Október 2018

Chlieb

Príprava kváskového chleba zaberá vela času, preto deti s ňou začali hneď počas ranných hier. Do misy spolu s pani učiteľkou navážili múku, vodu, pridali kvások a poriadne zamiešali. V druhej mise už mali nachystaný “štartér” po 12.tich hodinách. Zistili, že je plný bubliniek. Prisypali múku, soľ a rascu, naliali vodu a dali sa do miesenia. Misa kolovala medzi všetky deti, aby si každý vyskúšal, že je to poriadna robota. Takto nachystaný chlebík, musí ešte kvasiť. Pani učiteľka mala pripravenú ďalšiu misu, v ktorej bol chlebík vykvasený a pripravený na presun do ošatky. Tento bolo treba opäť poriadne premiesiť a vytvarovať bochník, čo niektoré deti poňali zodpovedne a miesili skutočne precízne. Vytvarovaný bochník vložili do ošatky a odložili na teplé miesto. Spoločne si zacvičili a posilnili sa pri desiate. Potom dostali do ruky pšeničné zrnko a v básni aj rozprávaním sa dozvedeli ako sa z neho stane múka, z ktorej pečieme chlieb, buchty, koláče. Pozreli si obrázky ako sa obilie sialo, žalo a mlátilo v minulosti a ako sa to robí dnes. Zaspievali a zatancovali si a zistili, že chlebík v ošatke od rána poriadne nakysol a je najvyšší čas dať ho piecť. Z upečeného chlebíka bola radosť veliká a všetkých lákal vôňou. Prvé kúsky ochutnali hneď po vychladnutí a zvyšok sa zjedol na druhý deň počas turistickej vychádzky na lúke.

Mgr. Katarína Orelová

obrobrobrobrobr


Maľovanie v prírode - Land art

V malom lesíku v areáli školy sa deti zahrali na umelcov, ktorí tvoria svoje umelecké diela priamo v prírode. Z nájdených prírodnín – šišiek, konárikov, kamienkov, halúzok a listov spoločne vytvorili obraz. Ako prvé vzniklo slniečko, ku ktorému pribudol domček, postupne deti vytvorili plot a malú záhradku so stromami. Nápady prichádzali postupne a deti sa skvelo dopĺňali. Obraz dotvorili plyšovým mackom a tešili sa z výsledku. Pani učiteľky im povedali, že takéto diela môžu vydržať chvíľku, alebo dlhšie, ale nie sú stále a netreba byť preto smutný. Môže zafúkať vietor, ale padať dážď a dielo sa zmení. Ale tak je to v poriadku, ako v prírode - keď krásny kvet zvedne, alebo stromu opadajú listy. Teraz sa tešime zo spoločnej práce a z výsledku a nabudúce si urobíme niečo iné.

Mgr. Katarína Orelová

obrobrobr


Radosť z prírody v prírode

Deťom je v prírode najlepšie, preto školkári využívajú krásne prostredie okolia MŠ ku každodenným radostiam. Kúsok lesa hneď ako vyjdú zo škôlky nabáda k skúmaniu kôry stromov, šišiek, ihličia, zeme pod stromami. Deti zbožňujú zvieratá a ovečky na školskom dvore nemá len tak hocikto, deťom vždy rozžiaria očká. Dostávajú od nich pravidelnú dávku čerstvej trávy, pričom ju musia odtrhnúť a zistiť ako bezpečne im ju podať. Zisťujú, ktorá im chutí a že jablká si neprosia. Na školskom dvore pozorujú stromy a rozdiely medzi nimi, zmeny farby listov, zbierajú a ochutnávajú jablká, trénujú zostup z prudkého kopca ale aj lezenie hore. Tešia sa, keď to zvládnu samé a ak sa na to necítia, kopček obídu a skúšajú znova. Zo školského pozemku vedia cestička na blízku lúku, ktorá im ponúka nespočetné množstvo aktivít – zbierajú kvietky, kamienky, halúzky; kreslia s nimi na chodník, hľadajú si skrýše, vyhrabávajú a zahrabávajú zem, brodia sa veľkou trávou, naháňajú, alebo len tak voľne behajú. Trénujú rovnováhu chôdzou po spílených stromoch, pozorujú trávu a skúmajú ako vyzerá pod zemou. Všímajú si vtáky aj drobné chrobáčiky, hádžu kamienky do diaľky aj cez štrbinu do žľabu. Niekedy si len tak sadnú, alebo ľahnú a nerobia nič... Raz sa im podarilo pozorovať uja lesníka pri zvážaní dreva a ukladaní ho. Takmer ani nedýchali. Pobytom v prírode sa deti učia láske k prírode, podnecuje ich prirodzený pohyb, spontánnu hru, motivuje k skúmaniu, rozvíja predstavivosť, tvorivosť a spoluprácu.

