November 2018

Deň materských škôl

Deň materských škôl sa v našej škôlke niesol v štýle ľudových zvykov a tradícií. Pri tejto príležitosti nás navštívili staré a prastaré mamy oblečené v bohato zdobených ľudových krojoch a priblížili nám život, akým sa žilo v minulosti. Porozprávali nám o zvykoch, ktoré sa robievali, zaspievali piesne, aj zavýskali tak, ako voľakedy na poliach pri hrabaní. Aj taký kolovrátok sa vidí už len v skanzenoch a múzeách. K nám ho nielen priniesli, ale stará mama Capuliaková nám aj ukázala, ako sa pradie ľan. Len sme pozerali, ako šikovne jej to šlo a ako sa to „seno“(ako Adelka ľan pomenovala) mení na priadzu. Videli sme aj piglajz - starú žehličku naplnenú uhlím, rajbačku na prádlo aj ručný piest...

Deti sa nedali zahanbiť a mamám, starým aj prastarým mamám zaspievali detské ľudové piesne, zarecitovali aj zatancovali. Staré mamy nás obdarovali zemiakovým kabáčom a ručne vyrobenými drevenými hračkami. Program sme zakončili tvorením. Vo veľkej triede rodičia spolu s deťmi vystrihovali a lepili pozdravy, vyšívali tácky. V malej triede rodičia pomáhali vaľkať slané cesto a vykrajovať ozdoby, pečiatkovať so zemiakmi pozdravy a robiť zemiakových ježkov.

Ďakujeme, že sme mohli vidieť, počuť a zažiť kúsok z minulosti .

Katarína Ťapajnová, Mgr.Katarína Orelová

Škôlkari v 1. triede ZŠ

V dopoludňajších hodinách, po veľkej prestávke, naši škôlkari kráčali po chodbe na návštevu do 1.triedy. Po predstavení sa prváci ukázali predškolákom niečo z toho, čo sa v 1. triede od septembra naučili. A neskôr hravou formou „Cestovateľský kufrík“ boli vtiahnuté do vyučovania, ktoré nieslo sa v znamení písmeniek, číslic a počítania. Deti mali z návštevy radosť , pretože stretli sa aj so svojimi bývalými kamarátmi. Ďalším prekvapením bolo pozvanie na pohybové aktivity do telocvične. Na tvárach škôlkarov bolo badať chuť zdolať prvákov vo viacerých disciplínach napr. pri behu, pri hre dvoch proti dvom. Možno povedať, že deti športovali s obrovským nadšením. Čo viac si želať?

Náš projekt zdravia

Aktivity detí v mesiaci október sa niesli v znamení zdravej výživy a zdravého životného štýlu pod názvom „Projekt zdravia“. Deti z triedy „Sovičky“ spolu s pani učiteľkami si pripravili z vystrihnutých obrázkov potravinovú pyramídu o zdravej výžive. Potom pokračovali hrou: „Hľadaj, Ovocníčkov“,ktorou plnili úlohy jesenného obdobia projektu pod názvom „Čo konzumujeme v materskej škole“. Deti mali za úlohu zistiť počas celého týždňa, aké ovocie alebo zeleninu konzumujú/ alebo konzumovali/ v daný deň a potom zistené údaje zapísať /s použitím kresieb/ do kalendára.

Bc. Marta Strapcová

Deti medzi seniormi na katarínskom posedení

V jesennom období je mesiac október „Mesiacom úcty k starším ľudom“. Veď práve starí rodičia s radosťou zastupujú rodičov, užívajú si spoločnosť svojich vnúčat, odovzdávajú im životné skúsenosti a rozmaznávajú ich. Preto sme sa rozhodli, že našim starým rodičom prejavíme úctu, vďaku a pozornosť, ktorú si bezpochyby zaslúžia. Deti z triedy „ Sovičky“ spolu s pani učiteľkami si pripravili ľudové tančeky pod názvom“ Kolo mlynské..“, ktoré ukázali seniorom na katarínskom posedení v kultúrnom dome. Naším prianím bolo, aby sa starkí dobre cítili a aby im na túto slávnostnú chvíľu zostali milé spomienky.

Bábkové divadlo 2018

Materskú školu navštívilo bábkové divadlo. Po obede deti miesto počúvania rozprávky sa deti zoznámili s bábkovým chlapcom Alexom. Alexovi sa nechcelo chodiť do škôlky a veľmi si prial byť dospelým. Najskôr nevedel čím by mohol byť a potom…. Ešteže mal pri sebe kamarátku a malých divákov, ktorí mu radili a pomáhali. Alex totižto prišiel na to, že chce byť maliarom aj predavačom kníh, včelárom aj automechanikom, policajtom aj spisovateľom. Deti zabudli na rady pani učiteliek, že na predstavení sa nerozpráva. Našťastie to Alexovi nevadilo, naopak bol rád. Aj vyzval deti, aby si s ním vyskúšali šoférovať auto, dať na hlavu ochranu proti včelám, či policajnú čiapku a vestu. Spolu si zaspievali, trošku zatancovali a aj sa poriadne nasmiali. A či si Alex nakoniec vybral povolanie čím by chcel byť? Spýtajte sa škôlkárov :)

Mgr. Katarína Orelová