Október 2016

Svetový deň mlieka na školách

Každý rok koncom septembra si školy pripomínajú výnimočný deň. Je to Svetový deň mlieka na školách. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka a zvýšenie jeho konzumácie.

Aj žiaci našej školy spolu s pani učiteľkami podporili tento deň, okrem iného aj farbou oblečenia. Na škole prevládala farba mlieka – biela. Samozrejmosťou bola aj mliečna desiata. Žiaci si pochutili na jogurtoch, syroch, korbáčikoch a mliečkach.

Počas dňa sa žiaci zapojili aj do rôznych aktivít, ktoré mali prispieť k uvedomeniu si potreby mlieka pre náš život. Okrem vzájomnej diskusie, herných činností, si pozreli DVD Cesta mlieka a vytvorili rôzne projekty a nástenky.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Beseda o Španielsku

Dňa 6. 10. sa v našej škole konala beseda s Juliom Ruiz Monteagudo, ktorý je španielskym lektorom a učiteľom biológie a chémie na gymnáziu v Trstenej. Beseda s názvom Španielsko a jeho kultúra žiakov veľmi zaujala.

Po úvodnom privítaní sa Julio predstavil a povedal pár informácií o sebe. Potom sa už venoval téme Španielska. Priblížil nám jeho históriu, kultúru, zvyky, tradície, hovoril o rôznych zaujímavostiach. Zaujímavou prezentáciou nás zoznámil s prírodnými pomermi, najkrajšími mestami, ako aj s jeho rodiskom a súčasne hlavným mestom Madrid. Žiakov vo viacerých situáciách rozosmial, ale aj rozospieval.

Po besede sa rozprúdila diskusia žiakov, ktorí kládli Juliovi rôzne zaujímavé otázky.

A. Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Jánošíkove diery

Návšteva Jánošíkových dier bola jednou z hlavných úloh, ktoré sme si naplánovali v rámci turistiky. Aj keď po daždivých dňoch málokto čakal priaznivé počasie, v sobotu 22.10. 2016 predpoludním na nás vykuklo slnko a sprevádzalo nás počas celej túry v Dolných dierach. Pripomenuli sme si všetky pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať v chránených oblastiach, vyskúšali sme svoje schopnosti pri lezení po skalách, obdivovali sme nádhernú sústavu tiesňav a kaňonov, ktoré sú súčasťou chráneného územia Malá Fatra a ktoré vyformoval Dierový potok. Na záver nemohol chýbať nákup magnetiek, ktoré nám budú pripomínať toto nádherné miesto na našom Slovensku. http://www.mediafire.com/file/c1kjy174213u8ib/turistikaZSdlha.wmv

Mgr. A. Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Historické zbrane v našej škole

Na našu školu zavítal člen skupiny historického šermu DRACO - Ján Janík (RÁD DRAČÍCH RYTIEROV), ktorí sú nasledovníci filozofie Mateja Korvína). Najprv mladších, potom starších žiakov oboznámil s históriou od Veľkej Moravy po Mateja Korvína. Priblížil im rôzne druhy zbraní, meče, sekery-bradatice ktoré sa používali v boji, brnenie, ochranné štíty. Naši žiaci si tak mohli doplniť informácie z obdobia našich predkov.

Mgr. A. Potocká

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Na chemickom krúžku – šperky z modrej skalice

Nie sú to drahokamy, ale sú pre nás veľmi vzácne, pretože sme si ich vyrobili sami. Pripravili sme si nasýtený roztok modrej skalice, ktorá je schopná vytvárať prekrásne kryštály. Tieto najväčšie a najkrajšie sme dotvorili medeným drôtikom a vytvorili sme tak prívesky a prstene, ktoré sú normálne nositeľné. Pozor nesmie pršať.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr


Netradičná hodina anglického jazyka

Hodinu anglického jazyka nám spríjemnila absolventka našej školy s kamarátkami, ktoré pricestovali na návštevu Slovenska. Janka pracovala v Anglicku tri roky ako učiteľka v škôlke a podelila sa s nami o rôzne zážitky. Jej kamarátky pochádzajú zo španielskeho mesta Malaga, ktoré je vyhľadávanou turistickou destináciou, ale pred niekoľkými rokmi odcestovali za prácou do Anglicka. Priblížili nám tak život a kultúru dvoch rôznych krajín. Žiaci si počas diskusie mohli preveriť svoje doterajšie jazykové znalosti. Rozprávanie bolo pútavé a veríme, že mnohí dokázali prekonať svoj strach a obavy pri používaní cudzieho jazyka.

