Október 2013

Śarkaniáda

Krásne októbrové dopoludnie, ale s poriadnym vetrom, deti využili na púšťanie šarkanov. Súťažilo sa o najkrajšieho, vlastnoručne vyrobeného šarkana a o najvyššie vzlietnutie šarkana. Najväčšiu radosť deti mali z pretekov - beh so šarkanom. Na záver „Šarkaniády“ deti čakala sladká odmena.

Medzi seniormi

V mesiaci októbri sme sa v materskej škole zamerali , aby deti boli milšie a láskavejšie k svojim starým rodičom. Najstaršie deti ešte k tomu usilovne pracovali na príprave programu pre starých rodičov. Veselým tančekom „ Pongo“, piesňou a básňou potešili srdce seniorov priestoroch kultúrneho domu.

Jesenná hostina

O tom, že jeseň bola aj tento rok bohatá na úrodu, svedčili košíčky naplnené zeleninou a ovocím. Celý týždeň deti nosili spolu s rodičmi plody so svojich záhrad. Neskôr úlohou najstarších dievčat bolo kooperovať pri príprave narodeninového stola - uložiť príbor, pripraviť ovocný tanier „Medvedík ovocníček“.Takto pripravený tanier prebudil chuť do jedla u tých detí, ktoré doteraz zeleninu vôbec nekonzumovali.

Chlebíková hostina

V dnešnej dobe je pre nás samozrejmosťou, že na žiadnom stole nesmie chýbať čerstvý do zlatista upečený chlebík. Najlepšie však chutí ten, ktorý si dokážeme sami upiecť. Poznať recept na dobrý chlebík a postup na jeho prípravu sme sa rozhodli nájsť medzi seniormi v našej obci. Už na dvore u starkej Kňazúrovej deti zacítili vôňu pečeného chleba. Po milom privítaní hostí vo svojom dome, starká začala pripravovať cesto na ďalší chlebík. Deti úplne stíchli a spolu so starkou sa pred jedlom pomodlili. Potom starká vytiahla, požehnala peceň chleba a pokrájala ho na malé krajce a k tomu ešte priložila tanier voňavej slaninky Pretože starká je členkou folklórneho súboru, počas ochutnávky chleba, deťom zaspievala pieseň „A NA TEJ ORAVE“.Ešte poučila deti o zvykoch napr. chlapi vždy zložili čiapku z hlavy, keď začínali jesť alebo, keď spadne chlebík na zem, treba ho pofúkať a pobozkať. Na koniec deti starkej zaspievali a dali malý darček ako spomienku na návštevu škôlkárov.