November 2019

Návšteva lekárne

Dňa 14.11 sme navštívili lekáreň u p. Slamkovej . Deti mali možnosť vidieť ako si zakúpiť či vybrať predpísané lieky od pani doktorky . Pani lekárnička ich oboznámila s tým , čo všetko si môžu v lekárni zakúpiť, a načo slúžia niektoré lieky , čaje .... Po exkurzii v lekárni nám p. doktorka Slamková, umožnila prístup do ambulancie. Kým pani doktorka vyšetrila pacienta , deti neisto vstupovali najskôr ku pani sestričke. Pani sestrička im ukázala zoradenie zdravotných kariet, porozprávala aká je jej náplň práce. Na záver sme si prezreli ambulanciu pani doktorky a vrátili sa späť do materskej školy .

Katarína Ťapajnová

Škôlkari medzi prvákmi

Dňa 15.11.2019 sme navštívili s našimi budúcimi prvákmi základnú školu . Hneď na začiatku nás privítala milo pani učiteľka a vyzvala predškolákov, aby si sadli k prvákom. V úvode hodiny nám prváci ukázali, ako už vedia čítať zo šlabikára. Potom si spoločne zatancovali a zaspievali aj po anglicky. Prváci spolu s našimi predškolákmi plnili úlohy aj na IT napr. určovali prvú hlásku v slove atď. Potom prváci dostali od predškolákov darček - knihu „Sovička“. Veríme, že sa našim predškolákom návšteva v škole páčila , veď do veľkej školy nastúpia už od budúceho septembra.

Bc. Marta Strapcová

Pramienok 2019

Dňa 15.11.2019 deti našej materskej školy sa zapojili do celoslovenskej výtvarnej súťaže „Pramienok“. Deti vyjadrili svoj vzťah k okolitej prírode štetcom a temperovými farbami. Miriamka namaľovala obľúbené miesta pri jazere so zvieratkami, Jakub štetcom zaznamenal hasenie požiaru v lese , Romanka veselého kocúra v záhrade a Karinka namaľovala motýľa v lese. Pekné práce, veď ich deti kreslili s veľkou radosťou, určite potešia oči diváka.

Bc. Marta Strapcová

Výlet vlakom

Počas týždňa kedy sa škôlkári z druhej triedy venovali dopravným prostriedkom a bezpečnosti na ceste sa vybrali na cestu vlakom. Najskôr sa stali úspešnými účastníkmi cestnej dopravy, keď sa bezpečne dostali na železničnú stanicu. Cestou pozorovali dopravné prostriedky, značky, vnímali zvuky súvisiace s dopravou a dávali pozor, aby sa nikomu nič nestalo. Na stanici pozorovali a počúvali ako si pán cez okienko kupuje lístok. Cestovný lístok dostali aj oni a mohli ísť spokojne čakať príchod vlaku. Keď prišiel, opatrne sa presunuli na príslušnú koľaj a resko stúpali po schodíkoch do vlaku. Zistili, že pani učiteľka v triede mala pravdu, keď im povedala, že sa musia za jazdy držať, inak by si mohli ublížiť. Rýchlo si posadali a hurá ideme! Vo vozni sa ozýval smiech a nadšením z cestovania určite nakazili aj ostatných cestujúcich. Pozorovali okolitú krajinu a s pani učiteľkami a Annabellkinou maminou si o nej rozprávali. V cieľovej stanici Oravský Podzámok opatrne povystupovali a išli sa vyšantiť na ihrisko. Kým prišiel spiatočný vlak stihli si aj posedieť v príjemnej čakárni. Cestou naspäť bolo vo vlaku viac ľudí, tak si deti mohli vyskúšať slušné správanie v úlohe spolucestujúceho. Zvládli to skvelo. Aj cestu naspäť do škôlky, kde na nich čakal teplý obed a zvedaví kamaráti, ktorým mohli porozprávať dobrodružstvá z výletu.

K. Orelová