Máj 2019

Výroba recyklovaného papiera

Vyrobiť si vlastný recyklovaný papier vôbec nie je ťažké. Presvedčili sme sa o tom spolu so žiakmi, ktorí navštevujú krúžok Mladý prírodovedec. Je až neuveriteľné, ako sa dá z použitého papiera malou úpravou vyrobiť nový papier, ktorý môžeme znovu využiť, napríklad na výrobu ozdobného farebného papiera, pohľadníc alebo zápisníkov...

A ako sme si recyklovaný papier vyrobili ?

Postup bol nasledovný:
1. Natrhali sme staré noviny a letáky na drobné kúsky a postupne sme ich zalievali vodou. Túto hmotu sme neustále miešali a stláčali, aby nám papier zmäkol.
2. Vzniknutú hmotu sme rozmixovali mixérom na jemnú kašu a do kaše sme pridali trochu tekutého škrobu.
3. Následne si každý vytvoril svoj recyklovaný papier. K tomu bolo potrebné túto papierovú hmotu zbaviť vody a to pretláčaním cez utierku a plastovú sieťku.
4. Potom sme rukami a valčekmi tvarovali kusy recyklovaného papiera.
5. Vzniknuté kusy papiera sme ešte prežehlili žehličkou, aby papier rýchlejšie vyschol.

Po niekoľkých dňoch bol papier úplne suchý a mohli sme ho znovu použiť.

Ing. Jana Pavčová

Zberné nádoby

Dňa 27. 05. 2019 sme zakúpili zberné nádoby na separovanie odpadu a umiestnili sme ich na hlavnú chodbu. Žiaci tak môžu triediť odpad. Separujeme plasty, komunálny odpad, bioodpad a papier. Zberné nádoby sa nachádzajú v každej triede, okrem bioodpadu.

Mgr. Mária Stašová