Dievčatám ďakujeme za návštevu a prajeme im veľa úspechov v živote.

Daňková

obrobrobrobr


Exkurzia šiestakov – zber, separácia, recyklácia

V rámci vyučovacej hodiny chémie sa žiaci šiesteho ročníka zúčastnili exkurzie v triediacom stredisku separovaného zberu pri OÚ V Dlhej nad Oravou. Cieľom exkurzie bolo oboznámenie sa so spôsobom fungovania separovaného zberu v našej obci. Získané vedomosti žiaci využijú pri vypracovaní projektov, ktorých témou bude práve triedenie odpadov a ich recyklácia.

Ing. Pavčová

obrobrobrobrobr


Deň jablka

Z jari bolo nežným kvetom, na konári zrelo letom. Dnes je pekné, guľaté a vy ho chutnáte. Čo je to?

Deň jabĺk - jeho hlavným obsahom má vždy byť oslava aj zdôrazňovanie bohatstva odrôd tohto ovocia. Podstatná myšlienka tohto dňa spočíva v tom, aby človek nikdy nezabudol, že jablko predstavuje symbol fyzickej, kultúrnej i genetickej pestrosti. Jablko na Slovensku sa stalo aj iným symbolom - boja proti rakovine a inšpiráciou zdravého životného štýlu. Preto aj naša škola si každoročne tento deň pripomína. Žiaci sa obliekli do farieb jabĺčka a pani učiteľky upiekli rôzne koláčiky, na ktorých sme si všetci pochutnali.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr


Exkurzia v Bratislave

Dňa 13. 10. 2016 sme sa s našimi žiakmi vybrali na exkurziu do Národnej rady Slovenskej republiky, aby si prehĺbili svoje vedomosti z občianskej náuky, dozvedeli sa viac o zákonodarnej moci, ako aj o poslancoch. Pani sprievodkyňa veľmi pútavo rozprávala o parlamente a pochválila našich žiakov, že vedeli pohotovo a správne odpovedať na jej otázky.

Neskôr sme sa premiestnili do Incheby, kde bola expozícia – Cosmos Discovery, výstava o kozmonautike. Pri vstupe každý dostal Space Card – kartu kozmonauta s menom a životným príbehom reálneho kozmonauta, o ktorého vesmírnej misii sa dozvedel v priestoroch celej expozície, ktorá bola rozdelená do 10 galérii. Mohli sme vidieť originálne artefakty z vesmírnych misií USA a ZSSR, reálne modely rakiet a raketoplánov, prechádzajúce modely orbitálnych staníc a unikátne dobové dokumenty, ruský Sputnik, psa Lajku, americkú opicu Enosa, príbeh Jurija Gagarina - prvého človeka v kozme, či americkú raketu Mercury, V ďalších galériach boli lunárne výpravy programu Apollo, vrátane mesačného vozidla, v ktorom americké posádky podnikali svoje prieskumné cesty na Mesiac, ale taktiež ruské mesačné vozidlo Lunochod, kozmické skafandre a ďalšie výstroje od najstarších až po najnovšie modely prispôsobené dlhodobému pobytu na orbitálnych staniciach, obrovský model rakety Saturn, tri originálne základné moduly ruského Soyuzu. Nakoniec sme sa mohli dotknúť aj kameňa z Mesiaca, alebo obdivovať asteroidy, ktoré sú staré desiatky miliónov rokov.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Záložka do knihy spája školy

V tomto školskom roku sme sa opäť zapojili do medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy, ktorého cieľom je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci vytvoria záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnia tému projektu a vymenia si ju s partnerskou školou.

V 7. ročníku projektu nám bola prvýkrát pridelená škola z Českej republiky. To dodalo našim žiakom a pani učiteľkám ešte väčšiu chuť a motiváciu do práce pri zhotovovaní záložiek.

Téma Čítaš, čítam, čítame ponúkla široké možnosti zobrazenia literárnych hrdinov, príbehov, rozprávkových miest. Žiaci sa neuspokojili s tým, čo už mali prečítané. Pred zhotovením záložiek navštevovali školskú knižnicu, hľadali tú správnu knihu, spoločne si čítali rozprávky, príbehy a hľadali motívy pre svoje záložky. Až potom záložky výtvarne spracovali. Výsledkom ich práce boli záložkové lienky, húsenice, zajačiky, rozprávkové postavy...

Komunikácia s partnerskou školou, s Interaktivní základní školou Varnsdorf, prebiehala bez problémov. Kontaktovali sme sa emailom, pri zasielaní záložiek aj písomne. Odmenou pre našich žiakov boli krásne záložky od českých kamarátov, niektoré aj s českými slovami. Najväčším prekvapením bolo, že motívy záložiek z Českej republiky boli podobné a niektoré i rovnaké so záložkami, ktoré zhotovili naši žiaci.

