Máj 2018

Čo najmenej odpadu – projekt pre rovesníkov

Odpadom je každá vec, ktorej sa chce majiteľ zbaviť. Vlastne odpadom je všetko, čo sme už raz mali, použili a odhodili, hoci je to len jeden papier z čokolády. Odpadov každodenne hrozivo pribúda. Preto sa hľadajú rôzne prístupy, postupy, ako by sa dalo znížiť množstvo odpadu.

V rámci našej Zelenej školy sme sa podujali uskutočniť rovesnícke vzdelávanie na tému Minimalizácia odpadu. Za základ myšlienky sme si vzali 5 základných pravidiel životného štýlu, ktoré propaguje internetová stránka s názvom Zerowaste Slovakia. Okrem rozličných informácií a grafu k danej téme sú tam tieto postupy:
1. Odmietni, čo nepotrebuješ,
2. zredukuj, čo skutočne potrebuješ
3. znovu použi a oprav
4. zrecykluj, čo nevieš odmietnuť, zredukovať a znovu použiť
5. skompostuj zvyšok.

Nájsť príklady a prezentovať ich pred spolužiakmi bola neľahká úloha pre 18 žiakov 8. ročníka, ktorí so svojím 10 minútovým programom navštívili triedy na I. a II. stupni ZŠ Dlhá nad Oravou.

Z originálnych príkladov, ktoré si ôsmaci pripravili, zaujali napríklad jednorazové tašky a tašky ušité z látky, fľaše z plastu a fľaše zo skla, viackrát použiteľné perá, oprava a opätovné použitie hračiek atď..

Prínosom podujatia bola nielen aktuálna téma súčasnej spoločnosti, ale aj vlastná tvorivosť a prezentácia nápadov pred rovesníkmi.

PaedDr. Anna Freierová

Dokončenie kompostoviska

Kompost je organické hnojivo, vznikajúce kompostovaním biologického odpadu. Preto minulý školský rok začali naši žiaci spolu s pánom školníkom zhotovovať kompostovisko, ktoré by malo slúžiť všetkým žiakom a pracovníkom školy. Kompostovisko sa im tento školský rok podarilo dokončiť. Takto si vlastne sami pripravíme ideálne hnojivo pre pestovanie rastlín. Pomocou neho vrátime späť do pôdy organické látky a živiny, ktoré sú nevyhnutné pre úspešné pestovanie rastlín.

Ing. Jana Pavčová