Október 2017

Významné ocenenie Zelenej školy

Čestným titulom a vlajkou medzinárodného vzdelávacieho programu Zelená škola sa po 2 rokoch intenzívnej práce môže pýšiť aj Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou.

Celoslovenská certifikácia za účasti prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku sa uskutočnila 5. 10. 2017 v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene.

Z rúk organizátorov diplom a vlajku prevzala žiačka ôsmeho ročníka Naďa Pániková a deviataci Adriána Pavčová a Boris Gerát, spoločne s pani učiteľkou PaedDr. Annou Freierovou.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa aktívne zapojili do vzdelávacieho programu Zelenej školy.

Pevne veríme, že nasledujúce dva roky budeme aj s pomocou vás všetkých v programe naďalej pokračovať.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Vietnam- brána do Indočíny

Nejeden z nás sníva o ceste do vzdialených krajín sveta. Čiastočne sa tento sen splnil žiakom 8. a 9. ročníka, ktorí sa zúčastnili prednášky pod názvom Vietnam – brána do Indočíny.

Podujatie sa konalo v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne dňa 10. októbra 2017 v rámci vzdelávacieho projektu Svet okolo nás určeného žiakom a študentom základných a stredných škôl.

Prostredníctvom hovoreného slova a filmových ukážok sa žiaci zoznámili s krásami Vietnamu, deltou rieky Mekong, horskou oblasťou stredného Vietnamu, cisárskou citadelou a jaskyňami podčiarknutými zážitkami z plavby loďou medzi vápencovými vežami zátoky Halong.

V rámci voľnej diskusie s 2 účastníkmi tejto nevšednej cesty sa žiaci zaujímali o život vietnamských detí, tradície a zvyky , ale aj našimi možnosťami návštevy Vietnamu a cieľoch ďalšej dobrodružnej cesty po svete.

Súčasťou programu podporovaného Ministerstvom kultúry SR bolo odovzdanie pracovného listu a interaktívneho DVD určeného na prezentáciu v rámci našej školy. Podujatie splnilo svoj účel a žiaci sa s novými zážitkami vrátili vlakom do Dlhej nad Oravou.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr


Svetový deň výživy

Deň 16. október ako Svetový deň výživy sa zapísal do dejín v roku 1979. Je to jeden z medzinárodne uznávaných dní podľa Svetovej zdravotníckej organizácie. Každoročne poukazuje na problematiku globálnej potravinovej bezpečnosti a nedostatku či dostupnosti potravín vo svete. Vo svete ešte stále existujú obrovské rozdiely, pokým jedni žijú v prepychu a blahobyte, ďalší trpia a zomierajú od hladu. Svetový deň potravy je uznávaný vo viac ako 150 krajinách po celom svete. Štatistiky hovoria, že v súčasnosti žije 17% obyvateľov Európskej únie pod hranicou chudoby. Slovensko je jednou z krajín, ktoré si pripomínajú Svetový deň potravy, ľudia by sa mali zamyslieť nad konzumovanou stravou a potravinami neplytvať, no na druhej strane príliš na ich kvalite nešetriť.

A preto aj naša škola si tento deň pripomenula, a to tým, že každý žiak si pripravil desiatu pre svojho spolužiaka v triede. Musím pochváliť našich žiakov, ktorí sa na to svedomito pripravili a vyrobili naozaj chutnú a zdravú desiatu. Najviac si na tom dali záležať žiaci 8 ročníka, ďakujeme.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Medzinárodný deň stromov

Dávajú nám kyslík, sú domovom pre množstvo živočíchov, v horúčave nám dávajú tieň, v zime vďaka ním zahorí ohník, ktorý nás zohreje. Stromy sú pre nás vzácnym darom a svoj deň mali 20.októbra. Aj druháci si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami v triede a v eko učebni. Nakoniec sa rozhodli, že ako poďakovanie urobia stromom náhrdelníky. Tento deň v prírode sa všetkým páčil a už sa tešia na ďalšie aktivity.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr


Jabĺčkový deň

Dňa 25.10.2017 sme v našej škole oslavovali Deň jablka. Žiaci sa oboznámili s rôznymi odrodami, pripomenuli sme si jedlá a nápoje, ktoré sa dajú pripraviť z jabĺk. Na hodinách slovenského jazyka a matematiky žiaci vypracovali ,, jabĺčkové pracovné listy“. V tento deň si všetci žiaci aj učitelia priniesli jabĺčka, ktoré sme spoločne zjedli počas veľkej prestávky.

