Marec 2007

Beseda s kurátormi

15.3.2007 prišli do 5. triedy kurátori. Od vtedy žiaci vedia, že priestupok neznamená prestúpiť zo základnej na strednú školu.

Hviezdoslavov Kubín - školské kolo I. st.

Dňa 16.3.2007 sa uskutočnilo školské kolo "Hviezdoslavov Kubín" ročníkov 1.-4. Zúčastnilo sa 22 súťažiacich. Porotu, zloženú z učiteľov 1. stupňa, doplnila detská porota.

Umiestnenie súťažiacich bolo nasledovné:

1. miesto: Pauchlyová Margaréta 2.tr.
  2. miesto: Capuliak Kristián 4.tr., Kožienková Nikola 2.tr.
  3. miesto: Maslo Dávid 2.tr., Gerátová Zuzana 2.tr.
Do okresného kola postupuje Pauchlyová Margaréta z 2. triedy.

Hviezdoslavov Kubín - školské kolo II. st.

V utorok 20.3. 2007 o 12.15 v knižnici sa začala súťaž v prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín. Súťaže sa zúčastnilo 20 žiakov.

Umiestnenie:

Poézia:

2. kategória:

1. miesto: P. Suroviaková
  2. miesto: R. Kahaníková
  3. miesto: A. Karetková
3. kategória:
  1. miesto: D. Suroviaková
  2. miesto: A. Suľová
  3. miesto: M. Daňková
Próza:

2. kategória:

1. miesto: M. Sloboda
  2. miesto: D. Očkajáková
  3. miesto: T. Mensárová
3. kategória:
  1. miesto: S. Maškarová
  2. miesto: R. Gašperová
  3. miesto: L. Kubalová
Do okresného kola postupuje:
  • M. Sloboda - 7.tr. 2. kategória, próza
  • S. Maškarová - 8.A, 3. kategória, próza
  • D. Suroviaková - 9.B, 3. kategória, poézia

Deň učiteľov

"Komukoľvek môžeš pomôcť, pomôž rád. Veď dávno sa hovorí, že slúžiť a pomáhať sú vlastnosti vznešených ľudí." J. A. Komenský

28.marca hneď ráno prekvapili učiteľov v zborovni svojou návštevou žiaci z ročníkov 1.-4.

Kytičkou vlastnoručne vyrobených kvietkov sa prišli poďakovať za ich obetavú a náročnú prácu. Na poďakovanie nezabudol ani pán starosta a každého učiteľa odmenil kvietkom. Za zodpovednú prácu patrí všetkým učiteľom naše veľké ĎAKUJEME!!!

Folklórne zvyky

Pochovávaním basy končia fašiangy. Popolcovou stredou začína obdobie pôstu. V minulosti bolo aj toto obdobie charakteristické rôznymi zvyklosťami. Každá nedeľa počas pôstu mala svoje meno. Jednou z nich bola tzv. Smrtná nedeľa. V tento deň mládenci a dievčatá priviazali na žrď figurínu zo slamy a obliekli ju do ženských šiat. Chodili s ňou spievajúc po dedine. Keď prišli k rieke, hodili ju do vody ako symbol smrti, odchádzajúceho zla a skorého príchodu jari. Tejto figuríne sa hovorilo Morena, Mariena, v Dlhej nad Oravou bola známa ako Marmariena.

Zvyky našich predkov si pripomenuli aj žiaci našej školy. Od starých mám a na hodine čítania sa dozvedeli o tejto zvyklosti, zabezpečili si k tomu potrebný materiál a výsledok bol na svete. Posúďte sami.

Biologická olympiáda

Žiaci našej školy sa zúčastnili biologickej olympiády - Poznaj a chráň. Obsadili následovné poradie:
  • 4. miesto: Zuzana Mikušková z 8.B v odbore botanika
  • 7. miesto: Oľga Dominová z 8.A v odbore botanika
  • 9. miesto: Roman Štrbavý z 9.B v odbore zoológia
  • 10. miesto: Patrícia Chromeková z 8.A v odbore botanika

Okresné kolo Pytagoriády

Na konci marca žiaci súťažili v okresnom kole matematickej súťaže Pytagoriáda. Najlepšie umiestnenie dosiahol H. Zrnčík, ktorý skončil na 2.-3. mieste a stal sa úspešným riešiteľom. Školu reprezentovali nasledovní žiaci :
  • 4. ročník: Henrich Zrnčík
  • 5. ročník: Tatiana Mensárová, Lucia Mičáňová