Mgr. Katarína Orelová

obrobrobrobrobr


Jablková štrúdla - oslava jesene

Deti sa učili o ovocí, doniesli si ovocie do škôlky. V školskej záhrade a za školou nazbierali jablká. V utorok pani učiteľka doniesla múku, škoricový, vanilkový a práškový cukor, hrozienka, vajíčka, valčeky, strúhadlo, škrabku, zásterky a šatky na hlavy. “Bude sa piecť štrúdľa!” Ukázala, vysvetlila, zaviazala zásterky a šatky. Deti počúvali, chytali, ovoniavali. A dali sa do práce. Vyskúšali si vaľkanie cesta. Emka ráno pozorovala pani učiteľku pri šúpaní jalka a kým deti vaľkali ona sústredene ošúpala celé jablko! Pri strúhaní jablka pani učiteľka deťom pomáhala, akurát Lukáško prekvapil svojou technikou a jablko dokázal strúhať sám. Adrianka s Katkou odstrihli papier z vanilkového a škoricového cukru a postrúhané jablká deti pocukrovali. Dokonca zvládli štrúdľu zavinúť. Karolínka, Andrejka, Lukáško štrúdle potreli vajíčkom, ktoré im Jakub a Miško poriadne roztrepali a štrúdle boli pripravené na pečenie. Adrianka pozametala múku a padnuté jablká, Jurko umýval taniere, valčeky aj stoly, Emka poukladala veci zo stola. A štrúdle putovali do jedálne na pečenie.

Na druhý deň si deti pospomínali na to, čo všetko uz v škôlke zažili, kde všade boli, čo sa naučili, ako pozorovali počasie, aké plody nám jeseň ponúka, zaspievali si pesničky o jeseni. A potom ich čakalo prekvapenie - Oslava jesene. Na stole mali nachystanú štrúdľu, ktorú si upiekli, kvaskový chlebík, jablká, jablkový džús. Ozdobený bol jesennými plodmi. Zaďakovali a pri počúvaní piesní sa hostili. Keď zaplnili brušká, zatancovali si a trošku sa pojašili. Dobrotami ponúkli pani riaditeľku, pani upratovačku, pani učiteľky z druhej triedy a predškolákov.

Mgr. Katarína Orelová

obrobrobrobrobr


Úcta k starším

V mesiaci október sme spomínali na našich starých rodičov. S deťmi sme sa rozhodli navštíviť a ochotne pomôcť starkej Dulačkovej, ktorá nás príjemne privítala a pozvala k nej do záhrady. Deti usilovne pracovali. Zbierali jablká, hrabali lístie ktoré neskôr preniesli do kompostoviska .... Na záver sme jej poďakovali a popriali veľa síl.

Ťapajnová Katarína

obrobrobrobr


Plody jesene


Jeseň pani bohatá,
farbí stromy do zlata,
Premaľúva celý sad ...

Deti vytvárali gaštankov na bábkové divadielko „Zubaté slniečko “.K jeseni taktiež patrí veľa ovocia a zeleniny ktoré si priniesli z domu. Jednotlivé ovocie a zeleninu krájali , robili z nej šaláty a na záver ochutnávali.

Katarína Ťapajnová

obrobrobrobr


Čím chcem byť, keď budem veľký ?

K téme –povolania sme sa viac priblížili aj s našimi predškolákmi. Celý týždeň sme komunikovali o povolaniach, o ich úlohe a o tom, čím chcem byť keď budem veľký? Odpovede detí boli rôzne, jeden chcel byť maliar, druhý pekár, kuchár ... Spoločne sme si vyskúšali aj úlohu cukrárov, v ktorom sme pripravovali nepečený koláč. Deti ukladali na plech bebe keksy, miešali plnku, natierali ju, krájali ovocie. Hotové koláče sme odniesli do chladničky a na záver zjedli.

Katarína Ťapajnová

obrobrobrobr


Šarkaniáda


Ktože sa to vyškiera, pozrite sa hore,
pestrí obri z papiera, je ich plné more.
Povoľ motúz zmotaný, vyletujú šarkany,
okaté a zubaté, v maľovanom kabáte.

K jeseni taktiež patrí veľa zaujímavých aktivít . Medzi najobľúbenejšiu pre našich škôlkárov patrí púšťanie šarkanov. Po náročnej turistickej vychádzke, sme si trošku oddýchli, načerpali nových síl a opäť vrátili do prírody. Počasie nám prialo, vetrík príjemne pofukoval a deti sa usilovali, aby im šarkan vyletel čo najvyššie k oblakom. Šarkaniáda bola príjemnou dopoludňajšou aktivitou plnou zábavy, smiechu a radosti ,nie len pre deti ale aj pre pani učiteľky.

Katarína Ťapajnová

obrobrobrobrobr


Turistická vychádzka

16 .október -krásny jesenný deň , posledné teplé dni sme sa rozhodli tráviť v prírode . Spolu s rodičmi sme sa vybrali na turistickú vychádzku „Kozia diera“, ktorá je od našej materskej školy vzdialená len niekoľko kilometrov. Deti si prezerali krásy prírody , neprehliadli ani krásny výhľad na dedinu či choč . S menšími prestávkami to naši malí turisti výborne zvládli aj vďaka našim mamičkám ,ktoré pre nás pripravili malé občerstvenie .

Katarína Ťapajnová

obrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr