Október 2020

Čaro farebnej jesene

Pýtate sa, čo je najkrajšie v období jesene? ... Nič krajšie počas jesene nemožno zažiť, ako čaro farebných listov. Spolu s deťmi sme sa vybrali v jeden pekný slnečný deň do prírody v okolí MŠ sledovať čarovné listy na stromoch, zafarbené do rôznych farieb, ktoré nám každoročne ponúka pani Jeseň. Deti vnímali čaro jesene, ako aj jej zmeny. Pozorovali rozličné kríky, lístie, lúky, či dokonca lietajúce vtáctvo a okolitú zver. Tešili sa, že sa mohli vyšantiť na veľkej lúke, kde sa hrali rôzne hry. Deťom sa strávený čas plný zábavy veľmi páčil a rady by si ho o rok určite zopakovali.

Bc. Lucia Lachová

Október v triede starších detí MŠ

Situácia ohľadom ochorenia Covid-19 nás naučila viac sa starať o svoje zdravie a vážiť si ho. Naučili sme sa správne a často si umývať ruky, zvykli sme si na nosenie rúšok, viac času trávime von a jedávame viac ovocia. V rámci obsahového celku „Žijeme zdravo“ sme si v edukačných aktivitách objasňovali spôsob získavania lokálnych druhov ovocia a zeleniny tak, aby si deti uvedomili, že ovocie a zelenina sú rastlinného pôvodu a získavajú sa pestovaním v záhradách, sadoch a na poliach. Diskutovali sme o význame ich konzumácie pre naše zdravie. Triedili a porovnávali sme ich veľkosť, tvar a farbu plodov. Maľovali sme makety ovocia, lepili na ne guľky z krepového papiera, maľovali a otláčali jabĺčka do „zaváraninového pohára“, modelovali. Deti pozorovaním identifikovali rôznorodosť jednotlivých druhov zeleniny. Prečítali sme si knižku „Prečo nekvitneš“ o mackovi, ktorý pestoval mrkvu, ale myslel si, že je to kvietok. Zahrali sa na macka a „sadili semiačka mrkvy do záhradky“, pričom sme si precvičili počítanie. Deti podľa ukážky samostatne zhotovili mrkvu z paličiek, krepového a farebného papiera.

Počasie nám prialo pri púšťaní šarkana, ktorý nám vďaka silnému vetru aj uletel a museli sme ho naháňať. V rámci turistickej vychádzky sme skontrolovali polia a zakývali traktorom, aj traktoristom. Na kopci na posedení sme si oddýchli a občerstvili sa ovocím, obrali šípky a zahrali sa. A predovšetkým sme sa skvelo prešli a vybehali sa dolu aj hore kopcom po lúke.

Počas zatvorenej triedy sme ostali v kontakte s pani učiteľkou. Venovali sme sa remeslám – vyrobili sme si kuchársku čiapku, ozdobili taniere a rozmýšľali a počítali pri stavaní z kociek.

Tešíme sa na ďalší mesiac!

Mgr. Katarína Orelová