Marec 2018

Makety kontajnerov na separovaný zber odpadu

V marci sme sa stretávali na Kolégiu Zelenej školy, aby sme vytvorili makety kontajnerov na separovaný zber odpadu. Priniesli sme si výkresy, písacie potreby, sklenené fľaštičky, veci vyrobené z kovu a plastu, rôzny papier, pomarančovú kôru, slamu, kôru zo stromov atď..

Najprv sme si z farebných výkresov vystrihli makety, potom sme na ne prilepili nadpisy tvorené z papiera, plastu, kovu, skla a rôzneho prírodného materiálu. Keď to bolo hotové, napísali sme tam, čo do kontajnerov môžeme a čo nemôžeme hádzať. Nakoniec sme makety spoločne zavesili na chodbe školy.

Úlohou nášho projektu je, aby sme našich spolužiakov naučili niečo nové a aby sme im pomohli pri rozhodovaní, ktorý odpad kam patrí.

Kolégium Zelenej školy

Výroba kalorimetrov

V 7. ročníku sa na fyzike venujeme téme „Teplo a výmena tepla“. Na uskutočnenie pokusov pri tejto téme potrebujeme pomôcku, ktorá funguje ako termoska. Táto pomôcka sa nazýva kalorimeter a spoločne so žiakmi sme si ich vyrobili sami. Na výrobu sme potrebovali materiály, ktoré sú vlastne odpadom. Boli to krabice od nápojov (tetrapaky od mlieka, džúsov a iných nápojov) a kúsky polystyrénu, ktorý slúžil ako tepelná izolácia.

Ing. Jana Pavčová

Svetový deň vody - I. stupeň

Voda je najdôležitejšia kvapalina na Zemi. Vďaka nej je na našej planéte možný život, pretože je nevyhnutnou súčasťou každej bunky rastlinného, živočíšneho i ľudského tela. Pokrýva až 70% povrchu Zeme a aj vďaka tomu, že jej je dostatok, jej niekedy neprikladáme takú dôležitosť, ako by sme mali. Preto si každý rok pripomíname Svetový deň vody, ktorý je stanovený na 22. marca.

Žiaci prvého stupňa sa zúčastnili viacerých aktivít, vďaka ktorým si približovali dôležitosť vody a potreby jej ochrany a čistoty.

Prváci sa počas tohto dňa zamerali na využitie vody a diskutovali o jej význame a dôležitosti pre život ľudí, živočíchov a rastlín. Zistili, že je potrebná pri vykurovaní, upratovaní, hygiene i relaxovaní.

Druháci vypracovávali zaujímavé pracovné listy, v ktorých si v rôznych úlohách precvičovali nielen slovenčinu, ale dozvedeli sa o vode veľa zaujímavostí.

Tretiaci si význam vody a potrebu jej ochrany priblížili v interaktívnych cvičeniach i pomocou pracovných listov, v ktorých si čítali o vode, jej vlastnostiach, ako aj o jej význame a vypracovávali k textu viaceré úlohy.

Štvrtáci riešili slovné úlohy o vode, robili viaceré zaujímavé pokusy s vodou, diskutovali o jej dôležitosti pre život človeka ako aj o tom, že v niektorých častiach sveta ľudia dostatok vody nemajú.

Každý z nás môže prispieť k ochrane vody a zabrániť jej nadmernému používaniu. Pomocou spomínaných aktivít sa k týmto témam priblížili aj žiaci našej školy.

Mgr. Lucia Klimeková

Svetový deň vody - II. stupeň

Už tradične je 22. marec Svetovým dňom vody, a keďže bez tejto drahocennej tekutiny by nebol život možný, snažíme sa na to upozorňovať vždy, keď sa vyskytne príležitosť. Aj naša škola si pripomenula tento deň zaujímavou aktivitou. Pripravili sme ochutnávku rôznych druhov vôd. Žiakom najviac chutila ochutená minerálna voda, ale nepohrdli ani čistou vodou z vodovodu.

Ing. Jana Pavčová