Marec 2016

Čistenie studničky

Jar je obdobím. kedy sa zobúdza príroda. Medzi rôzne zvyky patrilo v minulosti aj čistenie studničiek. Na území Slovenska sa verilo, že vyčistenie studničky zabezpečí človeku zdravie a chotáru dostatok vlahy. Na túto tradíciu chceli nadviazať aj prváci, ktorý vyčistili prameň pod Ostrým vrchom. Popri príjemnej vychádzke na čerstvom vzduchu si nazbierali aj liečivé bylinky a obdivovali Choč, ktorý má podobu spiacej víly.

Mgr. A. Potocká

Deň vody - práce detí

Deň vody

22. marca sme si pripomenuli Svetový deň vody. Aj deti z MŠ vedia, že voda je neoceniteľný zdroj potrebný pre náš život. Počas mesiaca marec, no najmä v tento deň si hovorili o tom, kde všade sa voda nachádza, aká je dôležitá. Zistili, že voda a jej okolie je tiež domovom mnohých živočíchov, ako sú ryby, žaby, ale aj drobný hmyz, čo ukázali vo svojich výtvoroch plných spomínaných živočíchov. Deti neboli len tichými pozorovateľmi. Počas vychádzky obcou sa zastavili pri malej vodnej nádrži, ktorú tunajší obyvatelia nazývajú kadlúbka. Deti sa dozvedeli, že v minulosti slúžila ako vtedajšia práčovňa, kde chodili miestne ženy prať. Okolie kadlúbky vyčistili od pohodených odpadkov, pretože vedia, že aj týmto spôsobom sa môžeme starať o našu vodu. V triede svojej materskej školy sa s pani učiteľkami rozprávali o šetrení vody. Žabka Bupi, ktorá sa na nich usmieva pri umývadle im denne pripomína, že vodou neplytváme.

Mgr. Katarína Červeňová