Január 2019

Zúbky, zúbky...

Dňa 11.01.2018 sa škôlkari zúčastnili besedy s dentálnou hygieničkou p. Andreou Uchálovou. V priestoroch veľkej triedy „U Sovičiek“ sa deti od p. Uchálovovej dozvedeli z čoho sa skladá zúbok, ktoré potraviny mu škodia alebo mu prospievajú. Porozprávala im o Zubožrútovi, ktorý sa schováva v špinavých zúbkoch a potom spoločne hľadali spôsob ako sa Zubožrúta zbaviť. Pani Andrea ukázala deťom na makete postup ako si zúbky čo najlepšie vyčistiť a opísala pohyb zápästia ruky, v ktorej držia zubnú kefku /odporučila kefku s rovnými štetinkami/. Nakoniec škôlkari si pozreli na IT príbeh o „Maškrtnej veveričke“, ktorú rozbolel zúbok a jej priateľoch z lesa.

Bc. Marta Strapcová

Január v škôlke

Po prázdninách si deti mohli užívať zimu plnými dúškami. Škôlkári veruže nezaháľali, zobrali klzáky a vybrali sa na kopec, kde sa konali preteky. Z pretekov sa veľmi tešili nielen deti ale aj pani učiteľky .Každé dieťa sa snažilo vyhrať a preto sme všetky deti na záver odmenili medailou .Keď sa nesúťažilo chlapci brali lopaty a prehadzovali z jednej kopy na druhú, z kopca dolu kopcom, aj do kopca, prevážali v autíčkach, vyhrabávali tunely. Roboty mali každý deň až až. Dievčatá poňali zimné radosti z iného konca. Miesto lopatiek lopáre a šmyk ho dolu kopcom. Vybehli ako srny hore kopcom, šmyk dolu a takto dokola. O srnkách a ostatných zvieratách z lesa sa v škôlke učili, tak keď mráz spôsobil kopec príliš nebezpečným na kĺzanie a sneh sa nedal lopatovať, vybrali sa pátrať, či sa nejaké medvede nevyskytujú aj v našom okolí. Hoci na obrázku videli ako jednotlivé stopy zvierat vyzerajú, pre väčšinu z detí bola každá nájdená stopa práve od medveďa. Na druhý deň ale spomínali, že aj pred domom našli stopy, ale tie že boli od mačky. A za školou boli ďalšie a tie správne označili za stopy srnky. Aj si rozprávali, že keď v zime nemajú zvieratá čo jesť, ľudia im musia pomáhať. Tak sa pustili do výroby krmítka pre vtáčiky. Z pomarančov. Najprv spoločne zjedli dužinu, do šupky urobili dierky, prevliekli šnúrky a nasypali dnu zmes pre vtáčiky. Krmítka zavesili na stromy tak, aby na ne videli z triedy a mohli vtáčiky pozorovať, či im chutí.

Sneh a ľad využili aj na umelecké vyžitie. Za pomoci kýblikov, lopatiek aj veľkej lopaty usilovne pracovali a vytvorili snehové kráľovstvo. Niektoré deti zas vytvárali iglu, iné sa len tak prechádzali a tešili zo snehu ...v našej záhrade nechýbal ani ujo snehuliak. Tiež skúšali maľovať do snehu vodovými farbami. Z ľadu robili obrazy – do nádobiek podávali rôzne predmety – konáriky, mach, orechy, kamienky, šišky, kôru zo stromu, dozdobili malými gumenými zvieratami, zaliali vodou a nechali von zmrznúť. Na druhý deň vyklopili a tešili sa z ľadových obrázkov.

Mgr. K. Orelová, K.Ťapajnová