Marec 2019

Svetový deň vody 2019- 1. stupeň ZŠ

Svetový deň vody si každoročne pripomíname 22. marca. Témou Svetového dňa vody 2019 je „Nenechať nikoho bokom“ alebo „Brať na každého ohľad“. Viac ako dve miliardy ľudí na našej planéte trpí nedostatkom vody, preto naše aktivity smerujú k tomu, aby si deti od útleho veku vedeli vážiť vodu a zachovávali ju čistú, bez znečisťovania. Prváci so pozreli video o kolobehu vody v prírode, každý si vytvoril svoju kvapku vody a podmorský svet, pre ktorý je potrebná čistá voda. Druháci zisťovali, kde všade sa používa voda, riešili kvíz a matematické vodné úlohy, súťažili, kto najrýchlejšie vypije pohár vody a svoje aktivity zakončili spoločnou prácou obrovskej ryby. Tretiaci s vodníčkou Kvapkou riešili kvíz, vypracovali pracovné listy, kresbou vyjadrili spôsoby ochrany prírody a zhotovili kvet. Štvrtáci začali svoje aktivity kvízom o vode, vodou robili odtlačky rúk a kreslili na tabuľu, súťažili o vytvorenie najväčšej bubliny a poskladali papierovú loďku. Získané vedomosti a zručnosti tak deťom pripomínajú dôležitosť ochrany životného prostredia.

Mgr. Anna Potocká

Deň vody – 2. Stupeň

22. marec bol vyhlásený za Svetový deň vody, ktorý sa oslavuje od roku 1993. Ochrana čistoty vôd je nevyhnutná a týka sa každého človeka.

Človek sa s vodou stretáva od narodenia až do posledného dňa svojho života. Považujeme ju za samozrejmosť a možno jej nevenujeme až takú veľkú pozornosť. Voda patrí medzi najrozšírenejšie látky na Zemi a má veľký význam.

Aj my sme si na našej škole pripomenuli tento deň aktivitou, ktorá má u žiakov každoročne najväčší úspech. Pripravili sme ochutnávku rôznych druhov vôd. Okrem pitnej vody, mohli žiaci ochutnať aj rôzne minerálne vody ochutené, neochutené, perlivé aj neperlivé. Aktivita bola spojená aj s anketou o najchutnejšiu vodu. Najviac hlasov získala minerálna voda s príchuťou lesných plodov. Okrem iného sme sa obliekli do modrej farby , ktorá je farbou vody.

Ing. Jana Pavčová

Nákup veľkých balení potravín a čistiacich prostriedkov

Jednou z aktivít v rámci projektu „Zelená škola“ je aj nakupovanie veľkých balení čistiacich prostriedkov pre pani upratovačky a kuchárky, tiež potraviny do školskej jedálne. Touto aktivitou sa snažíme nielen ušetriť finančné náklady, ale aj znížiť množstvo odpadových materiálov, ktoré vznikajú pri použití týchto surovín.

p. Marta Osadská