Október 2019

Svetový deň mlieka v školách

Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka a zvýšenie jeho konzumácie. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, zvýšiť ich povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti.

Aj naša škola si pripomenula tento deň . Žiaci si priniesli mliečnu desiatu – mliečko, syry, korbáčiky, jogurty. Okrem iného všetci mohli počas veľkej prestávky ochutnať mlieko a mliečne výrobky pripravené v mliečnom bufete na chodbe.

Touto cestou by sme chceli poďakovať Mliekarni Krivá, ktorá nám poskytla sponzorský dar vo forme svojich výrobkov.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Svetový deň zdravej výživy

Nezdravé jedlo, nepravidelná strava a málo pohybu. To sú hlavné dôvody neustáleho nárastu počtu civilizačných ochorení akými sú vysoký krvný tlak, obezita, diabetes či rakovina. Zdravie človeka je totiž zo šesťdesiatich percent ovplyvňované prostredím a podiel výživy z toho tvorí približne štyridsať percent.

"Zdravá výživa je dlhodobý, respektíve celoživotný štýl stravovania a preferencie potravín so zameraním na vysokú nutričnú kvalitu, pestrosť a plnú výživovú hodnotu,“ vraví odborník na výživu, docent Peter Minárik. " Odborníci na výživu odporúčajú pri zostavovaní jedálnička dbať nielen na typ potravín, ale tiež na spôsob ich spracovania. Strava by mala byť pestrá a mala by zohľadňovať zdravotný stav, vek a fyzickú námahu konkrétneho človeka. Preto sa aj my snažíme našim žiakom vysvetľovať a poukazovať na zdravý životný štýl a zdravú stravu. V tento deň 16.10 si každoročne pripomíname tento deň a žiaci si pripravia zdravú desiatu pre svojho spolužiaka či kamaráta.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Ovocný šalát

Naše deti v školskom klube detí sa rozhodli vymeniť čokolády,keksy, dobošky a iné sladkosti za ovocie. Každé dieťa si donieslo ovocie- jablká, hrušky, slivky, banány, kiwi, ktoré čistili, krájali a ukladali do spoločnej misy. Všetko potom premiešali a dochutili citrónovou šťavou.Svoj ovocný šalát ukladali do pohárov a misiek. Trieda bola plná vône ,smiechu a po spoločnej práci si deti na svojom ovocnom šaláte pochutili.

Gáliková Mária

obrobrobrobrobr


Plody našich záhrad

Počas jesenných dní sme na 1. stupni v rámci Zelenej školy uskutočnili za spolupráce rodičov a detí výstavku jesenných plodov z našich záhrad. Niektoré plody narástli do poriadnych rozmerov. Na hodinách prvouky a prírodovedy si spolu s pani učiteľkami porozprávali o vitamínoch, o hnojení a postreku rastlín, čo škodí a čo je prospešné pre rast. Z ozdobných tekvíc žiaci Umeleckého krúžku potom vytvárali rôzne postavičky.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr


Súťaž v zbere šípok

Určite ste si už všimli, že začiatkom jesene sa okolie našej školy začína meniť. Zo sýtej farby zelene sa zrazu stáva žltá, hnedá, ba i červenkastá. Na konároch kríkov sa objavia šípky.

Každoročne sa zúčastňujeme celoslovenskej súťaže, ktorú vyhlasujú Lesy Slovenskej republiky. Nie inak tomu bolo aj v mesiaci september 2019.

Nazbierali sme 18,336 kg. Je to naozaj dosť, ak si uvedomíme, kde všade šípky rastú a hlavne ako pichajú. Ich hmotnosť je neveľká a tak na takéto množstvo ich treba naozaj veľa.

Najviac šípok nazbierali piataci – 5,947 kg, na druhom mieste bola 7.A – spoločne nazbierali 4,5 kg a nedali sa zahanbiť ani druháci, ktorí nazbierali 2,643 kg.

Možno Vás bude zaujímať, ako sa umiestnili jednotlivci. Najviac zo všetkých zúčastnených žiakov nazbierala Alexandra Kajanová (2,275 kg), na druhom mieste boli hneď dve žiačky: Daniela Čupajová (2,25 kg) a Ľubka Kajanová (2,25 kg). Tretie miesto obsadila Laura Durdiaková (1,9 kg).

Všetkým súťažiacim vyslovujeme pochvalu a víťazom gratulujeme. Veríme, že sa k nim o rok pridajú aj ostatní žiaci z našej školy.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobr


Ovocie a zelenina v našom jedálničku

Sami to poznáte. Stále jeme málo zeleniny a ovocia. Len občas kde – tu sa nájde nejaká uhorka, či kúsok jablka na záver obeda. A pritom ovocie a zelenina by nemali v našom jedálničku chýbať. Sú v nich vitamíny a iné hodnotné látky, ktoré potrebujú nielen mladí ľudia, ale aj tí ostatní.

S ovocím a zeleninou sa dá príjemne spestriť aj naše vyučovanie. Príkladom toho bola vyučovacia hodina biológie v 6. ročníku. Každý z nás si na hodinu niečo priniesol z domu. Najprv sme robili potravinovú pyramídu, potom porovnávali donesené ovocie s obrázkami na tabuli a napokon sme sa pustili do týchto netradičných pochúťok. Výborne nám chutili jablká, hrušky, ba aj figa, mandarínka, či surová mrkva. Niektorí si priniesli zeleninu vo forme šalátu.

Dali sme si predsavzatie, že aspoň jeden deň v týždni budeme jesť ovocie a zeleninu a tak si spestríme náš jedálniček.

Aj v Zelenej škole sa budeme nasledujúce dva roky venovať práve téme Potraviny. Pridajte sa k nám. Pre vlastné zdravie.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr


Deň jablka

Na svete existuje viac než 20 000 odrôd jabĺk. Môžeme tým pádom každý deň ochutnať inú odrodu a po dobu viac než 54 rokov nebudeme jesť rovnakú odrodu 2x. Vitamíny obsiahnuté v jablku spomaľujú proces starnutia nášho organizmu. Stačí jedno jablko denne a budeme sa cítiť aj vyzerať lepšie. Jabloň je u nás najrozšírenejším ovocným stromom a je právom považovaná za najstarší ovocný strom. A práve preto by sme mali čo najviac konzumovať naše sezónne ovocie - jablko. Aj my sme si tento deň uctili oslavou jablka. V nižších ročníkoch sme si pripravili aktivity, ktoré úzko súviseli s našim chutným ovocím – s jablkom. V tento deň nás čakal kopec zábavy, poučenia, doplňovačiek, ochutnávka jablka, rozhovory o význame jablka a mnoho ďalších. Žiaci si priniesli oblečenie vo farbách jabĺčka - červené, žlté a zelené. Na 2. stupni sme vyhlásili súťaž o najmenšie a najväčšie jabĺčko.

Najväčšie jablko:
1. miesto – Nina Šnapková (7.B)
2. miesto – Sára Priebojová (7.A)
3. miesto – Viktória Suchánková (6.roč.)

Najmenšie jabĺčko:
1. miesto – Filip Kytka (5.roč.)
2. miesto – Viktoria Suchánková (6.roč.)
3. miesto - Natália Suľová (7.B)

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr