Február 2019

Fašiangy

Fašiangové obdobie v mesiaci február sme obohatili o tradičné pečenie domácich šišiek , na ktorom mali zásluhu najmä deti ... spolu s pani učiteľkami pripravili cesto , dôkladne vykrajovali šišky a na záver ich natreli lekvárom .Príprava na fašiangový karneval bola v plnom prúde .Na karneval sa deti veľmi tešili. Čakalo ich tam veľa prekvapení v podobe súťaží a zábavy . Ako prvé nám každé dieťa predstavilo za sprievodu hudby svoju karnevalovú masku , nechýbali princezné , zvieratká , ježibaby či rozprávkové bytosti .

Katarína Ťapajnová

obrobrobrobrobr


Premeny kartónu

Počas edukačného projektu pod názvom „Fašiangový čas “si deti prehlbovali vedomosti o zvykoch a tradíciách fašiangového obdobia . Najskôr si pozreli na interaktívnej tabuli video „Fašiangy na Orave“ a zistili, že je to obdobie plné zábavy, hier, masiek a radosti. Potom pokračovali v centre tvorivosti, kde triedili odpadový papier podľa hrúbky. Medzi papiermi našli aj kartové makety šašov, balónov a rukami zistili, že papier je pevný a vhodný na karnevalovú výzdobu. Začali temperovými farbami maľovať kartónových šašov, a po vyschnutí makety urobili šašovi papierové šaty. Potom nimi vyzdobili priestory triedy i chodby na piatkový detský karneval a po dobre vykonanej práci si zaspievali pieseň „Fašiangy, Turíce...“

Bc. Marta Strapcová

obrobrobrobrobr


Výchovné činnosti s novými knihami

Vo februári naše kroky smerovali do domčeka plného kníh čiže do „Školskej knižnice“. Hneď na začiatku sa staršie deti pod vedením učiteliek oboznámili s prostredím Školskej knižnice a s knihami vhodnými pre malých predškolákov a spoločne si vytvorili pravidla správania sa v Školskej knižnice. Potom sa pohodlne usadili a a započúvali sa do veršov knihy „ S Medovníčkom do rozprávky „ od Jana Lebedu ako nádejní mladi čitatelia netrpezlivo čakali na voľný prístup ku knihám a časopisom a na prezeranie kníh so svojimi kamarátmi či už individuálne, vo dvojici alebo v malých skupinách. Spontánne viedli dialóg o ilustráciách či fotografiách, ktoré ich v knihách zaujali. Encyklopédie a atlasy im umožnili samostatne vyhľadať a získať informácie o rastlinách, hubách, zvieratách, svete, ľudskom tele, dopravných prostriedkoch. Spoznali rozmanité literárne žánre – ľudové a autorské rozprávky, príbehy s detským hrdinom, básne, riekanky, hádanky. Už teraz sa tešili na ďalšiu návštevu Školskej knižnice a na možnosti zahrať si rozprávkové pexeso a poskladať nedokončené pazzl.

Bc. Marta Strapcová

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr