Apríl 2018

Aj my vieme separovať

Spolu s deťmi sme zistili, že v odpadoch, ktoré vyhadzujeme do koša, sa nachádza veľké množstvo takých druhov odpadov, ktoré sa ešte dajú spracovať a vyrobiť z nich nové ekologické výrobky napr. zošity, papier atď.

Bc. Marta Strapcová

Deň Zeme na 1. stupni

Žiaci 1. stupňa oslávili Deň Zeme v triede aj v prírode. Prváci spoznali vývin motýľov prostredníctvom knihy Nenásytná húsenička od spisovateľa Erica Carleho. Získané vedomosti si utvrdili prostredníctvom pracovných listov, krátkeho videa a dramatizácie. Žiaci 2., 3. a 4. triedy sa zamerali na triedenie odpadu a recykláciu. Teoretické vedomosti si zopakovali prostredníctvom pracovných listov a kvízu. Pieseň Smetné nádoby si všetci spoločne zaspievali pri farebných kontajneroch na chodbe 1. stupňa a v speve pokračovali aj pri upratovaní okolia školy a prístupovej cesty ku škole. Boli nadšení, že urobili opäť niečo zmysluplné a potrebné pre našu Zem a pre nás všetkých.

Mgr. Ľ. Balážová

Deň Zeme na 2. stupni

Každoročne v apríli sa koná celoslovenské podujatie Deň Zeme. Tak trošku symbolicky si pripomíname, že všetci žijeme na jednej planéte a nie je nám ľahostajné prostredie okolo nás.

Pravda, nie každý takto rozmýšľa.

Hlavne po zime, keď sa z ulíc a trávnikov vytratí sneh, objavujú sa odpadkami posiate plochy. Nepotešia nikoho, a to nielen pohľadom. Odpad býva nebezpečný pre ľudí, živočíchy aj rastliny.

Na deň 30. 4. 2018 zorganizovala aj naša škola celoškolské podujatie zamerané na zber odpadkov v obci a v lesných porastoch Magury.

Žiaci boli rozdelení do štyroch skupín. Piataci sa vybrali okolo rieky Oravy, od mosta smerom do Chlebníc v smere na Krivú. Našli celkom zaujímavé veci, ako napríklad hračkársky traktor, nafukovačku alebo veľké plechy z nejakého auta.

Druhú skupinu tvorili šiestaci. Ich kroky smerovali na obecné ihrisko. Pátravé pohľady a snaha nazbierať čo do prostredia nepatrí boli zrazu prerušené vzrušeným pokrikom: „Had! Had!“ A skutočne na tráve sa plazila vretenica vyrušená dupotom žiakov. Našťastie si rýchlo našla úkryt a viac sa im do cesty neplietla.

Azda najťažšie to mali žiaci 8. a 9. ročníka. Urbariát v Dlhej nad Oravou zorganizoval čistenie lesa na vrchu zvanom Magura. Žiakov bezpečne prepravili tam i späť, ponúkli im tekutiny a niečo sladké na zahryznutie. Les mimoriadne ožil detskou vravou. Je neuveriteľné, že aj v tomto prostredí sa nájde veľa odpadu.

Aby sme však nezabudli na štvrtú skupinu, ktorú tvorili siedmaci. Prešli po uliciach dediny, okolo kostola na námestie a vyzbierali všetko, čo tam určite nepatrilo.

Na záver sme na chodbe našej školy zhotovili nástenku.

PaedDr. Anna Freierová