Súčasťou tohto krásneho dňa bolo aj oblečenie žltej, zelenej a červenej farby. Deň bol vydarený, jabĺčka chutili naozaj všetkým.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Jabĺčkový deň

Jablko povzbudzuje nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus. Aj preto si naša škola pripomína tento svetový deň. Žiaci sa mali obliecť do farieb jablka a na desiatu si mali pribaliť 1 jabĺčko. Cez prestávku sme si všetci spoločne na nich pochutnali. Pripravili sme aj súťaž: „O najväčšie a najmenšie jablko“. Najväčšie priniesla Erika Forgáčová zo 6. ročníka a najmenšie Michaela Šnapková z 5.B.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Využitie odpadových materiálov

Na hodinách techniky sme spolu s piatakmi a siedmakmi využili materiály, ktoré automaticky odhadzujeme do smetí. Pokúsili sme sa vdýchnuť nový život plastovým fľašiam a plechovkám. Z plastových fliaš sme si vyrobili stojany na odkladanie školských a písacích potrieb. Plechovice sme zase využili na výrobu svietnikov.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Zber bateriek

Výchova k ochrane životného prostredia prebieha v našej škole aj formou zberu bateriek. Žiaci majú možnosť zapojiť sa do zberu baterkami rôznych veľkostí a tvarov, zbierať môžu baterky z notebookov, mobilov, guľaté, tužkové, ...

Nefunkčné batérie sa stávajú nebezpečnými odpadmi, ktoré sú škodlivé nielen pre životné prostredie, ale aj pre ľudský organizmus. Preto je dôležité zaoberať sa separáciou bateriek, však v každodennom živote používame široké spektrum zariadení - od mobilov, hodiniek až po fotoaparáty, notebooky či rôzne prehrávače. Na každom z nás leží bremeno znižovania znečisťovania životného prostredia a zber bateriek je jednou z možností, ako to dosiahnuť.

Mgr. Eva Laštíková

obrobrobr


Výstup na Ostražicu

Turisti sa tentoraz zišli na vlakovej stanici v Dlhej nad Oravou. Vlakom sme sa priviezli do Nižnej, odkiaľ sme pokračovali výstupom na vrch Ostražica. Táto dominanta nad obcou sa vypína vo výške 767 metrov nad morom. Kedysi tu stálo hradisko, dnes ostali iba legendy. Jednu z nich nám vyrozprávala Johanka Murínová. Na vrchole je postavený dvojkríž a veje slovenská zástava. Zhora sme sa pokochali výhľadom na Nižnú, Tvrdošín a Zemiansku Dedinu. Pod dreveným prístreškom sme si doplnili energiu prinesenými dobrotami, no a samozrejme, vyprodukovaný odpad sme odniesli späť so sebou.

Mgr. Anna Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Odpadkové koše na triedenie plastov

Plasty tvoria každodennú súčasť nášho života. Kam sa pozrieme, vidíme nejaký výrobok z plastu, či už ide o plastové fľaše, obaly na desiatu či desiatové vrecká, jednorazové nákupné tašky, obaly rôznych potravín alebo rôzne školské pomôcky – plastová časť každého pera, ale aj obaly na zošity a učebnice.

V priemere každý Slovák vyprodukuje ročne viac ako 300kg komunálneho odpadu, z čoho viac ako 7% (v prepočte približne 21kg) tvoria plasty, ktoré je možné recyklovať, a tak znova použiť.

V našej škole sme sa rozhodli, že je najvyšší čas začať triediť plastové obaly, a to aj na základe projektu Zelená škola, do ktorého sme sa opätovne zapojili počas tohto školského roka. Do každej triedy bol zakúpený žltý odpadkový kôš na separovanie plastov. Veríme, že dokážeme správne vytrieďovať plastový odpad a viesť k triedeniu odpadu aj našich žiakov, čím prispejeme k ochrane životného prostredia.

Mgr. Lucia Klimeková

obrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr