Jún 2018

Ekohliadky v našej škole

Zjednodušenou definíciou životného prostredia je všetko to, v čom žijeme, čo využívame, ale aj čo meníme. Niekedy k lepšiemu, ale ešte stále častejšie aj k horšiemu. Nie inak je to aj s problémom nazývaným odpad.

Papiere, kartóny, staré zošity a časopisy, plastové fľaše, obaly z potravín, pokazené hračky, staré batérie a všeličo iné, čo sa nám nehodí. Proste to zahodíme a viac sa o to nestaráme. Je to v koši. Ale je to naozaj v tom správnom koši?

Aby sa nám ľahšie vo všetkom orientovalo a aby sa nám vytvoril návyk k tomu, že odpad skončí práve tam, kde je to pre zdravšie životné prostredie potrebné, zaviedli sme na našej škole žiacke ekohliadky.

Všetci žiaci 1. - 4. ročníka majú svoj vlastný plán ekohliadok, ktoré dohliadajú na správnu separáciu odpadu v smetných košoch umiestnených v triedach.

Žiaci vyšších ročníkov sa spravidla striedajú v počte 3 - 4 z jednotlivých tried. Rozpis ekohliadok, ktoré pripravilo Kolégium Zelenej školy, je pripnuté na nástenke Zelenej školy. Podľa tohto zoznamu sa žiaci vedia aj vzájomne odkontrolovať. Úlohou ekohliadok je dozerať na spolužiakov, vhodne ich upozorniť na to, čo patrí do košov bielej farby a čo do koša žltého a koša modrého, ktoré sú umiestnené na hlavnej chodbe školy.

Ekohliadky fungujú aj mimo areálu školy. Na Deň detí, ktorý sme strávili na ihrisku, žiaci dostali pizzu. Odpad, ktorý následne ostal, žiaci roztriedili do správnych odpadkových košov.

Výsledky nášho snaženia nedali na seba dlho čakať a každého príjemne prekvapili. Znížili sme množstvo vriec s odpadom, ušetrili náklady na jeho odvoz, ale hlavne sme sa vzájomne presvedčili, že separovať vieme a chceme. A preto veríme, že v ekohliadkach budeme pokračovať aj v nasledujúcom školskom roku.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr


Ručne vyrobený recyklovaný papier

Separácia, teda triedenie odpadu a jeho následné recyklovanie, teda opakované využívanie, by mali byť dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Všetci žiaci našej školy sa učia o tom, prečo je to tak nesmierne dôležité pre našu planétu. Štvrtáci sa navyše naučili aj spôsob, akým je možné vyrobiť si domáci recyklovaný papier.

Náš postup ručne vyrobeného recyklovaného papiera bol nasledovný:
1. Natrhali sme staré noviny a letáky na drobné kúsky a postupne sme ich zalievali vodou. Túto hmotu sme neustále miešali a stláčali, aby nám papier čo najviac zmäkol.
2. Keď sme usúdili, že máme dostatočné množstvo tejto hmoty, poriadne sme ju rozmixovali ponorným mixérom.
3. Následne si každý vytvoril svoj recyklovaný papier. K tomu bolo potrebné túto papierovú hmotu trošku zbaviť vody a to pomocou pretláčania cez utierku a sitko. Potom sme pomocou rúk tvarovali kusy recyklovaného papiera.
4. Tieto novovzniknuté kusy papiera sme ešte prežehlili žehličkou, aby bol papier čo najrovnejší a aby nám aj rýchlejšie vyschol.

Po dvoch dňoch bol papier úplne suchý a mohli sme ho použiť na ďalšie kreatívne tvorenie.

Mgr. Lucia Klimeková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Separáčik


Halda smetí, separovať pomôže ti.
Papier, plasty i sklo čaká,
Že odhodíš ich do smetiaka.
Papier do modrého, plast do žltého, sklo do zeleného.
Len tak spravíš niečo užitočného.
Prichádzame o vodu,
Chráňme našu prírodu.
Ani naši najmenší nezabúdajú na ochranu prírody, ktorá vzniká znečistením odpadkov. S predškolákmi sme si pripravili smutný a veselý strom ktorý znázorňoval náš postoj k prírode. Na začiatku hrali improvizované divadielko o nezbedných deťoch, ktoré sú na vychádzke a po sebe nechajú kopu smetí. Všetky odpadky boli rozsypané v lese, úlohou detí bolo tieto odpadky roztriediť podľa spracovania do košov. Na záver deti dostali sladkú odmenu.
Katarína Ťapajnová

obrobrobrobr


Oslava bez odpadkov

Žiaci 9. triedy sa rozhodli urobiť si rozlúčkový večierok s čo najnižším množstvom odpadu. V spolupráci so svojimi rodičmi priniesli domáce koláčiky, chlebíčky a iné dobroty. Žiadne obaly z kupovaných potravín tak neostali. Žiaci sa zabavili a odchádzali s dobrým pocitom, že malou kvapkou prispeli k ochrane našej planéty.

Mgr. Zuzana Glejteková

obrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr