November 2005

Medzinárodná súťaž "Baltík + Baltazar 2005"

V dňoch 11.11.2005 až 13.11.2005 sa v Brne konalo finále 12. ročníka medzinárodnej programátorskej súťaže B+B 2005. Náš mladý programátor, Karol Pauchly zo 7.A sa zúčastnil súťaže v kategórii B s programom Sieťové piškvorky. Program bol napísaný v programovacom jazyku Baltík a pozostával z dvoch častí, klientskej a serverovej. Na jednom počítači beží serverová časť a na inom počítači v LAN sieti beží klienska časť. Týmto spôsobom si môžu spolu zahrať piškvorky napríklad žiaci z dvoch rôznych miestností.

Karol Pauchly sa so svojim programom Sieťové piškvorky umiestnil na 4. mieste z celkového počtu 20 účastníkov v tejto kategórii.

Vo večerných hodinách náš žiak navštívil divadelné predstavenie Arnošta Goldflama "Ruská ruleta" v Brnenskom Ha-divadle a na druhý deň ho oslovili múmie v hrobke kapucínov (http://www.volny.cz/kapucini.brno/hrobka.htm).

Plavecký výcvik (3. a 4. ročník)

V novembri sa žiaci 3. a 4. ročníka zúčastnili plaveckého výcviku. Pod odborným okom skúsených inštruktorov mladší žiaci po prvýkrát preplávali bazén a starší sa zdokonalili v jednotlivých plaveckých štýloch.

Literárna exkurzia (7.B)

V novembri sa žiaci 7.B zúčastnili literárnej exkurzie do Dolného Kubína. Najskôr sa oboznámili s chodom knižnice, naučili vyhľadávať knihy cez počítač. Ďalšou zastávkou bolo Múzeum P. O. Hviezdoslava, kde sa žiaci dozvedeli nielen o živote ale i tvorbe nášho najväčšieho slovenského básnika. Exkurzia vhodne nadväzovala na práve preberané učivo na hodinách slovenského jazyka.

Deň otvorených dverí

V piatok 18. novembra pripravila naša škola Deň otvorených dverí. Počas tohto dňa mali rodičia žiakov i záujemcovia zo širšej verejnosti možnosť navštíviť školu a zúčastniť sa vyučovania podľa vlastného výberu. Príležitosť opätovne zasadnúť do školských lavíc, i keď len v úlohe pozorovateľov, využilo celkom 34 rodičov, starých rodičov a niekoľko bývalých žiakov.

Pedagógov, ktorí mali spočiatku obavy, či bude o takéto podujatie záujem, potešil pozitívny ohlas zo strany rodičov, ktorým sa nápad páčil. Podľa vyjadrenia mnohých účastníkov bolo zaujímavé vidieť organizáciu vyučovania, prácu detí a učiteľov "naživo". Niektoré mamičky si vyskúšali i prácu s prváčikmi v počítačovej učebni na hodine informatiky. Pre všetkých hostí bolo pripravené malé občerstvenie v podobe kávy alebo čaju.

Deň vzdelávania a výchovný koncert

Medzinárodný týždeň vzdelávania sme si v novembri pripomenuli netradičným spôsobom. Celý jeden deň sa žiaci mohli venovať aktivitám, ktoré nie sú bežné na klasickom vyučovaní - čítali, vymýšľali príbehy, navrhovali a ilustrovali vlastné knihy, besedovali, prezentovali projekty a pod.

Rozprávkový deň pre prváčikov plný tvorivej dramatiky, hudby a súťaží pomohli pripraviť žiačky 9. ročníka. Siedmaci s využitím encyklopédií a Internetu zisťovali dostupné informácie na tému "Vesmír", šiestaci si čítali, besedovali a kreslili o rodine a priateľstve. Tretiaci sa venovali Vianociam a výrobe Betlehemov. Žiaci 9. B sa oboznámili s témou robotika, chlapci tvorili a programovali robotov zo stavebnice Lego Education Division, dievčatá ich zhotovovali z kartónových krabičiek. Podľa vyjadrení žiakov by sa mohlo takto vyučovať aj častejšie, podobne ako sa budú žiaci v neďalekej základnej škole v Chlebniciach, kde sa budú projektovému vyučovaniu venovať, pravda iba ak bude ich projekt finančne podporený z Európskeho sociálneho fondu. Ak projekt podporený nebude, žiaci sa budú i naďalej bifľovať učivo ako pred tridsiatimi rokmi.

Na záver sa všetci zúčastnili výchovného koncertu, v ktorom sa im predstavili umelci z Bratislavy. S príjemne stráveným dňom naplneným tvorivým vzdelávaním boli napokon spokojní žiaci i učitelia.

Stolný tenis

24. a 25. novembra sa naši žiaci zúčastnili okresného kola v stolnom tenise. V súťaži sa im darilo, o čom svedčia aj ich výsledky. Družstvo chlapcov skončilo na peknom 3. mieste. Dievčatám sa darilo ešte viac, keď obsadili vynikajúce 1. miesto a postúpili do krajského kola.

Beseda s gynekológom

Medzi našich deviatakov zavítal MUDr. Vladimír Hruda, ktorý ich oboznámil o problémoch dospievania, ochrane pri sexuálnom styku, antikoncepcii. Žiaci mali možnosť klásť aj otázky, na ktoré si ešte v tomto veku nevedia dať sami odpoveď.