Október 2018

Tašky z odpadového materiálu

V dôsledku intenzívnej priemyselnej produkcie vzniká neúmerné množstvo plastového odpadu. S tým najzákladnejším sa stretávame aj v našich domácnostiach - všetko je zabalené v plastových obaloch a azda najviac zo všetkého tvoria plastové tašky.

Naše staré mamy a otcovia si však pamätajú aj časy, kedy plastové tašky neexistovali a všetko sa dalo rovnako dobre nosiť v tých najobyčajnejších taškách z kože alebo látok.

Na zasadnutí kolégia Zelenej školy, ktoré sa konalo 10. 10. 2018, sme sa rozhodli, že v rámci našej prioritnej témy, nazvanej „Odpad“, zameriame pozornosť na vlastnú výrobu tašiek z textilného odpadu. Ten totiž poskytuje možnosti na vlastnú šikovnosť, nápaditosť, farebnosť, kreativitu i overenie si vlastných schopností v oveľa väčšej miere, ako by to bolo pri výrobe z iných netradičných materiálov.

Do úlohy sme zapojili všetkých žiakov z I. a II. stupňa ZŠ, spolu s ich rodičmi i starými rodičmi, ktorých sme informovali prostredníctvom plagátu vo vestibule školy a oznamom na webovej stránke školy.

Okrem výroby tašiek sme si stanovili i ďalšiu úlohu - rozdať tieto tašky našim starším obyvateľom vo všetkých spádových obciach v rámci Mesiaca úcty k starším.

Úloha sa teda rozbehla - v domácnostiach si deti spolu s rodičmi ponachádzali staré, nepotrebné textílie, tričká, sukne, nohavice a množstvo iných, ktoré by len bez úžitku ďalej ležali v skriniach alebo by ich majitelia vyhodili. Z nich si nastrihali vhodné kusy, ktoré potom zošili podľa vlastných nápadov, možností a skúseností.

Na pôde školy sa tašky pozbierali a bolo ich neuveriteľne veľa - až 105 kusov. Najviac z nich vyrobili žiaci s rodičmi zo VI.A a VI.B, kde sa do výroby zapojili všetci žiaci, za čo im patrí veľká pochvala.

Prvá časť úlohy teda dopadla dobre, ale ako naše tašky prijmú ostatní občania? Dňa 26.10.2018 sme tašky osobne porozdávali nielen v Dlhej nad Oravou, ale aj v Dubovej, Hornej Lehote a v Krivej. Niektorým sme darovali aj maľovaný pozdrav od žiakov zo Školského klubu detí. Všetci, ktorým sme tašky darovali, sa potešili, našli sa aj takí, ktorí by si tašky zaplatili, ba dokonca sa jedna staršia pani od dojatia rozplakala. Nebolo vzácnosťou, že starkí žiakom darovali cukríky, postískali ruky, objali si ich, pobozkali, poďakovali.

Spoločná vec sa teda vydarila. A to vlastne dvojnásobne: výrobou užitočných predmetov z odpadových materiálov a krôčikom do srdca ľudí vyššieho veku.

Na tieto chvíle určite nikto z nás nezabudne.

Na záver chceme poďakovať všetkým, ktorí sa do tohto projektu zapojili.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Ekoznačky na obaloch

Každý obal je vyrobený z nejakého materiálu a značky na ňom nás informujú, čo máme s konkrétnym obalom po použití spraviť. Cieľom tohto označenia je podporiť výrobu a spotrebu výrobkov, ktoré majú potenciál znížiť negatívne vplyvy na životné prostredie. Naši žiaci na 1. stupni ZŠ sa oboznámili s týmito niektorými značkami a v rámci rovesníckeho vzdelávania v projekte Zelená škola oboznámili s nimi aj svojich spolužiakov. Prostredníctvom portálu Kozmix si žiaci overili získané vedomosti , ktoré určite v budúcnosti využijú pri separácii odpadu, ktorý je nosnou témou nášho „zeleného projektu.“

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr


Zber jednostranne použitého papiera a jeho využitie v škole

Životné prostredie svojimi činmi priamo, či nepriamo ovplyvňujeme. Prírodné zdroje sú pomaly obnoviteľný materiál. Našou nadmernou spotrebou sa nestíhajú obnoviť. Takýmto materiálom je drevo, ktoré tvorí hlavnú surovinu pri výrobe papiera. Riešením, ako týmto prírodným zdrojom šetriť je recyklácia papiera, ktorý môže byť využitý ešte niekoľkokrát.

Aj v našej škole sa snažíme využiť papier viackrát. Žiaci prvého ročníka sa učia písať na opačnú stranu papiera písmenká, kreslia si obrázky, čím si precvičujú grafomotorické zručnosti. V triedach píšu päťminútovky, krátke písomné práce. Pani učiteľky využívajú opačnú stranu popísaného farebného papiera pri výzdobe školy alebo na hodinách výtvarnej výchovy. V každej triede je zriadený kútik, kde sa odkladajú jednostranne použité papiere.

Svet spotrebuje v priemere 1 milión ton papiera denne. Mnohokrát plytváme papierom nepremyslene. Snažme sa efektívne využiť celý papier! Nevyhadzujme poloprázdny a nevyužitý papier! Príroda sa nám za to poďakuje.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobr


Zbierali sme šípky

So šípkami, ktoré rastú na pichľavých kríkoch pri poľných cestách, na medziach, na krajoch lesov, pri plotoch, či dokonca aj v záhradách, sme sa stretli už všetci z nás.

Šípkam, ktoré sú v skutočnosti plody odkvitnutej ruže šípovej, ľudia oddávna venovali veľa pozornosti. Z čerstvo natrhaných a umytých šípok varievali výborný šípkový lekvár. Nasušené šípky dobre poslúžili ako čaj v zimných mesiacoch. Na slávnostiach, či pri rodinných udalostiach pili šípkové víno, ba dokonca aj liehovinu zvanú šípkovica.

Ani v ľudových rozprávkach sa na šípku nezabudlo, veď kto by z detí nepoznal Šípkovú Ruženku?

Šípky sú vzácnou a potrebnou plodinou aj pre lesnú zver. Nemožno sa teda čudovať, že práve Lesy Slovenskej republiky vyhlásili celoslovenskú súťaž zameranú na zber šípok, ktorej sa zúčastnili všetky ročníky ZŠ Dlhá nad Oravou. Súťažili sme od 20.9.2018 do 22.10.2018. Žiakom pomáhali aj rodičia a ostatní príbuzní.

Najviac šípok nazbierali siedmaci. Po odvážení ich šípky mali 3,664 kg, čo je podstatná časť všetkých šípok nazbieraných v rámci našej školy. Na druhom mieste sa umiestnila 6. B, ktorá nazbierala 0,741 kg a na treťom 1. trieda s 0,700 kg.

Z jednotlivcov boli najúspešnejší opäť siedmaci. Prvé miesto získal Matej Dulačka, ktorý nazbieral 1,084 kg, druhé miesto obsadila Natália Bachledová s 0,93 kg a tretie miesto Peter Urban s 0,70 kg.

Popri radosti z dosiahnutých výsledkov i cien, ktoré dostanú víťazi, nezaškodí pripomenúť, že výsledky by boli určite lepšie, keby Lesy Slovenskej republiky vyhlásili súťaž skôr. Väčšina šípok už bola omrznutá a popadaná na zem.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr