Jún 2012

Deň detí

1. jún - Medzinárodný deň detí je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Slovensko nie je výnimkou, a preto sa dnes v mnohých školách konali rôzne akcie, pri ktorých sa mohli tí najmenší zabaviť. Aj my sme si tento sviatok pripomenuli so žiakmi našej školy. Počasie nám nedovolilo realizovať športové aktivity na ihrisku, preto sme tento deň strávili v priestoroch školy. Tradičné vyučovanie bolo nahradené rôznymi hrami a súťažami v rámci tried. Najskôr si žiaci pochutnali na zmrzlinovom kornútku a lízanke, potom ich čakal vynikajúci obed v podobe chutného mäsa pripraveného šikovnými rodičmi.
Zuzana Glejteková

Školský výlet

V piatok 8.6.2012 sa žiaci 1. stupňa so svojimi triednymi učiteľmi a rodičmi vybrali do Žiliny na školský výlet. Najskôr nás čakalo bábkové divadlo „O Violke Fialke a Móricovi Modrom“ . Violka Fialková je patrónkou fialovej farby. Spolu so svojim verným kamarátom psíkom Indigom býva na planéte Palete. Práve na Violkinej narodeninovej oslave k nim doletí tajná správa. Na vzdialenej planéte Zem sa malému maliarovi Móricovi minula modrá farba. Vilka a Indigo sa mu rozhodnú pomôcť a vyberú sa na dobrodružnú cestu pestrofarebným vesmírom. Kým však dorazia k Móricovi, musia prekonať niekoľko prekážok. Na svojej púti stretnú pahltného Skicára zo snehovej planéty Ski, pastiera kravičiek na Mliečnej dráhe a fúzatého spisovateľa Borisa Fialana, ktorý im ukáže ako sa cestuje vlakom.

Po výbornom predstavení sme si posedeli na námestí a čakali nás nákupy v hračkárni. Cestou späť sme sa zastavili v Terchovej pozrieť sochu Jánošíka a ochladili sme sa výbornou zmrzlinou. Po skvelom dni plnom zážitkov a dobrej nálady sme sa šťastne vrátili domov.

Náučno – poznávací pobyt v Osádke

8. 6. – 10. 6. 2012 sme si s ekologickým krúžkom spravili náučno - poznávací pobyt v prírode. Vybrali sme sa na chatu do Osádky. V piatok sme boli na výstave vo Florinovom dome, kde sme sa niečo dozvedeli o histórii, ale aj súčasnosti Číny. V sobotu sme boli na vychádzke, urobili sme nejaké projekty, niečo nakreslili, niečo uvarili, niektorí sa nechtiac okúpali v záhradnom jazierku a večer, keďže bolo nepriaznivé počasie na opekačku, tak sme grilovali. V nedeľu sme sa ešte stihli prejsť do neďalekého lesa, navarili sme si dobrý obed (varili naše deviatačky – klobúk dolu) a potom sme sa s chatkou rozlúčili. V Dolnom Kubíne sme to spoločne uzavreli v cukrárni dobrou zmrzlinou.

Navštívili sme Osvienčim

Dňa 19. 9. 2012 žiaci 9. triedy v rámci školského výletu navštívili koncentračný tábor Auschwitz – Birkenau v Osvienčime. Všetci z nich tam boli prvýkrát. Myslím, že fotky hovoria za všetko a nie je potrebné ich komentovať. Len toľko, že určite v každom z nás to zanechalo zážitok na celý život. Odtiaľ sme šli autobusom aj do neďalekej Brezinky, čo je tiež súčasťou tábora. Dojímavé chvíle nám znepríjemňovalo len omračujúce teplo. A tak sme sa na spiatočnej ceste zastavili na Oravskej priehrade, kde sa každý ochladil po svojom. Niekto so zmrzlinou, niekto na kolotoči a niekto priamo v Oravskej priehrade. Jedným slovom povedané, výlet bol super.

Výstava rezbárskych prác

V dňoch 20. – 22. 6. 2012 sa v priestoroch hlavnej chodby konala výstava rezbárskych karikatúr známych svetových osobností nášho pána školníka Tomáša Mintála.

Žiaci mohli hádať, ktorá karikatúra akú osobnosť predstavuje. Najviac však obdivovali asi 2 metre dlhý ruženec.

Ďakujeme šikovných rukám nášho pána školníka.

Bc. Mikušková Viera

Mesto, obec bez odpadkov

Dňa 26. 6. 2012 naša škola a naši žiaci zareagovali na Verejnú výzvu „ My oravské deti – Vám, dobrí ľudia tejto krásnej krajiny pod TATRAMI vysielame toto posolstvo: Poďme spolu pomôcť svojej obci, svojmu mestu, nech sú čistejšie a krajšie!“ Táto Verejná výzva je súčasťou projektu: MODRÁ STUŽKA – mesto, obec bez odpadkov.

Do čistenia obce sa zapojili žiaci 1. aj 2. stupňa. Najmenší žiaci vyčistili najbližšie okolie školy, cintorín a okolie domu smútku. Ročníky 5. – 7. sa pustili do upratovania centra obce a ôsmaci a deviataci vyčistili areál ihriska a cestu k nemu.

Spoločnými silami sa nám podarilo vyzbierať 5 vriec odpadkov, ktoré sme umiestnili k budove obecného úradu, kde budú následne odovzdané na ďalšie spracovanie.

Sme radi, že sme aspoň takýmto malým dielom prispeli k čistejšej Zemi, k čistejšej obci.

Koniec školského roka

Koniec školského roka - deň, ktorý majú v obľube azda všetci žiaci. Aj naši žiaci sa dočkali tohto očakávaného dňa, ktorý sme začali svätou omšou. Po nej sme si na školskej chodbe z úst riaditeľky školy PaedDr. Gabriely Brunčákovej vypočuli zhrnutie školského roka 2011/2012. Mnohí žiaci boli za svoje úspechy ocenení aj vecnými cenami. Zároveň sme sa rozlúčili s kolegami Mgr. Martinom Jarošom, Mgr. Ivanom Petrovičom, Mgr. Zuzanou Oršuliakovou, vedúcou školskej jedálne pani Oľgou Haviarovou a po dlhých rokoch spolupráce aj s duchovným otcom farnosti Sedliacka Dubová Henrykom Sitekom. Veríme, že nové pôsobiská im prinesú mnoho radosti a úspechov.

Na záver sme sa všetci rozlúčili s deviatakmi, ktorým prajeme veľa úspechov v štúdiu na vybraných stredných školách.

Z chodby sa žiaci presunuli do tried, kde im triedni učitelia odovzdali koncoročné vysvedčenia. Tie na ich tvárach vyvolali úsmev, no na niektorých aj štipku sklamania. Všetkým však v očiach žiarila radosť z dlhoočakávaných letných prázdnin.

Zuzana Glejteková