Projekt nám priniesol obohatenie a radosť do každodennej práce, u žiakov podporil pozitívny vzťah k čítaniu a literatúre.

Mgr. M. Forgáčová

obrobrobrobrobr
obrobr


Medzinárodný deň šk. knižníc

V mesiaci október, ktorý je venovaný školským knižniciam, sa každoročne zapájame do projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ . Cieľom projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici, k čítaniu, poznávaniu nového.

Témou už 12. ročníka bolo Vzájomné učenie sa žiakov v dvojiciach alebo v malých skupinách.

V týždni od 17. – 21. októbra 2016 žiaci navštevovali školskú knižnicu. Zoznamovali sa s dostupnou literatúrou a hľadali tému, ktorá by bola vhodná pre vzájomné učenie sa žiakov. Po výbere témy pod vedením vyučujúcich čítali knihy, rozprávali, diskutovali o prečítaných textoch, robili si poznámky, hľadali doplňujúce informácie v domácich knižniciach. Vyučujúci hľadali optimálne formy a metódy skupinového vyučovania.

Témy, pre ktoré sa triedy rozhodli sú uvedené v tabuľke :


1. trieda Písmenkové hrady
2. trieda Rozprávky o zvieratkách
3. trieda Literárne postavy
4. trieda Zvieratá
5. trieda Vtáky
6. trieda Odpad a recyklácia
7. trieda Významné osobnosti Oravy
8. trieda Čo sa stalo v 20. storočí
9. trieda Ľudia, ktorí ovplyvnili svet

V pondelok 24. októbra 2016 hneď pri vstupe do školy si žiaci, pedagógovia, ostatní zamestnanci i rodičia mohli prezrieť obrazové propagačné materiály k Medzinárodnému dňu školských knižníc.

Na začiatku dňa bola odvysielaná rozhlasová relácia, ktorá vysvetlila žiakom, prečo sa oslavuje Medzinárodný deň školských knižníc, kto je autorkou tejto myšlienky, aký je cieľ tohto dňa, čo sa bude v tento deň robiť.

Po odvysielaní sa začalo spoločné čítanie rozprávok, čím sme reagovali na výzvu Ministerstva školstva SR k spoločnému čítaniu rozprávky. Žiakom v nižších ročníkoch čítali vyučujúci, vo vyšších ročníkoch si čítali žiaci navzájom.

Po spoločnom čítaní nasledovali triedne aktivity. Žiaci pracovali na vybraných témach. Viac preferovali prácu v skupinách ako v dvojiciach. Vzájomne si čítali, vysvetľovali, pýtali a odpovedali si, rozdeľovali si úlohy, diskutovali, spracovávali témy do podoby myšlienkových máp, výtvarných prác, projektov, dramatizácií, hádaniek, kvízov.

Na záver si žiaci prezentovali témy medzi sebou, niektorí aj v inej triede. Postupne vznikla výstavka prác, ktoré vytvorili žiaci v tento deň a výstavka kníh, ktoré žiaci využili pri danej téme a vzájomnom učení sa. Žiaci a vyučujúci vyhodnotili aktivity i deň venovaný školskej knižnici.

Mgr. M. Forgáčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Účelové cvičenia

Dňa 26. 10. 2016 sa uskutočnili na 2. stupni účelové cvičenia, ktoré sa konali v areáli našej školy. Toto cvičenie bolo rozdelené do dvoch častí: teoretickú a praktickú časť. V rámci praktickej časti si žiaci preopakovali vedomosti z týchto oblastí: civilná ochrana, zdravotná príprava, pohyb a pobyt v prírode a dopravná výchova. Pani učiteľky si pripravili veľmi zaujímavé aktivity a činnosti, čo sa týka dopravnej výchovy aj pútavé dopravné situácie, kde si žiaci mohli vyskúšať aj roly šoférov áut. Z civilnej ochrany si preopakovali svoje vedomosti z oblasti varovných signálov, evakuácie a masky. Zo zdravotnej prípravy to boli dôležité telefónne čísla, ako postupovať pri úrazoch a nahlásení rôznych situácii na linku 112 a z pobytu a pohybu v prírode sme ich učili ako sa orientovať v teréne s buzolou, a bez pomoci buzoly, zásady správneho zakladania ohňa v lese a nakoniec sme si aj zašportovali.

PaedDr. Elena Vrábľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr