November 2018

O najkrajší ekoobal

Súťaž O najkrajší ekoobal sa na našej škole uskutočnila druhýkrát. Minulý rok boli v súťaži obaly z papiera a látky, tento školský rok len papierové obaly, vytvorené však s veľkou fantáziou žiakov. Súťaž je zameraná na znižovanie množstva plastových obalov na učebnice a zošity. Hlasovania sa zúčastnili všetci žiaci, učitelia, prevádzkoví zamestnanci. Súťažilo sa v dvoch kategóriách, víťazmi sa stali:

I. kategória (1. – 4. ročník)-
1.miesto: Sabína Kňazúrová, 2. trieda
2. miesto: Tibor Osadský, 3. trieda
3. miesto: Laura Durdiaková, 4. trieda

II. kategória (5.- 9.ročník)-
1. miesto: Silvia Pavčová, 5. trieda
2. miesto: Nina Šnapková, 6. B trieda
3. miesto: Adam Daňa, 9. trieda

Mgr. Anna Potocká

Využitie odpadových materiálov

Aj tento školský rok sme v rámci predmetu technika využili rôzne odpadové materiály na výrobu dekoračných predmetov. So siedmakmi sme využili odpadové kovové plechovice na výrobu svietnikov, ktoré plánujeme využiť pri vianočnej besiedke na vytvorenie hrejivej vianočnej atmosféry.

Ing. Jana Pavčová

Exkurzia - Zberný dvor Dlhá nad Oravou

V mesiaci november sa žiaci 6. ročníka zúčastnili exkurzie v novovybudovanom zbernom dvore v Dlhej nad Oravou. Žiaci mali možnosť vidieť čo sa stane s vytriedeným odpadom v obci a kam ďalej odpady putujú. Presvedčili sa o tom, že je veľmi dôležité separovať odpad a tým chrániť našu prírodu. Získané informácie môžu ďalej šíriť nielen medzi svojich rovesníkov, ale aj mladších spolužiakov, či rodičov a starých rodičov.

Tu sú niektoré postrehy a názory žiakov:
Žiak 6.B triedy: „Dozvedeli sme sa veľa nových a zaujímavých informácií, napr., že pneumatiky musíme odovzdať do zberného dvora bez kovových diskov.“
Žiačka 6.A triedy: „Bolo to veľmi zaujímavé. Dozvedela som sa, že niektorých moriach je viac plastov ako rýb. Odpad je preto potrebné triediť a recyklovať.“
Žiačka 6.B triedy: „Najviac ma zaujalo, že staré farby a použité staré oleje , by sme mali odovzdať do zberného dvora, pretože sú to nebezpečné odpady a mohli by sme nimi znečistiť našu Zem a zároveň prírodu.“
Žiak 6.A triedy: „Mne sa exkurzia páčila. Takto by to malo fungovať vždy a stále, že ľudia triedia odpad a ten sa potom recykluje.“

Ing. Jana Pavčová

O pohár riaditeľky školy.

Ako je to už zvykom, posledná sobota v novembri sa už tradične nesie v duchu florbalového turnaja: „O pohár riaditeľky školy“. Prihlásilo sa 9 družstiev, ktoré sme rozdelili do dvoch skupín. Z každej skupiny ďalej postupovali tie družstvá, ktorým sa najviac darilo a získali najviac bodov. Takže do bojov o popredné miesta sa nám dostali žiaci z 2., 5., 8. a 9. ročníka. Vzájomné súboje boli veľmi vyrovnané. Nakoniec sa nám do finále prebojovali 5.a 9. ročník. Keďže v rámci hracieho času bolo skóre vyrovnané, o víťazovi museli rozhodovať nájazdy, v ktorých sa viac darilo deviatakom a tí nakoniec sa stali našimi víťazmi.
1. miesto – 9. ročník
2. miesto – 5. ročník
3. miesto – 8. ročník

Chceme poďakovať rodičom, ale aj učiteľom, lebo sme toto dopoludnie strávili spoločne a postarali sme sa aj o pohostenie, ktoré slúžilo pre nás všetkých. Doniesli sme potraviny, ktoré boli doma pripravené, neboli použité žiadne plastové obaly. Aj takto sa snažíme chrániť našu planétu.

PaedDr. Elena Vrábľová

Zber papiera

Žiaci našej školy sa zapojili do súťaže v zbere papiera s podkategóriou v zbere plastových vrchnákov. K zberu papiera pristupujú zodpovedne. Je len november a my sme už dali odviesť prvý kontajner. Dúfame, že budeme patriť k dobrým zberateľom na popredných miestach.

Mária Gáliková