Október 2016

Jánošíkove diery

Návšteva Jánošíkových dier bola jednou z hlavných úloh, ktoré sme si naplánovali v rámci turistiky v projekte Zelená škola. Aj keď po daždivých dňoch málokto čakal priaznivé počasie, v sobotu predpoludním na nás vykuklo slnko a sprevádzalo nás počas celej túry v Dolných dierach. Pripomenuli sme si všetky pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať v chránených oblastiach, vyskúšali sme svoje schopnosti pri lezení po skalách, obdivovali sme nádhernú sústavu tiesňav a kaňonov, ktoré sú súčasťou chráneného územia Malá Fatra a ktoré vyformoval Dierový potok. Na záver nemohol chýbať nákup magnetiek, ktoré nám budú pripomínať toto nádherné miesto na našom Slovensku.

Mgr. A. Potocká

Náš diplom

Aktivity v medzinárodnom eko- programe pre materské, základné a stredné školy sa uskutočňujú aj v školskom roku 2016/17. Pokračujeme 4. krokom zo siedmych, ktorým je MONITORING a HODNOTENIE. Je to priebežné sledovanie a hodnotenie aktivít z akčného plánu. Za poznávaním krás prírody naše kroky viedli na Veľké Borové a do Jánošíkových dier. Uskutočnili sme jesenné upratovanie okolia školy, prebieha dokrmovanie vtáctva v kŕmidlách, rozširuje sa zeleň v interiéri. Priebežne sa nám darí plniť stanovené úlohy, výsledkom čoho je získanie diplomu pre našu školu.

Mgr. A. Potocká

Naša nová Ekoučebňa

V septembri sa nám splnil dlhoočakávaný sen. Za pomoci obce, projektanta školy, ale i rodičov, postupne začala vznikať v areáli školy nová Ekoučebňa. Najskôr sme plochu museli vyčistiť od náletových drevín, upraviť a zrekultivovať plochu pod učebňou. Mohlo sa začať stavať. Postupne pribúdali lavičky, tabuľa, náučné panely i interaktívne environmentálne prvky. Tie sú zamerané na ochranu prírody, získanie teoretických poznatkov a praktických skúseností o zachovaných pôvodných biotopoch, divo žijúcich druhoch zvierat a rastlín . Nakoniec sa v okolí vysadili rôzne druhy pôvodných drevín.

S hotovou Ekoučebňou sa boli žiaci najskôr len oboznámiť a už teraz sa tešia na výučbu v nej.

Anna Freierová

Úprava chodníkov a zelených plôch školského areálu

Skrášľovanie životného prostredia školy patrí medzi prvoradé úlohy environmentálnej výchovy na našej škole. A tak sme koncom októbra pokračovali so žiakmi druhého stupňa v čistení panelov pod školou, ktoré bolo potrebné očistiť od nežiaducej buriny, čistili sme priestory školského dvora a kanály pred telocvičňou a školskou jedálňou.

Náš školský areál sa tak už môže spokojne uložiť na zimný spánok a tešiť sa na ďalšie jarné aktivity.

Rovesnícke vzdelávanie

V rámci projektu Zelená škola sme sa pomaly prehupli do piateho kroku Environmentálneho akčného plánu – Zaujmi ostatných.

Aj naši piataci chceli zaujať ostatných žiakov školy a preto si pripravili projekt o vtákoch Slovenska. Tvorili ho spoločne a spoločne ho aj odprezentovali v iných triedach. Oni, ako aj ostatní žiaci za dozvedeli veľa nových, zaujímavých informácií.