Marec 2021

Marec mesiac kníh

Marec- prvý jarný mesiac, ktorý sa spája nielen s príchodom slnečných dní, či prvých prác v záhradkách, ale i s odpočinkom v podobe čítania kníh. Iste ste už počuli, že marec je mesiacom kníh. Tento mesiac sa aj v našej materskej škole niesol v podobe rozprávkových hrdinov. Nechýbala ani návšteva školskej knižnice, kde sme si prečítali rozprávku o Červenej Čiapočke. Deti pozorne počúvali a na základe vypočutej rozprávky zoradili obrázky podľa dejovej postupnosti. Taktiež mali možnosť prezrieť si knihy rôznych žánrov. A akoby to bolo aby si deti nevyskúšali rolu rozprávkových postáv? Spoločne sme sa pustili do divadelného predstavenia o Šípkovej Ruženke. Deti si zahrali rolu Ruženky, Gašparka, Zlej víly a Kráľoviča.

Katarína Ťapajnová

Marec v škôlke

Marec – mesiac knihy. A my sme sa veľmi radi celý mesiac knihám venovali. Rozprávali sme sa o knihách, čítali a učili sa z nich, boli sme v knižnici, hrali sme si divadielka. Rozprávkových hrdinov sme si vyrábali aj maľovali. Okrem rozprávok a príbehov sme si recitovali básne, čítali bájky aj náučnú literatúru. A skvelé je, že vďaka projektu Čítame radi, nám do našej knižnice pribudli nové knihy v hodnote až 800€. V rámci tohto projektu bude materská škola spolu so základnou školou realizovať rôzne čitateľské aktivity. Jednu z nich sme už aj stihli urobiť. Ušká plné príbehov. Deťom do škôlky prišli z nových kníh čítať ich starší súrodenci zo školy. Zvolili si obľúbené príbehy o Terke, Barborke a o Kubkovi. Škôlkári boli nadšení. Pri čítaní pozorne počúvali a príbeh sledovali na obrázkoch. Škôlkárom sa páčilo mať pri sebe “veľkých” kamarátov a aj tým veľkým sa u nás páčilo. Vraj by sa do škôlky hneď vrátili. Budeme radi, keď prídu znovu :)

Koniec mesiaca sa niesol v duchu príprav na Veľkonočné sviatky. Aj pri tom sme využili nové knihy. Z vajca sliepka, zo semienka slnečnica a kniha Z jahňaťa ovca, zo žubrienky žaba sú skvelé, pretože k jarným sviatkom jednoznačne patria kuriatka, jahniatka, semienka. Deti sa dozvedeli nové informácie o zvieratách a rastlinách a ich životných cykloch. Popri tom sme si sliepočky, kohútov, kuriatka, zajačiky aj jahniatka vyrobili z papiera, z kartónu a aj ako veľkonočné pohľadnice. A vajíčka sme maľovali. Za vyfúknuté vajíčka ďakujeme Lukáškovi a jeho mamine. Pohľadnicami sme potešili nielen rodičov, ale aj pani predavačky v obchode, pani poštárky, pána farára aj pána starostu.

Tešíme sa na apríl a prajeme Vám veselú Veľkú noc!

Katarína Orelová