Október 2021

Bolo raz jabĺčko krásne...

Tento rok je výborná úroda jabĺk. Vidieť to aj v našej školskej záhrade. Každá jabloň, a to ich je celkom dosť, je obsypaná krásnymi jabĺčkami. Niektoré sú červené, iné žlto-zelené. Sú to vzácne staré odrody jabloní a sme hrdí, že ich v našej školskej záhrade máme.

V októbri sme si urobili jabĺčkovú slávnosť. O jabĺčku sme si spievali, jabĺčka sme počítali, kreslili, modelovali. Vo štvrtok ráno sa škôlkári s pani učiteľkami vydali do školskej záhrady. Pod jednou z jabloní mali za chvíľu nazbieranú plnú tašku jabĺk. V triede sa deti podelili do skupín, v ktorých si rozdelili úlohy – niekto jabĺčka umýval, iní ich utierali a ďalší zas odnášali do spoločnej nádoby. Kým si deti trošku oddýchli a posilnili sa pri zdravej desiate, pani učiteľky umyté a usušené jablká ošúpali a nakrájali na štvrtiny. Takto pripravené ich deti mohli ďalej krájať príborovými nožíkmi na menšie kúsky. Potom sa spoločne usadili do kruhu, kde mali pripravené suroviny na koláč, váhu, misky, varešky. Podľa receptu skontrolovali či majú všetko a pustili sa do váženia. Zopakovali si čísla aj číslice, precvičili ruky miešaním a zručnosť pri rozbíjaní vajíčok. Cesto vyliali na pomastený a pomúčený plech a posypali pripravenými jabĺčkami so škoricou. Počas pobytu von sa koláč krásne upiekol. Po obede staršie deti pripravili taniere a všetci si pochutili na voňavom a šťavnatom jablkovom koláči.

Zo zvyšných jabĺk staršie deti na druhý deň pripravili zdravé smoothie pre všetkých. Hoci sa jabĺčková slávnosť v škôlke skončila, na jabloniach ešte ostalo veľa jabĺčok pre celú školu.

Mgr. Katarína Orelová