Jún 2006

Boli sme v Oraviciach

Jedným z krásnych kútov Oravy sú Oravice - malebná osada ležiaca v kotline, kde sa vejárovite spájajú potoky z piatich dolín: Tichej, Juráňovej, Bobrovskej, Suchej a Mihulčej.

Pod vedením triednej učiteľky Alici Vyrvovej a pani učiteľky Freierovej sa sem vybralo na školský výlet 22 žiakov 7.B triedy ZŠ s MŠ Dlhá nad Oravou.

Deň príchodu 28. 5. 2006 patril Oraviciam a originálnej drevenej chate, v ktorej bolo vybavené ubytovanie a stravovanie žiakov.

Nasledujúci deň žiaci absolvovali náročnejšiu pešiu túru k ústiu Juráňovej doliny, známej svojou 1,5 km dlhou tiesňavou. Škoda, že bola ešte uzavretá. Popoludnie patrilo kúpaniu v termálnom kúpalisku.

Na tretí deň pobytu sa žiaci plní nezabudnuteľných dojmov šťastlivo vrátili domov.

Iste budú ešte dlho spomínať na tento pekný školský výlet.

Deň detí

1. jún je deň, kedy majú sviatok všetky deti na svete. A tak ho neobišla ani naša škola a v spolupráci so ZRPŠ pripravila pre žiakov na 2. júna zábavno - športové dopoludnie.

Najskôr navštívili divadelné predstavenie Čarovný bubienok, ktoré naštudovali žiaci z dramatického krúžku pod vedením pani učiteľky G. Brunčákovej.

Po ňom sa deti presunuli na ihrisko, kde ich už čakali rôzne prekvapenia. Každý žiak mal možnosť zbierať body na rôznych stanovištiach, ktoré si pripravili učitelia. Fantázii sa medze nekládli, a tak sa hádzalo polenom, chodilo na chodúľoch, triafalo na terče, skákalo na švihadle i hralo pexeso.

Podľa toho, ako bol kto šikovný, nakupoval za získané body v stánku s rôznymi cenami, ktorými prispeli aj starostovia z obcí Dlhá, Krivá a pán Gonos. Súčasne sa uskutočnil veľký turnaj vo vybíjanej a futbale. Vyhrali deviatačky a chlapci z Lehoty.

Na úspešnom priebehu sa podieľalo i Agrodružstvo z Dlhej, ktoré umožnilo deťom zajazdiť si na koníkoch. Neskrývanú radosť prejavili hlavne malí škôlkári, pretože niektorí z nich sedeli na koni po prvýkrát v živote.

V sychravom počasí každému padol vhod na obed chutný horúci guľáš, ktorý od rána varili obetaví rodičia. O tom, že bol vynikajúci, svedčia aj prázdne misky detí.

Napriek veľkej zime sa podujatie vydarilo a malo u žiakov veľký ohlas. Preto naša vďaka patrí všetkým tým, ktorí sa na jeho úspešnom priebehu podieľali, pretože bez pomoci obetavých ľudí nie je možné takúto veľkú akciu zorganizovať. Ďakujeme.

Chata Osádka

Od 2. 6. 2006 do 4. 6. 2006 žiaci navštevujúci ekologický krúžok obohatili svoju celoročnú prácu pobytom na chate v Osádke spolu s vedúcou krúžku pani učiteľkou Freierovou.

V prvý deň sa žiaci oboznámili s prostredím okolo. Zistili, že Osádka je najmenšia obec na Orave s počtom obyvateľov 147, od Dolného Kubína je vzdialená 1 km a je z nej krásny výhľad na Malú Fatru, Choč, Ostré alebo Vyšnokubínske skalky.

Na druhý deň, hoci nám neprialo počasie si stihli opiecť špekačky a urobiť živánsku v alobale. Večer hrali spoločenské hry a pozerali televíziu.

V nedeľu žiaci navrhli vychádzku do neďalekého rekreačného centra Tatranský ranč, kde sa zabavili na detskom ihrisku.

Svetový deň životného prostredia

Každoročne si 5. júna pripomíname Svetový deň životného prostredia. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem". Tam bola prijatá Deklarácia o životnom prostredí človeka, ktorá uviedla 25 zásad na zachovanie a zlepšenie životného prostredia na Zemi. Tu sa navrhol globálny systém pozorovania Zeme.

Zdravé životné prostredie je vecou každého z nás. Všetci chceme piť čistú vodu, dýchať čerstvý vzduch, jesť zdravé potraviny a bývať v príjemnom prostredí. Človek však pri rozličných činnostiach zdravé životné prostredie poškodzuje.

My sme si tento významný deň pripomenuli nástenkou, ktorú sme vystavili v škole.

Celosvetové finále súťaže "RoboCup Junior 2006" v Brémach

12.06.2006-20.06.2006 sme boli v Brémach. Náš team Beanpole (Karol Pauchly (7.A) a Peter Rabiansky (7.B)) pod vedením pani učiteľky PaedDr. Zuzany Pauchlyovej zvíťazil vo finále kategórie RoboCup Junior Rescue Primary, teda sme majstrami sveta (keďže to boli svetové majstrovstvá). Okrem toho sme ešte získali ocenenie v kategória prezentácia a poster a tretie miesto v kategórii multiteamov.

Z majstrovstiev sveta RoboCup 2006 sme si priniesli aj nové informácie. Aj pre víťazov celoslovenského kola RoboCup platí, že si musia uhradiť štartovné na celosvetovom kole. Doporučujeme preto všetkým, ktorí by mali záujem v roku 2007 súťažiť na majstrovstvách sveta RoboCup 2007 v Atlante (USA), že sa už nemusia zúčastniť celoslovenského kola (a tam zvíťaziť), ale môžu sa individuálne zaregistrovať priamo na celosvetové kolo a samostatne si uhradia štartovné, letenky, ubytovanie a pobyt (čo by si v podstate hradili aj tak).

Sústredenie talentovanej mládeže v Herľanoch

Od 20.06.2006 do 22.06.2006 sa žiak Karol Pauchly (7.A) zúčastnil sústredenia talentovanej mládeže z oblasti IKT. V rámci projektu Bitland sa sústredenie konalo v obci Herľany. Všetci zúčastnení mohli okrem hier absolvovať niekoľko krát aj výstrek (vodná erupcia). A to nielen vizuálne.

Celoslovenské finále súťaže "1. internetová olympiáda"

Dňa 24.06.2006 sa v Žiline konalo finále vedomostnej súťaže. Naši žiaci pod vedením PaedDr. Zuzany Pauchlyovej sa umiestnili takto:
  • 1. miesto v kategórii 7. ročník: Karol Pauchly (7.A)
  • 4. miesto v kategórii 9. ročník: Anička Chmelárová (9.B)
V rámci celého Slovenska máme teda najlepšieho siedmaka a štvrtú najlepšiu deviatačku.

Celoslovenská súťaž "Mladý génius"

Na záver školského roka 2005/2006 nás potešilo aj umiestnenie nášho žiaka Karola Pauchlyho (7.A) v prvej tridsiatke (konkrétne 12. miesto) riešiteľov celoslovenskej súťaže Mladý génius.

Seminár "Informatika na ZŠ a SŠ"

Dňa 27.06.2006 sa na pôde Katolíckej univerzity, pedagogickej fakulty, katedry informatiky konal seminár Informatika na ZŠ a SŠ. Za našu školu predniesla príspevok "Edukačný SW pre 1. stupeň ZŠ" PaedDr. Zuzana Pauchlyová.