Jún 2017

DEŇ ZEME

Každoročne je 22.apríl venovaný našej Zemi. Tento deň upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia. Po celom svete sa konajú aktivity, ktorých cieľom je pripomenúť krehkosť našej planéty.

Aj na našej škole sme sa rozhodli osláviť sviatok našej planéty Zem aktivitami, ktoré sme uskutočnili z dôvodu nepriaznivého počasia v mesiaci jún. Podstatná časť aktivít z príležitosti Dňa Zeme prebehla v samotnej prírode.

Žiaci prvého stupňa spolu s piatakmi, šiestakmi a siedmakmi vyzbierali odpadky z rôznych kútov obce, vyčistili breh rieky, okolie obecného ihriska a Agrodružstva.

Najstarší žiaci – ôsmaci a deviataci aj tento školský rok pomohli urbariátu s vyčistením úseku od školy až po vrchol Magury.

Ing. Jana Pavčová

Herbár listov a kvetov

Prváci si počas vyučovania prvouky a témy „rastliny“ nazbierali v okolí Eko učebne listy a kvety, ktoré vylisovali. Z pripravených rastliniek si urobili herbáre, ktoré zdobia ich triedu. Oboznámili sa s rastlinami, ktoré sa nachádzajú v blízkosti školy, časťami rastlín a ako sa treba starať o rastliny.

Kubošová

Úprava areálu školy

Aj tento školský rok sa posledné dni v škole niesli v znamení upratovania. Žiaci druhého stupňa sa okrem čistenia tried venovali aj prácam v areáli školy. Deviataci upravili a vyčistili kanál od telocvične až po jedáleň a pozametali časť areálu, siedmaci vyčistili parkovisko, šiestaci upravili skalku pri altánku, vyčistili altánok a pozametali areál. Na piatakov zostala skalka pri vchode do školy. Skalku upravili a zároveň vyčistili priestor pred hlavným vchodom.

Ing. Pavčová

Zber papiera

Papier, ktorý sme vyzbierali počas celého školského roka, sme naložili do kontajnera Zberných surovín Trstená. Spolu sme vyzbierali 1700 kg papiera. Najlepší zberateľ bol prvák Tibor Osadský, ktorý nazbieral 350kg.

Gáliková

A sme v cieli

Projekt Zelená škola sa po dvoch náročných rokoch chýli ku koncu. Aj naďalej sme na našej škole usilovne pracovali na aktivitách, ktoré vyplývali z Environmentálneho akčného plánu školy. Boli to rôzne turistické vychádzky a výlety (vychádzka žiakov MŠ do blízkeho okolia školy – obr. č. 1, výlet turistického krúžku ku Roháčskemu vodopádu – obr. č. 2), na škole sme postavili kompostovisko (obr. č. 3) a zorganizovali sme viaceré besedy. Žiakov zaujala beseda o lese (obr. č. 4), počas ktorej sme okrem iného opäť vysadili do areálu školy rôzne druhy stromčekov (jarabina, jedľa, smrek) a beseda o prvej pomoci (obr. č. 5). Zapojili sme sa aj do iných projektov, ako boli napríklad Tatranskí rytieri, kde žiaci vytvárali 3D modely prírody (obr. č. 6). V škole sme si pripomenuli aj Deň Zeme. Naši žiaci vyšli do terénu, aby aj svojimi rukami prispeli ku skrášleniu svojho okolia. Niektorí žiaci vyčistili dedinu, iní čistili okolie rieky, najstarší žiaci pomohli Urbárskemu spoločenstvu vyčistiť les a naši najmladší žiaci dali do poriadku okolie poľnohospodárskeho družstva (obr. 7). Žiaci v rámci rovesníckeho vzdelávania zaujímavými projektmi a prezentáciami informovali ostatných žiakov o dôležitosti ochrany prírody (obr. 8). Medzi ďalšie aktivity patria: aktivity ku Dňu vody, tvorba hlavolamov z odpadových materiálov. Prvý stupeň nám namaľoval krásne zajačiky. Celý rok sme sa starali o skalku pred školou a čistili sme areál školy. Prírodovednej tematike sme sa venovali aj na hodinách slovenského jazyka, matematiky, no i na iných vyučovacích hodinách. Školské výlety boli zamerané taktiež na ochranu prírody, žiaci spoznávali krásy Kremnice. Boli sme i v Osvienčime. Na krúžku „mladého prírodovedca“ sme robili rôzne pokusy a viackrát žiaci pozorovali svet pod mikroskopom. Posledným krokom Zelenej školy bola tvorba Ekokódexu (obr. č. 9), kde sme vyjadrili svoje najdôležitejšie hodnoty pri ochrane prírody. A tak mohla prísť na našu školu komisia zo Zvolena, ktorá skontrolovala, či sme splnili všetky aktivity (obr. č. 10). Členovia školského Kolégia ich previedli našou školou. Návšteve sa páčilo najmä to, že máme v areáli ovečky, veľa stromov, páčil sa im náš Ekokódex. Pochválili žiakov, že sú informovaní a že sa im práca v Zelenej škole páčila.

Naše dvojročné úsilie nebolo zbytočné. Získali sme certifikát a vlajku, ktoré si slávnostne prevezmeme v októbri 2017 vo Zvolene.

PaedDr. Anna Freierová