Október 2019

Stará mama číta deťom v MŠ

Mesiac október je mesiacom úcty k starším. V tomto mesiaci deti aj pomáhali starým rodičom pri čistení záhrady a potom na konci mesiaca októbra prežili vzácne chvíľky so Sárkinou starkou v materskej škole. Starká prijala s úsmevom naše pozvanie čítať deťom príbehy z knihy, z tej knihy, z ktorej čítala svojim dcéram. Najskôr starká prečítala deťom dve bájky o oslíkovi a pastierikovi. Po dočítaní príbehu starká vysvetlila deťom následky častého klamstva. Medzi bájkami deti si zaspievali a zatancovali. Pekné chvíľky spestril príchod Sárkinho starkého do triedy. Pred odchodom z materskej školy sa deti odfotografovali so starými rodičmi a samozrejme, že deti obdarovali starkých darčekom s týmto prianím:
„K Vám z detského srdiečka
vľúdny pozdrav letí, veľa zdravia- šťastia
od všetkých detí.
Nech Vám úsmev zdobí Vašu tvár a srdiečko
hreje naša láska a úcta k Vám.“

Bc. Marta Strapcová

obrobrobrobr


Hrabanie lístia

Pri príležitosti mesiaca úcty k starším sme navštívili starú mamu, kde sme strávili veľmi príjemné dopoludnie . Stará mama nás srdečne privítala a v záhrade už na nás čakal farebný koberec z lístia . Spoločne s deťmi sme lístie pohrabali a odviezli do kompostoviska . Po práci nám stará mama pripravila štedré pohostenie . Na záver sme jej poďakovali , popriali veľa síl a vrátili sa späť do materskej školy .

Ťapajnová Katarína

obrobrobrobrobr


Remeslá

Naše deti keď vyrastú chcú byť zmrzlinárkou, traktoristom, hasičom, smetiarom, predavačkou, kaderníčkou, lekárom. V októbri si počas týždňa venovaného remeslám a profesiám v dramatizácii vyskúšali čo dané profesie robia a zahrali sa aj na cukrárov, kaderníkov, či stavbárov. Aby sme deťom priblížili aj tradičné remeslo pozvali sme do škôlky hrnčiara. Prišiel pán s dlhou bradou v sandáloch na nohách. Doniesol si hrnčiarsky kruh, kýbliky na vodu, zástery, balíky s hlinou. Posadali sme si okolo neho a čakali, čo nám ukáže. Vytiahol hlinené prasiatko s trpaslíkom a my sme neverili, že pomocou toho "malého stolíka"- hrnčiarskeho kruhu, dokáže z hliny urobiť niečo také. Kruh sa začal točiť, kus hliny dopadol do prostriedku a ruky tvarovali. Za chvíľu bol na svete tanier hlboký, potom plytký, misa, váza, šálka, trpaslíkova čiapka (z ktorej, ako nám neskôr ukázal urobil celého trpaslíka tak, že jednotlivé časti –nos, nohy, bradu, ruky domodeloval). Bolo fascinujúce pozerať sa, ako rýchlo vznikne taká krása. Deti dostali hlinu a mohli si hrnčiarstvo vyskúšať na vlastnej koži. Pracovalo sa s ňou dobre, bola príjemná na dotyk a dobre poddajná. Odvážnejší si sadli za hrnčiarsky kruh a zistili, že to vôbec nie je jednoduché. Pri kruhu je potrebné pevne držať ruky, často si ich namáčať a postupne prstami tvarovať. Ujo hrnčiar však trpezlivo pomohol každému, aby pod ich rukami „vyrástli“ vázičky, mištičky, taniere. Deti boli na svoje výtvory hrdé. Aj tie, ktoré pracovali len s hlinou, aj tie, ktoré smelo vyskúšali hrnčiarsky kruh. Výrobky budú zdobiť našu škôlku. Ďakujeme pánovi Kamilovi Slapákovi za krásne výrobky, ktoré nám nechal, za skvelú ukážku a príjemnú atmosféru, ktorú sme celé doobedie v škôlke mali.

Katarína Orelová

obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr