieť. Súčasťou vychádzky bola aj súťaž v hádzaní oštepom do diaľky, hľadanie strateného pokladu v lese, ale aj prekrásny pohľad na okolie z výhliadkovej veže.

Z nazbieraných materiálov sme si do školy priniesli kúsok prírody. Spolu so žiackymi prácami o prírode zdobia kútik zhotovený k mesiacu lesov. Tento prírodný kútik môže slúžiť ako názorná pomôcka pri vyučovaní, no hlavne pripomína krásu našej prírody a príjemné chvíle prežité pri jej poznávaní.

Lesníci medzi nami

Pri príležitosti Apríla - mesica lesov a Dňa Zeme zavítali medzi nás lesníci, ktorí nám priniesli päť druhov stromčekov - dva listnaté a tri ihličnaté. Okrem toho, že nám porozprávali o charakteristických znakoch jednotlivých druhov, ukázali nám ich správnu výsadbu. Teraz je už len na nás, aby sme správnou sterostlivosťou prispeli k ich rastu.

Deň Zeme

Deň Zeme si pripomíname aj preto, aby sme si raz do roka pripomenuli svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované. Zároveň, aby sme si čoraz hlbšie uvedomovali, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je vzácna. Priblížiť krásy prírody sa snažili pani učiteľky ročníkov 1.-4. výstavkou zameranou na túto tému. Pre deti usporiadali výtvarnú súťaž v kreslení farebnými kriedami na chodník spojenú s besedou o ochrane prírody.

Očová, Očová...

Pod týmto názvom si mohli žiaci dňa 27. apríla pozrieť výchovný koncert zberateľa ľudových piesní Antona Budinského a žiakov ZUŠ z Detvy. Tento vynikajúci hudobník predviedol originálne ukážky hry na archaické hudobné nástroje a chlapci nielen zaspievali, ale aj v rezkom tanci vyzvŕtali pani učiteľky. Koncert sa tešil veľkému záujmu a takýchto hudobníkov radi privítame aj na druhýkrát.