Apríl 2006

Matematická olympiáda

Okresného kola matematickej olympiády sa dňa 5. apríla 2006 zúčastnili žiaci:
  • Juraj Sojčák - 6.A
  • Karol Pauchly - 7.A
  • Ondrej Suroviak - 7.A
Úspešným riešiteľom sa stal Juraj Sojčák, ktorý sa umiestnil na 7. mieste.

Okresné kolo Hviezdoslavovho Kubína 2006

Okresné kolo HK sa uskutočnilo 11.04.2006 v Dolnom Kubíne.
  • V I. kategórii v próze súťažil L. Daňko zo 4. triedy
  • V II. kategórii v poézii súťažila S. Maškarová zo 7.A triedy a v próze R. Gašperová zo 7.A trieda
  • V III. Kategórii v poézii súťažila D. Suroviaková z 8.B triedy a v próze A. Suľová z 8.B triedy
Umiestnenie: V Okresnom kole HK sa D. Suroviaková umiestnila na 2. mieste.

Návšteva knižnice

Apríl mesiac knihy si žiaci pripomenuli návštevou Oravskej knižnice v Dolnom Kubíne 28.4.2006. Žiaci 2., 3. a 4.ročníka boli oboznámení s chodom knižnice. Dozvedeli sa informácie ako sa stať detským čitateľom, ako sa orientovať v detskej literatúre. Vyskúšali si vyhľadávanie kníh pomocou počítačovej databázy. Záujem o knihy prejavili v hodinke samostatného vyhľadávania a čítania vybratých kníh.

Deň Zeme

Každoročne o tomto čase si pripomíname významnú udalosť Deň Zeme (22.04.). Tento deň je dôležitý nielen pre našu krajinu, ale aj pre celú planétu Zem, o ktorej životné prostredie usilujú všetky národy sveta.

Aj naša škola sa zapojila do tejto významnej udalosti svojimi aktivitami. Praktickým prínosom bolo zhotovenie vtáčích búdok, kŕmidiel pre vtáky a krmelca pre srny, ktoré sme aj umiestnili do prírody.

Na chodbe školy sme urobili nástenku, ktorej poslaním bolo oboznámiť žiakov a návštevníkov školy o význame a potrebe ochrany životného prostredia.

Tieto aktivity sa stretli s priaznivým ohlasom medzi žiakmi aj dospelými.

Medzinárodná súťaž Istrobot 2006

25. apríla 2006 sa začali presúvať roboty i so svojimi majiteľmi - programátormi a konštruktérmi do hlavného mesta Bratislavy. Na pôde Katedry automatizácie a regulácie Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity sa konal šiesty ročník súťaže Istrobot 2006.

"Oravský team" ako označil žiakov zo ZŠ Chlebnice a Dlhá nad Oravou, questor súťaže Ing. Richard Balog, tam nemohol chýbať. Po dlhých hodinách cesty sme sa zložili v aule a vybrali sme sa do bratislavskej ZOO. Uchvátení a vyčerpaní žiaci večer testovali robotov. Tento rok ich bolo neúrekom, žiaci z Chlebníc priniesli troch a z Dlhej štyroch robotov. Roboty boli konštruované z LEGO stavebníc, programované v jazyku NQC, tak aby sa mohli zúčastniť troch kategórií:

• MiniSumo - dva roboty, podľa vylosovaného poradia, sa vytláčajú z ringu
  • Myš v bludisku - robot sa musí v čo najkratšom čase, dostať zo štartu na určené miesto v bludisku
  • Stopár - robot sleduje čiaru, ktorá je prerušená, čiara vedie i cez tunel a je na nej prekážka
Organizátori si dali záležať, pripravili výborné ubytovanie v Gabčíkove a odvoz poschodovým autobusom.

26.04.2006 v dopoludňajších hodinách prebehli prvé dve kolá MiniSuma a Stopára. Popoludní bolo finále. S radosťou sme zistili, že medzi robotmi, ktorí prešli po čiare boli aj Beanpole a Bredtree, ale na prvé tri miesta by museli byť ešte rýchlejší. Tiež potešujúce bolo, že medzi štyrmi sumistami vo finále bol aj chlebnický Majster Július. Skončil na druhom mieste. V kategórii Myš v bludisku najrýchlejšie prešiel bludiskom Dlžiansky potkan a tak si žiaci z Dlhej odniesli domov nielen pekné zážitky, ale aj prvenstvo. Cenu poroty dostala naša Margarétka Pauchlyová za najoriginálnejšieho robota - Myšlienku. Bola to myš v bludisku v tvare lienky, mechanický robot, ktorý pomaly, ale isto pokoril bludisko. Ako jediný v oravskom teame nebol z LEGA. PaedDr. Karol Pauchly zaujal obecenstvo informáciami o súťaži RoboCup Junior 2005 v japonskej Osake.

27.04.2006 sme sa unavení a spokojní vracali na Oravu. Skonštatovali sme, že nielen ťažká, dlhodobá príprava, skúsenosti, ale i nemalé finančné náklady, ktoré sme vložili do neštandardných snímačov, sa vyplatili.

• Stopár
    1. Robot PHOBOS (Ján Capák) zo Žiliny
    2. Robot MyBug (Michal Novák & Jozef Šuriansky) z Bratislavy
    3. Robot Robík (Michal Macák a Miloš Veselý) z VUT Brno